Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Mozaiki często pięknie wpisują się w publiczną przestrzeń miasta. We Wrocławiu znajdziemy kilka takich miejsc. Warto zwrócić na nie uwagę.
Mozaiki Józefa Hałasa przy Podwalu
Wybitny artysta Józef Hałas w latach 60. XX w. stworzył we Wrocławiu dwie mozaiki na budynkach przy ul. Podwale 45 i 47, przy skrzyżowaniu z ul. Czystą, niedaleko Renomy. W tej okolicy miał zresztą swoją pracownię. Mozaiki zostały odrestaurowane m.in. dzięki zaangażowaniu architekta Zbigniewa Maćkowa.
Mozaika Anny Szpakowskiej-Kujawskiej na ścianie Instytutu Matematycznego
Innym ciekawym dziełem jest mozaika ceramiczna na ścianie Instytutu Matematycznego UWr przy ul. Joliot-Curie, niedaleko mostu Grunwaldzkiego. Powstała w 1971 roku i przedstawia kilka postaci jakby unoszących się w powietrzu. Jej autorką jest znana malarka i rzeźbiarka - Anna Szpakowska-Kujawska, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP), członkini tzw. Szkoły Wrocławskiej (później nazywanej Grupą Wrocławską), do której należeli m.in. Józef Hałas, Eugeniusz Geppert, Alfons Mazurkiewicz czy Jan Chwałczyk.
Mozaika przy ul. Joliot-Curie jest nawiązaniem do serii „Czas zatrzymany” tej samej autorki. Podobną kompozycję w formie plafonu Anna Szpakowska-Kujawska stworzyła w Bibliotece Wojewódzkiej we Wrocławiu. Artystka jest również autorką ceramiki umieszczonej na ścianie wewnętrznej w budynku Instytutu Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego przy pl. Grunwaldzkim.
Mozaika „Spotkajmy się/Let’s meet”
Niezwykły mural złożony z 362 kafli możemy zobaczyć w przejściu podziemnym na pl. Dominikańskim. W jego tworzeniu wzięło udział aż 262 artystów z całego świata. Nadsyłali kafle wykonane w różnych technikach ceramicznych na wrocławską ASP. Powstał z nich Międzynarodowy Mural Ceramiczny. Kafle własnoręcznie wmurowały w ścianę przejścia prof. Katarzyna Koczyńska-Kielan i prof. Joanna Teper z Katedry Szkła i Ceramiki wrocławskiej ASP.
„Sztuka przeciw!” na ul. Serbskiej
Z kolei przy ul. Serbskiej 5a na elewacji budynku Centrum Kultury Agora możemy zobaczyć dzieło „Sztuka Przeciw!”, które zostało odsłonięte w listopadzie 2020 roku. To historia obecnego Wrocławia i dawnego Breslau opowiedziana za pomocą wieloelementowej mozaiki ceramicznej. Stworzyli ją Joanna Tepper i Łukasz Karkoszka, artyści związani z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
„Ta artystyczna instalacja, ma przypomnieć o tym, że mieszkamy w wolnym, wielokulturowym i otwartym mieście” – wyjaśniało Centrum Kultury Agora. „Projekt miał na celu przywrócenie pamięci dawnego miasta. Skonstruowania jego wizerunku z fragmentów wspomnień wcześniejszych pokoleń czy ocalałych artefaktów”. Mozaika nawiązywała też do 75. rocznicy drugiej wojny światowej.
Zobacz, co twórcy mówili o mozaice na „Sztuka przeciw!” na CK Agora
Ciekawe mozaiki znajdziemy też w przejściu podziemnym na pl. Dominikańskim (od strony ul. Piotra Skargi), na ul. Kiełbaśniczej (Jatki 2) i na Nadodrzu, ul. Rydygiera 43. Zobaczcie zdjęcia.