wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ciepły spektakl „Misiaczek” dla maluchów w Teatrze Lalek [RECENZJA]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu trzy aktorki Wrocławskiego Teatru Lalek z lalką Misiaczkiem w spektaklu „Misiaczek” fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu trzy aktorki Wrocławskiego Teatru Lalek z lalką Misiaczkiem w spektaklu „Misiaczek”

Misiaczek, który nie może zapaść w zimowy sen, to spory problem. Małemu próbują pomóc w zaśnięciu inne zwierzątka zamieszkujące las (m.in. lis i sroka), wykorzystują rozmaite podstępy, ale sprawa jest naprawdę trudna. To punkt wyjścia uroczego spektaklu „Misiaczek” w reżyserii Piotra Soroki dla dzieciaków 3-6 lat, który można już oglądać na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek.

Reklama

Miś, któremu kibicują widzowie Wrocławskiego Teatru Lalek

Dobrze wiadomo, że rytmu natury lepiej nie zaburzać, więc jeśli późną jesienią miś, zebrawszy zapasy, powinien już układać się do zimowego snu, lepiej mu w tym nie przeszkadzać. 

Sęk w tym, że bohater „Misiaczka”, nowej premiery Wrocławskiego Teatru Lalek, po prostu zasnąć nie potrafi, choć pewne nieśmiałe próby podejmuje. A leśni przyjaciele próbują mu pomóc – sroka uczy techniki ziewania, lis podpowiada liczenie owiec. Niestety, nawet bezpieczny i bujający się hamak nie daje gwarancji, że mały miś wreszcie zamknie oczy. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Na zdjęciu scena ze spektaklu &bdquo;Misiaczek&rdquo;</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu scena ze spektaklu „Misiaczek”

„Misiaczek” w umiejętnie poprowadzonej reżyserii Piotra Soroki ma cudowny rymowany tekst Marty Guśniowskiej świetnie trafiający w potrzeby maluchów (niespełna godzinny spektakl jest przeznaczony dla grupy wiekowej 3-6 lat) i angażujący młodych widzów.

Bo maluchy naprawdę od początku uczestniczą w akcji, przejmują się bezsennością głównego bohatera, liczą z nim owce, kibicują, kiedy próbuje zasnąć po wyjedzeniu smacznego miodku.

„Misiaczek” w pięknej obsadzie i z miękką scenografią

Dobrze sprawdza się niewielka, trzyosobowa obsada animująca lalki-zwierzątka (Anna Bajer, Aneta Głuch-Klucznik, Aleksandra Mazoń), a pracująca z Misiaczkiem Aneta Głuch-Klucznik świetnie oddaje jego zawadiacką niedźwiedzią naturę i dziecięcą przekorę. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Na zdjęciu scena ze spektaklu &bdquo;Misiaczek&rdquo;</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu scena ze spektaklu „Misiaczek”

Muzyka Szymona Tomczyka jest wyjątkowo spokojna, aktorki śpiewają też świetnie dopasowane do całej akcji piosenki. Scenografia Agnieszki Zdonek jest zaprojektowana z dbałością i z postawieniem akcentu na miękkość (nie tylko tytułowy bohater, krowa, lis z puchatym ogonem, czy „dyskotekowa” sroka, nawet kamienie są tu z materiału i nie wydają się bardzo twarde i nieprzyjazne).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Na zdjęciu scena ze spektaklu &bdquo;Misiaczek&rdquo;</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu scena ze spektaklu „Misiaczek”

I cieszy, że znakiem rozpoznawczym Wrocławskiego Teatru Lalek stała się dbałość, aby spektakl był dostosowany nie tylko pod względem tekstu dla małych odbiorców w określonym wieku (grupy znacząco się od siebie różnią, np. najnaje, czyli 0,5-1,5 roku od dzieci 3-6 roku), ale również, aby pozostał sensorycznie przyjazny (aby światła nie atakowały widza, muzyka nie była zbyt głośna, a ruchy aktorów zbyt szybkie).

Młodzi widzowie naprawdę to doceniają, bo potrafią przeżywać przygody bohaterów z zaangażowaniem.    

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl