wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Remont wrocławskiej Renomuy
Nowy wystrój renomy robi duże wrażenie. Katarzyna Wiązowska
Nowy wystrój renomy robi duże wrażenie.

Elegancki wystrój wnętrz, nowe powierzchnie przeznaczone na restauracje, również na powietrzu, a także dodatkowe przestrzenie biurowe – tak będzie wyglądała wrocławska Renoma po zakończeniu trwającej właśnie modernizacji. Pierwsze efekty prac będzie można podziwiać już w najbliższą sobotę, 26 marca br., kiedy nastąpi otwarcie części, w której zakończył się już remont.

Reklama

Wrocławska Renoma, dawny PDT, to jeden z najstarszych domów handlowych we Wrocławiu. Właśnie przechodzi kolejną metamorfozę. Nowe wnętrza będą nawiązywać do stylu dawnego Domu Towarowego Wertheim.

– Ten budynek ma ponad 90 lat i niezwykłą historię – mówi Barbara Wójcik, dyrektor ds. najmu i zarządzania aktywami Globalworth Poland. – Przez te wszystkie lata był symbolem wrocławskiego handlu. To, co można zobaczyć w tej chwili, to etap kilkuletniej pracy projektantów, konserwatora zabytków i naszego zespołu. Z pewnością największe wrażenie robią wszystkie historyczne detale architektoniczne, które zostały odtworzone z ogromną pieczołowitością. Nawiązują one do wyglądu dawnego Domu Towarowego Wertheim. Nowością w 2022 roku jest otwarcie się na place miejskie, gdzie naszym klientom będziemy udostępniać nowe powierzchnie restauracyjne, bazujące na wrocławskich restauratorach. Wyższe kondygnacje zajmie część biurowa, a handel i usługi będą mieścić się na parterze i na poziomie -1.

Marmury i wielkie szklane żyrandole

Nowy wystrój Renomy jest inspirowany bliźniaczym domem towarowym z Berlina, dlatego do wykończenia jego wnętrz użyto pasiastego marmuru z Turcji i użyłowionego marmuru z Portugalii. Każde z atrium będzie też ozdobione ogromnymi żyrandolami z ryflowanego szkła oraz 16 ceramicznymi głowami w odcieniach szarości, zdobionymi złotem, które odtworzyła rzeźbiarka Pola Ziemba.

– Ten budynek przeszedł kilka rewolucji w handlu. Teraz nadchodzi kolejna – twierdzi Zbigniew Maćków, architekt odpowiedzialny za projekt modernizacji Renomy. – Coraz więcej będziemy oczekiwali miejsc w centrum miast, gdzie dobrze się spędza czas z rodziną, przyjaciółmi, można coś zjeść, a przy okazji zrobić zakupy. Tymczasem twórcy tego budynku, już ponad 90 lat temu zaprojektowali taki obiekt, który potrafi unieść wszelkie aktualne trendy. Dlatego po przebudowie handel wróci do Renomy w takiej przestrzeni, jaka była tu na samym początku.

Dawniej budynek miał dwa duże atria

Aktualnie jedno z nich, od strony Podwala jest już gotowe, a drugie powstaje od strony ul. Kościuszki.

W nowej Renomie zmniejszy się też liczba miejsc parkingowych. Zamiast dotychczasowych 630 będzie ich teraz niecałe 500.

Spytano wrocławian jakiej chcą Renomy

Inspiracją projektu nowej Renomy jest warszawska Hala Koszyki, której właścicielem i zarządcą również jest Globalworth.

Jednak metamorfoza obiektu to przemyślana operacja, której początki sięgają 2018 roku. Wtedy to przeprowadzono kompleksowe badania oczekiwań wobec rozwoju oferty tego miejsca – spytano o to ponad tysiąc wrocławian.

W oparciu o wyniki tych konsultacji, zaprojektowano znaczącą rozbudowę przestrzeni gastronomicznej, która chcąc wzmagać miejską witalność, będzie otwarta na obie sąsiadujące z budynkiem przestrzenie publiczne: Plac Czysty i Plac Kościuszki. W obiekcie nadal obecna będzie także funkcja handlowa i usługowa oparta na segmencie premium oraz komfortowe przestrzenie biurowe.

Ze względu na komfort klientów, remont jest prowadzony w kilku etapach, we wcześniej wyłączonych z użytkowania częściach Renomy. Prace modernizacyjne zakończą się pod koniec 2022 roku.

Pierwszy samoobsługowy dom towarowy

Dom Towarowy Wertheim powstał w latach 30-tych ubiegłego wieku jako największy taki obiekt na wschód od Berlina.

– Był prekursorem handlu samoobsługowego, co na owe czasy było rewolucją – opowiada Zbigniew Maćków. – W pozostałych 73 domach towarowych, które zlokalizowane były wówczas na ul. Ruskiej, Świdnickiej i Oławskiej, obsługa wciąż jeszcze była XIX wieczna, podobna do tej w „Lalce” Bolesława Prusa. Dlatego wkrótce wszystkie inne obiekty zaczęły go naśladować. Niestety 6 marca 1946 roku wpadła tu bomba zapalająca. Budynek palił się wówczas trzy dni i trzy noce. Jednak jego konstrukcja przetrwała, gdyż była zbudowana bardzo solidnie. Niestety cały wystrój wykonany z egzotycznego drewna, które przypłynęło z Mozambiku, spłonął. Dziś na bazie tej konstrukcji tworzymy podobną przestrzeń, jaka była tu na samym początku, jednak z bardziej ekologicznych i bezpiecznych materiałów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl