wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Podpisano umowę na odbudowę organów Englera

Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum podpisali umowę na rekonstrukcję bezcennych organów Michaela Englera w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Reklama

Uroczystość odbyła się w bibliotece bazyliki, a umowę obok sekretarza miasta Włodzimierza Patalasa parafowali przedstawiciele konsorcjum: Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN, Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe.

– To bardzo ważne wydarzenie we Wrocławiu, gdyż w końcu doczekaliśmy się momentu, w którym podpisujemy umowę dotyczącą odbudowy organów w kościele garnizonowym. Decyzja o ich odbudowie zapadła w 2011 roku podczas odpustu św. Elżbiety w bazylice mniejszej, kiedy to prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w obecności biskupa polowego zapowiedział to wydarzenie – mówił tuż przed podpisaniem umowy sekretarz miasta Włodzimierz Patalas, który bardzo zaangażował się w odbudowę organów.

Taką funkcję powierzył mu prezydent Wrocławia, jednak to nie był jedyny aspekt, który zadecydował o wielkim zaangażowaniu sekretarza.

– Jest to dla mnie bardzo ważna inwestycja, nawet chyba najważniejsza, a jednocześnie być może ostatnia. Po prostu jestem katolikiem i nie wyobrażam sobie takiego kościoła bez odpowiednich organów. Fakt, trwało to dość długo, ale ostatecznie wszystko się udało. W dzisiejszej rozmowie z naszymi ekspertami dowiedziałem się, że w okresie powojennym nie odbudowywano jeszcze takich organów. Pieniądze na ten cel mamy już zagwarantowane w budżecie, jednak cały czas pozyskujemy sponsorów – dodał sekretarz miasta.

Historyczne organy spłonęły 9 czerwca 1976 r.

Starsi wrocławianie bardzo dobrze pamiętają znamienite organy Michaela Englera, które 9 czerwca 1976 r. spłonęły w pożarze Bazyliki pw. św. Elżbiety. To instrument, który swego czasu uznawany był za najwspanialsze dzieło na Śląsku i jedno z najcenniejszych w całej Europie. Budowa potężnych organów rozpoczęła się w roku 1750, a dzieło Michaela Englera dokończył jego syn Gottlieb Ziegler.

Po kilku remontach i przebudowach miały aż 91 głosów. Niestety, potężny pożar strawił unikatowe dzieło, a straty oszacowano na 30 mln zł. Zachowane po pożarze nieliczne zgliszcza elementów prospektu, w tym figury putt oraz ornamenty, mogą być bardzo przydatne przy identyfikacji materiału oraz niektórych cech stylistyki dekoracji.

Odbudowa organów Michaela Englera młodszego w bazylice pw. św. Elżbiety we Wrocławiu będzie oparta na wszystkich dostępnych archiwalnych informacjach o instrumencie, który powstał w kościele św. Elżbiety w latach 1750-1761. Wielkie organy w dniu pożaru zajmowały powierzchnię około 115 mkw. w tylnej części nawy głównej, a rozpiętość między filarami nawy głównej kościoła wynosiła 9,6 m. W trakcie odbudowy szczególną uwagę należy zwrócić na jednolitość stylistyczną instrumentu w zakresie architektury, konstrukcji oraz brzmienia.

Odbudowa potrwa do 2022 r. Firmy zajmujące się rekonstrukcją poszczególnych elementów odtworzą je przy użyciu metod, jakie stosowano dawniej, np. piszczałki zostaną wykonane z ręcznie skrawanej blachy, a elementy zostaną sklejone klejem kostnym.

A już latem bieżącego roku zaczną być montowane wysokie na 14 m, szerokie na 9 m, 30-tonowe organy piszczałkowe w głównej sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki. Wykona je – w stylu francuskich organów symfonicznych z XIX-XX w. – firma Orgelbau Klais z Bonn. Koszt tej pracy, wynoszący ponad 11 mln zł, w 85 procentach pokryje dofinansowanie unijne. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl