wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzeum Narodowe świętuje jubileusz 75-lecia. Plany na 2023 rok. Tych wystaw nie możecie przegapić
Na zdjęciu gmach główny Muzeum Narodowego we Wrocławiu fot. wroclaw.pl cc
Na zdjęciu gmach główny Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Pierwsza w historii muzealnictwa wystawa poświęcona sztuce śląskiego rokoka „Szaleństwo rokoka!” z eksponatami m.in. z londyńskiego Tate Modern, niesamowita wystawa portretu współczesnego „Face to Face” w Pawilonie Czterech Kopuł. To tylko niektóre z atrakcji, jakie Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu zapowiada na 2023 rok, kiedy Muzeum Narodowe świętuje jubileusz 75-lecia.

Reklama

Muzeum Narodowe z rekordową frekwencją w 2022 roku

W ubiegłym roku, robiąc plany na aktualny 2022, w Muzeum Narodowym szacowano, że frekwencja rzędu 150 tysięcy będzie już zadowalająca, zwłaszcza po lockdownach. – Ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu dzisiaj to już 470 tysięcy odwiedzających, kilkakrotnie przekroczyliśmy założenia, a mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze rekordy frekwencyjne, jak przed pandemią – nie kryje radości Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Podkreśla, że to wynik wspaniały, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dzisiejszy turysta ma do dyspozycji znacznie większą ofertę kulturalną niż przed laty. 

Muzeum Narodowe planuje jubileusz 75-lecia 

– Nasze plany budowane są w oparciu o wolę zaskoczenia zwiedzających, sprawienia pewnej radości i niespodzianki. Mogę obiecać, że zobaczą państwo dzieła nigdy nie widziane, niektóre powrócą po wielu dekadach nieobecności – tak dyrektor Piotr Oszczanowski zapowiada wydarzenia 2023 roku, kiedy w Muzeum Narodowym zaplanowano obchody 75-lecia.  

W przygotowywaniu i świętowaniu jubileuszu pomoże podpisana w poniedziałek 17 października umowa z PKO Bankiem Polskim (sygnatariuszami są dyrektor Piotr Oszczanowski i Robert Lubański, dyrektor Departamentu Zarządzania Marką i CSR w PKO Banku Polskim), który będzie partnerem i mecenasem Muzeum Narodowego we Wrocławiu zarówno jeśli chodzi o obchody 75-lecia, jak i wystawy czasowe muzeum w 2022 i 2023 roku. A współpraca ma szansę być kontynuowana także po tym terminie.  

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – wystawy na 75-lecie

Wystawa niespodzianka (od 21.01. 2023)

Rok jubileuszowy rozpocznie wystawa sprowadzona z zagranicy, która na razie jest jeszcze niespodzianką. – Będzie pełna witalności, radości, spontaniczności – zapowiada Piotr Oszczanowski.  

„Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku XVIII-XXI w.” (13.07-29.12.2023)

To kolejna, po wystawach „Willmann. Opus magnum” i „Abakanowicz. Totalna”, próba zmierzenia się z megaprezentacją i ekspozycję obejrzymy w Pawilonie Czterech Kopuł. 

– Będzie to spotkanie ze sztuką dawną, ale i współczesną, bo okazuje się, że rokoko trwa w dalszym ciągu. To taka epoka i styl, który jeszcze nigdy nie doczekał się podobnej muzealnej prezentacji, a jest tak urzekający, pobudzający wyobraźnię i bliski, bo pozbawiony barokowego patosu, a idący w stronę natury, intymności, pewnych przeżyć – tłumaczy Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Obejrzymy zbiory zarówno naszego muzeum, jak i te wypożyczone z czołowych placówek, m.in. legendarnej londyńskiej Tate Modern, muzeów czeskich i niemieckich.  

Wystawa nie będzie miała jednego, a kilkunastu kuratorów odpowiedzialnych na poszczególne fragmenty kolekcji. Koordynatorem ich pracy będzie dyrektor Piotr Oszczanowski. – Muzeum to jednak zbiorowa instytucja, a siłą i wartością jej potęgi jest zespół – podkreśla.  

Face to Face (zaraz po wystawie „Szaleństwo rokoka!”)

Wystawa pokaże zagadnienie portretu człowieka w sztuce współczesnej. – Zapowiada się wystawa bardzo przemyślana, sugestywna, inteligentna, odkrywcza. Wiemy, że sztuka jest w większości dedykowana człowiekowi, ale twarz jest czymś szczególnym, tym, co nas wyróżnia, identyfikuje nasze emocje, stany – zwraca uwagę dyrektor Piotr Oszczanowski. 

Nad „Face to Face” pracuje kierowniczka Pawilonu Czterech Kopuł – Iwona Dorota Bigos.

To nie tylko wystawy, ale i wydarzenia, czy wzruszające momenty, nad tym pracujemy już od 2 lat. To przemyślany i konsekwentny pomysł.   

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl