wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Nabucco” Giuseppe Verdiego w Operze Wrocławskiej

To jedna z najpopularniejszych oper, jakie są wystawiane na deskach światowych teatrów operowych. „Nabucco” Giuseppe Verdiego było dziełem młodego jeszcze twórcy, ale ugruntowało jego pozycję, zaś chór „Va pensiero” stał się nieformalnym hymnem Włoch. „Nabucco” powraca do Opery Wrocławskiej w reżyserii Tomasza Janczaka, a premiera słynnego dzieła 11 października.

Reklama

Sukcesja w Babilonii – bardzo klasyczna

Żądza władzy, niespełniona miłość, nienawiść do wrogiego narodu. Akcja „Nabucca” rozgrywa się zarówno w podbitej przez Babilończyków Jerozolimie, jak i w samym Babilonie, gdzie władzę chce przejąć Abigaille, nieślubna córka Nabucca (króla Babilonii).

Tron należy się jej przyrodniej i prawowitej siostrze Fenenie, ale to bardziej władcza Abigaille ma pomysł, jak rządzić i nie przebiera w środkach, aby osiągnąć cel. Obie siostry kochają Żyda Ismaele, ale on darzy uczuciem wyłącznie Fenenę. Zazdrosna Abigaille nie może się z tym pogodzić.

Przed widzami czteroaktowa krwawa walka o sukcesję, wojna między Żydami i Babilończykami i wielkie uczucie, jakie łączy przedstawicieli obydwu narodów. 

– Akcja „Nabucca” rozgrywa się pół wieku przed narodzinami Chrystusa i wydawać by się mogło, że dla nas problemy bohaterów będą niezrozumiałe, ale jest na odwrót. Walka dobra ze złem, miłość i nienawiść są w naszej kulturze i w naszym życiu zawsze aktualne – tłumaczy Tomasz Janczak, dyrektor Opery Wrocławskiej i jednocześnie reżyser tej inscenizacji „Nabucca”. 

I zapewnia, że nowa wersja „Nabucca” będzie klasyczną realizacją. – Stroje Małgorzaty Słoniowskiej i scenografia Mariusza Napierały oraz cała moja reżyseria zostały tak stworzone, by ukazać piękno i przepych starożytnego Babilonu z wykorzystaniem technik nowoczesnego teatru, którymi dysponujemy – opowiada Tomasz Janczak. 

Nabucco ze świetną obsadą

W spektaklu wystąpią w partii tytułowej – zamiennie – barytony Mikołaj Zalasiński i Leszek Skrla. – Verdi lubił barytony, sam był zresztą barytonem, ale dziś mamy wyższy strój niż przed 1930 rokiem, więc i partia Nabucca brzmi nieco inaczej – zaznacza Leszek Skrla. 

W partii Abigaille wystąpią Karina Skrzeszewska i świeżo zatrudniona w Operze Wrocławskiej Jolanta Wagner. – Dla mnie Abigaille nie jest od początku taka zła, to otoczenie sprawiło, że została skrzywdzona i bierze odwet – opowiada Jolanta Wagner.

A Karina Skrzeszewska podkreśla, że Abigaille jest postacią naszpikowaną wręcz kontrastami, a to partia pisana na sopran drammatico d'agilità, czyli dramatyczny z biegłością w wykonywaniu m.in. wielu obiegników, czy tryli – dodaje sopranistka. 

W roli Zachariasza – Grzegorz Szostak, Szymon Kobyliński. 

Partię Feneny zaśpiewają Jadwiga Postrożna i Barbara Bagińska, w roli Arcykapłana Baala – Tomasz Rudnicki i Jakub Michalski, w roli Ismaela – Tomasz Kuk i Jakub Michalski, w partii Anny – Agnieszka Adamczak i Maria Rozynek, a jako Abdalla zobaczymy Aleksandra Zuchowicza i Edwarda Kulczyka. 

„Nabucco” – opera pisana po niepowodzeniach

„Nabucco” był trzecią w kolejności operą Giuseppe Verdiego. Poprzednie dwie jednak poniosły sromotną klęskę, w międzyczasie zmarła też żona kompozytora Maria Barezzi.

Verdi nie widział sensu, aby pisać kolejne dzieło, ale impresario La Scali, Bartolomeo Merelli, przekonywał go do libretta Nabucca. Kiedy Verdi sięgnął po tekst, libretto otworzyło się na słowach Va pensiero, które kompozytor znał z Biblii. Po przemyśleniu sprawy zdecydował, że zacznie tworzyć nową operę.
Maestro Giorgio Croci, dyrygent wrocławskiej premiery Nabucca

Włoski dyrygent Giorgio Croci podkreśla także, że operą „Nabucco” Verdi zrewolucjonizował włoską operę, w której dotychczas królowały dzieła Vincenza Belliniego i Gaetana Donizettiego. U blisko 30-letniego Verdiego chór rozpoczynał i kończył dzieło, miał wyjątkowe zadanie, ale wspaniałe okazały się też sceny ansamblowe i solowe. 

Dodatkowo Verdi skomponował „Nabucca” w przeddzień Wiosny Ludów, w momencie, gdy włoskie państewka chciały wyzwolić się spod austriackiej tyranii.

Nieprzypadkowo chór „Va pensiero” stał się nieoficjalnym hymnem Włoch, a nazwisko kompozytora w pewnym momencie stało się akronimem zdania „Viva Vittorio Emanuele Re D'Italia” i sloganem włoskich partii niepodległościowych.

Nabucco – kiedy spektakle, bilety

Spektakle „Nabucca” – 11, 12, 13, 15, 18, 19, 20, 22 października i 23, 24, 26 listopada. Bilety kosztują 50-220 zł. Kupimy je na stronie Opery Wrocławskiej albo w kasie. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama