wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zobacz makietę organów Englera w kościele garnizonowym
Miniatura rekonstruowanych organów Englera fot. J. Krzeszowski
Miniatura rekonstruowanych organów Englera

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, za cztery lata usłyszymy pierwszy koncert na organach Englera w bazylice pw. św. Elżbiety we Wrocławiu. Trwają bowiem prace przy rekonstrukcji tego potężnego dzieła, zwanego kiedyś Głosem Śląska, które spłonęło wraz ze świątynią w 1976 r. Już dziś możemy zobaczyć, jak ten niezwykły instrument będzie wyglądał.

Reklama

Możemy też mieć własny wkład w odbudowę kulturowego dziedzictwa miasta i regionu.

Pamiętamy, że decyzja o odbudowie dzieła – które zaczął wznosić w 1750 r. Michael Engler młodszy, a dokończył jego syn Gottlieb Ziegler – zapadła w 2011 r. Podjął ją ówczesny prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, a odpowiedzialnym za przeprowadzenie projektu został sekretarz miasta Włodzimierz Patalas.

Przetarg na rewitalizację wnętrza bazyliki mniejszej, czyli rekonstrukcję organów, Wydział Zamówień Publicznych UM Wrocławia ogłosił w grudniu 2017 r., a w kwietniu następnego roku Włodzimierz Patalas i przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum podpisali umowę na rekonstrukcję barokowego Głosu Śląska.

Konsorcjum tworzą Andrzej Lech Kriese – pełnomocnik, Philipp Klais – organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (która wznosi organy piszczałkowe dla Narodowego Forum Muzyki), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych – właściciel firmy Zych Zakłady Organowe.

Zobacz detale piękna w miniaturze

2 kwietnia br. w kościele garnizonowym doszło do ważnego wydarzenia. Po raz pierwszy pokazano dzieło Englera w stanie po rekonstrukcji. Na razie jest to niezwykła makieta, drobiazgowo i wiernie oddająca wygląd organów, które w oryginale zajmowały powierzchnię ok. 115 mkw. w tylnej części nawy głównej, a ich rozpiętość między filarami nawy głównej kościoła wynosiła 9,6 m. 

Takiego monumentalnego dzieła możemy się również spodziewać po jego odbudowie, która jest przedsięwzięciem złożonym, zarówno pod względem technicznym, konserwatorskim, artystycznym, jak i finansowym – oszacowanym dziś na 20-22 mln zł.

– Realizacja tego zamierzenia jest możliwa przy wspólnym zaangażowaniu wielu instytucji, zwłaszcza miasta, oraz firm i sponsorów – podkreśla bp Józef Guzdek, który wraz z sekretarzem miasta Włodzimierzem Patalasem dokonał 2 kwietnia symbolicznego odsłonięcia miniatury organów Englera. – Wiemy, że niezwykle cennym wkładem w realizację tego przedsięwzięcia byłoby wsparcie finansowe, udzielone w tym roku, jak i w kolejnych latach, przez różnych ofiarodawców – dodaje biskup polowy Wojska Polskiego bp Guzdek.

Historyczna wizytówka miasta 

Głos Śląska, czyli barokowe organy z bazyliki mniejszej, to niewątpliwie cenny element dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska, przyciągającego dziś wieloma swoimi zabytkami i magicznymi tłumy turystów również do Wrocławia. W przypadku organów Englera, wśród odwiedzających należy się też w przyszłości spodziewać wielu miłośników muzyki organowej zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

Poprzedni prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, już zapowiedział, że miasto opłaci etat organisty, który w sezonie turystycznym będzie dawał koncerty. Instrument mógłby być nadto jednym z filarów festiwali organowych, odbywających się w dolnośląskiej stolicy.

Empora, bez której trudno wyobrazić sobie organy, po udanej odbudowie, czeka już od jakiegoś czasu na „dopełnienie”. Dlatego każdy, kto chciałby się przyczynić do współfinansowania odbudowy organów, ma dziś taką okazję. Duże podmioty – firmy i instytucje, ale także darczyńcy prywatni, którzy wesprą odbudowę organów, mogą być pewni, że zapiszą się w historii miasta na zawsze.

W podziękowaniu dla donatorów

Zarówno ci, którzy już znacząco wsparli rekonstrukcję instrumentu, jak i ci, którzy się na to zdecydują, zostaną uwiecznieni na tablicach donatorskich, wykonanych przez prof. Janusza Kucharskiego z wrocławskiej ASP, umieszczonych we wnętrzu kościoła garnizonowego, a także w publikacji, dokumentującej współczesną historię instrumentu, od momentu pożaru po odbudowę – zapewnia bp Józef Guzdek.

Ostatnio gotowość do współfinansowania przez miasto dzieła odbudowy potwierdził prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

– Z całego serca popieram również prośbę księdza biskupa polowego Józefa Guzdka o wsparcie tej inicjatywy – mówi prezydent Sutryk.

Podziwiaj detale z bliska 

W maju ub. roku metropolita wrocławski abp Józef Kupny zdecydował o zbiórce pieniędzy do puszek, z przeznaczeniem na rekonstrukcję organów z kościoła pw. św. Elżbiety. Każdy z nas może więc swoją cegiełkę na rzecz odbudowy Głosu Śląska dołożyć. Na przykład przy okazji wizyty w bazylice mniejszej – miniatura instrumentu została udostępniona zwiedzającym – w kaplicy, na lewo od wejścia głównego do świątyni.

Każda złotówka, wrzucona do ustawionej tuż obok skarbony, na pewno sprawi, że staniemy się współuczestnikami ważnego dzieła, mającymi wpływ na to, jak rozwija się i pięknieje nasze miasto.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl