wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Wystawa Miry Żelechower-Aleksiun w Galerii Miejskiej

Biografia Miry Żelechower-Aleksiun jest wyjątkowo ciekawa, a wiele dramatycznych wydarzeń z przeszłości niejednokrotnie bywało tematem jej obrazów. Urodzona w żydowskiej rodzinie, wychowana bez ojca, którego rozstrzelali naziści, zafascynowana chrześcijaństwem, a potem konsekwentnie odkrywająca swoje korzenie. W 50-lecie pracy artystycznej dzieła Miry Żelechower-Aleksiun obejrzymy w Galerii Miejskiej. Wernisaż 24 marca o 18.00.

Reklama

W komentarzu do wystawy jej kurator, Mirosław Jasiński (zarazem dyrektor Galerii Miejskiej) pisząc o malarstwie Miry Żelechower-Aleksiun przywołuje nazwisko Marca Chagalla, słynnego rosyjskiego malarza żydowskiego pochodzenia, którego obrazy cechował szczególny mistycyzm. „Mimo różnych rozwiązań formalnych, uderzające jest w wielu obrazach obojga malarzy ich duchowe pokrewieństwo, i nie chodzi tu o judaizm, lecz o ową intencję malarstwa, z serca wzniesionego ku Bogu”.

Wystawa w Galerii Miejskiej została zatytułowana „50+ czyli pół wieku twórczości Miry” i jest rodzajem zarówno hołdu dla artystki z okazji jubileuszu, ale także doskonałą okazją do pokazania jej prac, począwszy od lat 60. (Mira Żelechower-Aleksiun skończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych – obecnej ASP) po najnowszy cykl dedykowany Księdze Rut ze Starego Testamentu. Wątki biblijne wielokrotnie pojawiają się w twórczości malarki, a jej rozmiłowanie w żydowskiej tradycji, które w pracach zaczęło być szczególnie widoczne po wizycie Miry Żelechower-Aleksiun w Izraelu w 1987 roku. Po spędzonych tam trzech miesiącach odnalazła na nowo swoją tożsamość (w jej domu rodzinnym niechętnie odwoływano się do tradycji ze względu m.in. na traumę z czasów wojny – ojciec artystki został zamordowany przez nazistów, kiedy była małym dzieckiem). Na płótnach odnajdziemy nie tylko symbolikę judaistyczną (m.in. modlitwy po polsku i hebrajsku), ale i przepiękną kolorystykę, a także mistycyzm.

Wystawa Miry Żelechower-Aleksiun w Galerii Miejskiej

Wystawa Miry Żelechower-Aleksiun w Galerii Miejskiej

Wystawa
Termin od 24 marca 2016 do 28 kwietnia 2016

Miejsce Galeria Miejska

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl