wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 33°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Jak architekci zmieniali Wrocław. Wystawa Maćków Pracowni Projektowej [DUŻO ZDJĘĆ]

Renoma fot. mat. pras.
Renoma

Budynek Renomy, Centrum Historii Zajezdnia, Silver Tower Center, nowa siedziba V Liceum Ogólnokształcącego i przedszkole przy Wróblewskiego to tylko niektóre projekty Maćków Pracowni Projektowej. Od blisko trzydziestu lat MPP pisze na nowo architektoniczną historię Wrocławia, a najciekawsze prace obejrzymy do końca października na wystawie w Muzeum Architektury.

Reklama

Wystawa i zwiedzanie Młynu Maria

I na zwiedzaniu sali romańskiej w Muzeum Architektury się nie skończy, bo Zbigniew Maćków zapowiada, że wystawa to tylko pretekst. Sporo zaplanowano wokół niej – zaplanowano całą serię wydarzeń. Sporą atrakcją będą wycieczki do zaprojektowanych przez MPP obiektów, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

MPP_ALL – wystawa Maćków Pracowni Projektowej

MPP_ALL – wystawa Maćków Pracowni Projektowej

Muzeum Architektury we Wrocławiu ul. Bernardyńska 5 Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Wśród atrakcji oglądanie z architektami Młynu Maria, świeżo oddanego obiektu, niegdyś w katastrofalnym stanie technicznym, który w dużym stopniu zamieniony został na wysokiej klasy miejsce do zamieszkiwania. Wejdziemy do wnętrz, na tarasy.

Poza wycieczką architektoniczną na zainteresowanych czeka cykl debat z osobami, które są mentorami MPP.

Podczas tych rozmów zadamy trudne i ważne pytania, co dalej z architekturą w obliczu wyzwań takich, jak wojny, migracje, kryzys mieszkaniowy.
Zbigniew Maćków, kurator wystawy MPP ALL

Idealne makiety i miejska rzeczywistość 

Pretekstem do zorganizowania wystawy było przyznanie Maćków Pracowni Projektowej najważniejszej polskiej nagrody architektonicznej – Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich 2020. 

Ponieważ laur przyznano w roku pandemicznym, nie było szansy zorganizować spotkania wokół pracy MPP.

Muzeum Architektury dostrzegło ten fakt i zaprosiło nas do tego, żebyśmy pokazali dorobek i zorganizowali spotkanie, wszystko w macierzystym Wrocławiu, gdzie pracujemy i budujemy budynki i w Muzeum Architektury, jedynym w tej części Europy, które prezentuje architekturę  współczesną.
Zbigniew Maćków, kurator wystawy MPP ALL

Na wystawie pokazany zostanie dorobek prawie 30 lat działalności MPP, rozpoczynając od 1999 roku (ale pracownia funkcjonowała już cztery lata wcześniej). Prawie trzy dekady to na tyle duży dystans, że można zabierać głos w dyskusji o przestrzeni publicznej, przyznaje Zbigniew Maćków.

Wszystkie makiety mają odzwierciedlenie w realnych budynkach, niemal każdy powstał we Wrocławiu. Zestawione zostaną z realizacją (zobaczymy ją na wiszących planszach), a na 30 filmach pokazano te same obiekty, ale tym razem w brutalnej czasem miejskiej rzeczywistości. – Nie chcemy udawać, że są zawsze idealne – dodaje Zbigniew Maćków. 

Renoma, V LO, węzeł przesiadkowy przy Stadionie Śląska 

Które projekty z wielu MPP wybrała na wystawę? Kryterium był fakt, czy dany projekt okazał się ważny. Zarówno dla pracowni, jak i miejsca, w którym został zrealizowany. Renoma jest, niewątpliwie, jednym z ukochanych. 

W Renomie prawie mieszkaliśmy, przez 11 lat mieliśmy tu biuro, kilkakrotnie ją przebudowywaliśmy, zrośliśmy się z tym obiektem, jak z mało którym, czasem trzy doby nie wychodziłem z Renomy.
Zbigniew Maćków, kurator wystawy MPP ALL

Kolejnym, wyjątkowo chętnie węzeł przesiadkowy przy Stadionie Śląska (tarczyński Arena Wrocław), za którą Maćków Pracownia Projektowa dostała największą ilość nagród, włącznie ze znalezieniem się na short liście Miesa van der Rohe, najważniejszej nagrody architektonicznej na świecie. 

Dla Zbigniewa Maćkowa istotny był projekt ratusza w Siechnicach, bo to miejsce, gdzie się wychował, a prestiżową realizacją, bo pierwszą tak dużą we Wrocławiu, był budynek Wydziału prawa i administracji.  

Ratusz w Siechnicach/fot. mat. pras.

Ratusz w Siechnicach/fot. mat. pras.

Z sentymentem założyciel MPP myśli też o projekcie nowej siedziby V LO przy ul. Kuronia. – Wystartowaliśmy w tym konkursie, bo moja córka chciała pójść do tej szkoły, a kiedy udało nam się wygrać obiecałem Marysi, że szkoła będzie gotowa zanim rozpocznie naukę w liceum. Tymczasem na wybudowanie siedziby V LO trzeba było czekać aż 10 lat. 

Współautorka wystawy z ukraińskiej Buczy

Za przygotowanie wystawy, poza Zbigniewem Maćkowem, odpowiada zespół jego MPP – Szymon Brzezowski, Aleksandra Czupkiewicz, Natalia Rowińska, Bartłomiej Witwicki, Agata Woźniak, Michał Zawadzki.

Architekci z MPP/fot. MPP

Zespół Maćków Pracowni Projektowej/fot. MPP

W tym gronie jest także Ukrainka Julia Kryłowa, która niemal w ostatniej chwili uciekła z Buczy i w ramach pomocy ukraińskim architektom, trafiła do pracowni MPP. 

Staramy się być responsywni społecznie, nie możemy tylko projektować domów i uważać, że wojna to sprawa polityki. Zgłosiliśmy, że jesteśmy w stanie dać miejsce pracy dla osoby, która uciekła z Ukrainy, a Julia przez jakiś czas studiowała we Wrocławiu, zna miasto i wie, jak się tu poruszać.
Zbigniew Maćków, kurator wystawy MPP ALL

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama