wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzeum Narodowe z jubileuszem 75-lecia w 2023 roku. Zobaczcie, jakie wystawy zaplanowano

– Wychodzimy silniejsi z niełatwego roku 2022, a nasze działania będą tym bardziej skuteczne – zapowiada Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W tym roku w czterech oddziałach – Gmachu Głównym, Pawilonie Czterech Kopuł, Muzeum Etnograficznym i Panoramie Racławickiej – obejrzymy 16 wydarzeń muzealnych. Zobaczcie, czego nie można przegapić w 2023 roku.

Reklama

Muzeum Narodowe świętuje 75 lat

Dokładnie 13 lipca 1948 roku Muzeum Państwowe we Wrocławiu otworzyło podwoje dla pierwszych zwiedzających (zostało powołane 28 marca 1947 roku). W tym roku świętujemy 75 lat od tego momentu, a dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotr Oszczanowski zapowiada w tym wyjątkowym roku 16 wydarzeń muzealnych, zaś w komitecie obchodów rocznicowych znaleźli się byli i obecni ministrowie kultury.

Aż 580 tys. zwiedzających w 2022 roku

Frekwencja będzie, z pewnością, satysfakcjonująca, a warto walczyć o zwiedzających, bo w 2022 roku cztery oddziały Muzeum Narodowego (w których zorganizowano 22 wystawy) odwiedziło łącznie ponad 580 tysięcy zwiedzających. – To jeden z najwyższych wyników dekady, a trzy z czterech oddziałów miały znacząco większą frekwencję. To powód do ogromnej satysfakcji, ale też efekt ogromnej pracy i wysiłku całego zespołu, czyli 250 osób w czterech oddziałach – podkreśla Piotr Oszczanowski.

Muzeum Panorama Racławicka po modernizacji przeżywa prawdziwe oblężenie. W 2022 roku płótno Kossaka i Styki obejrzało ponad 330 tys. osób, a w kwietniu bądź maju do Panoramy przyjdzie 11-milionowy gość.

Do gmachu głównego przyszło ponad 134 tysiące osób, Pawilon Czterech Kopuł przyciągnął 26 tysięcy zwiedzających, zaś Muzeum Etnograficzne ponad 26 tysięcy. 

Wystawy w Muzeum Narodowym 2023

Wystawy w Gmachu Głównym 

Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich (24 stycznia–7 maja)

Zachowane dzieła z kolekcji złotniczej należące do dawnych wrocławskich bractw strzeleckich to jeden z najciekawszych i najcenniejszych zespołów zabytków, jaki przechowywany był do II wojny światowej we wrocławskich zbiorach muzealnych. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty dawnej kolekcji, a obejrzymy m.in. dary cesarskie, patrycjuszowskie oraz klejnoty upamiętniające „królów” wrocławskich strzelców i unikalne monety wybijane z okazji zawodów strzeleckich.

Moda stanu wojennego (18 kwietnia–30 lipca)

Swetry z „wełny kowarskiej”, sukienki z farbowanej tetry, płaszcze zdobione barwnymi aplikacjami, ręcznie tkane kurtki i inne ubrania noszone przez Polki i Polaków w trudnym okresie stanu wojennego – te rzeczy zobaczymy na pierwszej w Polsce wystawie poświęconej temu tematowi. Pokazane zostaną prace projektantek-amatorek oraz ubrania zaprojektowane przez profesjonalnych twórców, jak Jerzy Antkowiak, Grażyna Hase, Barbara Hoff.

Tłoki pieczęci gminnych wolnego państwa żmigrodzkiego (30 maja-27 sierpnia)

Obejrzymy niezwykłe tłoki pieczęci sądowych z terenu dawnego wolnego stanowego państwa żmigrodzkiego, należącego od 1641 roku do rodziny Hatzfeldów, wśród nich kilkadziesiąt tłoków z XVIII w., na których widnieją m.in. wizerunki ryb, czapli i bocianów. Pieczęcie te najpierw trafiły do Archiwum Państwowego we Wrocławiu (w 1824 r.), a następnie do zbiorów Muzeum Starożytności Śląskich (w 1893 r.). 

Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z lat 20. XVIII w. (13 czerwca–29 października)

Przypomniane zostaną dwie imponujące realizacje rzeźbiarskie wykształconego w Pradze, a aktywnego we Wrocławiu w pierwszej tercji XVIII w. rzeźbiarza Johanna Georga Urbansky’ego. Dzieła stworzone zostały niemal równocześnie dla najważniejszych świątyń dwóch wyznań dominujących w stolicy Śląska – katolickiej katedry pw. św. Jana Chrzciciela oraz luterańskiego kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)-3 października-14 stycznia 2024

Wielka wystawa prezentująca twórczość polskich designerek szkła, tworzących w ciągu ostatnich 75 lat. Kobiety-projektantki pozostawały na ogół w cieniu swoich kolegów, rzadko pełniły funkcje kierownicze w ośrodkach wzorcujących. Wśród bohaterek wystawy znajdą się Halina Jastrzębowska-Sigmund, Wanda Zawidzka-Manteuffel, Regina Włodarczyk-Puchała, Eryka Trzewik-Drost, Barbara Urbańska-Miszczyk i Stanisława Paczos, Janina Węcewicz-Macek, Maria Słaboń-Kapa, Barbara Kaczmarek-Górska, Ewa Gerczuk-Moskaluk i Lucyna Pijaczewska, Małgorzata Dajewska, Katarzyna Hałas, Agnieszka Leśniak, Agnieszka Bar i Aleksandra Kujawska.

Skarb Średzki. Bankierzy króla (3 października–29 grudnia)

Coroczna ekspozycja bezcennych zabytków, tworzących odkryty w latach 80. XX w. w Środzie Śląskiej, tzw. Skarb Średzki. Składają się na niego średniowieczne klejnoty i precjoza pochodzące z dworu Karola IV w Pradze i oddane w zastaw średzkim Żydom, którzy udzielili pożyczki królowi. 

Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne (28 listopada–24 marca 2024)

Związane ze średniowiecznym Śląskiem wyjątkowe metalowe płyty nagrobne oraz pochodzące z nich aplikacje po raz pierwszy pokazane zostaną na wystawie muzealnej. Wśród prezentowanych obiektów zajdą się m.in. biskupie pyty nagrobne z wrocławskiej katedry pw. św. Jana Chrzciciela oraz konserwowana w latach 2020–2021 płyta nagrobna księcia Wacława żagańskiego z kościoła pw. św. Barbary we Wrocławiu ze zbiorów MNWr.

50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego we Wrocławiu (12 grudnia 2023–31 marca 2024)

12 grudnia 1973 r. oficjalnie utworzono Dział Sztuki Wydawniczej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. 50-ta rocznica jego funkcjonowania lat jego to doskonała okazja, by przyjrzeć się, jak w tym okresie sztuka wydawnicza współtworzyła wrocławskie i polskie muzealnictwo. Zaprezentowane zostaną zbiory, ich historia, przypomniane zostaną dawne wystawy i pracujący w dziale kustosze. 

Wystawy w Pawilonie Czterech Kopuł

Otto Piene. Gwiazdy (22 stycznia–25 czerwca)

Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa prac Ottona Piene – światowej sławy niemiecko-amerykańskiego artysty, jednego z założycieli „grupy” ZERO, który zrezygnował z tradycyjnego malarstwa, aby tworzyć dzieła ze światła, ognia i ruchu. Pokazane zostaną jego słynne rzeźby powietrzne „Długie gwiazdy” (2014) oraz instalacja świetlna „Praska przestrzeń światła” (2002/2017).

Twarzą w twarz (25 lutego–4 czerwca)

Wystawa podejmuje temat ludzkiej twarzy jako najłatwiej rozpoznawalnego, najbardziej wyeksponowanego i tym samym najbardziej wrażliwego elementu ciała człowieka. Jest to temat niezwykle aktualny w dobie rozwiniętej cyfryzacji, z rosnącą rolą sztucznej inteligencji w przestrzeni publicznej, w której twarz staje się najważniejszym czynnikiem identyfikacji osobniczej. Obejrzymy prace takich autorów jak Omer Fast, Kader Attia, Katarzyna Kozyra czy Krzysztof Wodiczko. Znajdą się również prace Cindy Sherman oraz Gillian Wearing pochodzące z kolekcji brytyjskiego Tate Modern.

Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.) (13 lipca–14 stycznia 2024)

Pierwsza w historii muzealnictwa próba zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych? Zaprezentowane zostaną: malarstwo, rzeźba, a także ubiory i akcesoria mody. Eksponaty pochodzą z polskich, czeskich i niemieckich muzeów oraz kościołów.

Wystawy w Muzeum Etnograficznym

Pisanki i palmy wielkanocne (14 marca–30 marca, 1 kwietnia–kiermasz)

Pisanki, palmy, stroiki, kartki świąteczne, baranki z ciasta i gliny, papierowe kwiaty, drewniane i ceramiczne ptaki to niektóre z eksponatów składających się na doroczną wystawę wielkanocną. Autorami pokazywanych prac są współcześni twórcy z terenu Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik (13 maja [Noc Muzeów] – 8 października)

Wystawa poświęcona będzie rzeczom, zapisom i znakom o charakterze pamiątkowym. Powołane do istnienia w celu podkreślenia wyjątkowości dokumentowanej przez siebie sytuacji, dla zatrzymania czasu, wywoływania wspomnień, zapamiętania ulotnych emocji, uhonorowania ludzi i zdarzeń. Rzeczy zabytkowe pokazane zostaną obok przedmiotów współczesnych. 

Intrygujące! (3 czerwca–29 października)

„Intrygujące!” to cykl składający się z niezwykle ciekawych tekstów napisanych przez pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zamieszczanych cyklicznie na stronie internetowej mnwr.pl od sierpnia 2018 r. Na wystawie zobaczymy zabytki tylko ze zbiorów Muzeum Etnograficznego, te, które wcześniej opisano w ramach „Intrygujących!” – obrazy i rzeźby twórców nieprofesjonalnych, huculiana (ceramika oraz wyroby z drewna i metalu), artefakty związane z piernikarstwem i drukowaniem tzw. blaudruków, instrumenty muzyczne, szopki, elementy strojów tradycyjnych, makatki oraz ozdoby wykonane z włosów. 

Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy (25 listopada–4 lutego 2024)

Wystawa opowiadać będzie o widowiskowych formach kolędowania praktykowanych w okresie bożonarodzeniowym nie tylko w różnych regionach Polski, ale całej Europy. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną pochody kolędnicze przede wszystkim z Dolnego Śląska, ale także z Małopolski, Śląska Górnego i Opolskiego. Będą to kolędnicy chodzący z symbolizującymi siłę, zdrowie i płodność maszkarami zwierzęcymi (między innymi z turoniem, kozą, niedźwiedziem), z gwiazdą, szopką oraz grupy odgrywające tzw. widowiska herodowe. Wystawę wzbogacą fotografie, zapisy dźwiękowe, filmowe oraz wywiady z kolędnikami.

Najpiękniejsza szopka betlejemska 2023 (grudzień 2023–styczeń 2024)

Kilkadziesiąt szopek betlejemskich nagrodzonych w Wojewódzkim Konkursie Rzeźbiarskim „Najpiękniejsza Szopka Betlejemska 2023” pokazanych zostanie na tej wystawie. Organizatorem konkursu jest Galeria Twórczości Plastycznej Młodych działająca w MDK „Śródmieście”. Co roku młodzież ze szkół Dolnego Śląska mierzy się z tematem, proponując różnorodne i często zaskakujące pomysły interpretacyjne przedstawienia miejsca Narodzenia Pańskiego. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl