wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 19°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zbigniew Maćków z najważniejszą nagrodą architektoniczną

Zbigniew Maćków archiwum www.wroclaw.pl
Zbigniew Maćków

Wrocławski architekt został laureatem Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich 2020.

Reklama

Mistrz budowania struktury miasta

To najbardziej prestiżowa polska nagroda architektoniczna. Jest wyrazem najwyższego uznania środowiska polskich architektów zarówno dla twórczości architektonicznej, jak i postawy społecznej.

„Zaangażowanie Laureata w modelowe przekształcanie miasta – od Nowych Żerników po Taras sąsiedzki, potwierdza, że zawód architekta to nie tylko profesja, ale posłannictwo w służbie społeczeństwa, lokalnej zbiorowości i pojedynczego człowieka. Zbigniew Maćków jest Mistrzem w swoim fachu. Mistrzem budowania struktury miasta, struktury domu, kształtowania detalu. Najwyższej próby talent rozwija przy zastosowaniu naukowej metodologii i zasadnej inwentyki. Poszukując jedności „trzech kolumn Sztuki Architektury” – Prawdy, Piękna i Mądrości, pamięta o ich humanistycznym – społecznym wymiarze. Laureat stosuje zasadę: wszystko albo nic: projektuje dom wraz z otoczeniem, przystankiem autobusów przed domem, klamkami i liternictwem na drzwiach. Albo nie projektuje w ogóle. Wszystkie elementy są spójnym wielogłosowym przekazem, narysowanym z talentem, maestrią i umiarem” – napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2020, połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznego laureata, odbędzie się 4 grudnia 2020 w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Twórczość z Wrocławiem w tle

Zbigniew Maćków jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Kingston University School of Architecture w Londynie. Od roku 1995 prowadzi własne biuro – Maćków Pracownia Projektowa, wykonując wraz z zespołem projekty budynków: mieszkalnych, komercyjnych, użyteczności publicznej i przemysłowych. 

Jest członkiem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Prezydencie Wrocławia. Jego prace były wielokrotnie nominowane do nagród i nagradzane w konkursach polskich i zagranicznych. Trzykrotnie otrzymał nagrodę w plebiscycie „Piękny Wrocław”.

Słynne projekty Zbigniewa Maćkowa

Do jego projektów należą m.in. Budynek Liceum Ogólnokształcącego nr 5 we Wrocławiu, Szkoła Muzyczna im. K. Szymanowskiego, Silver Tower Center, biurowiec Green Day, rekonstrukcja budynku przedszkola wzorcowego osiedla wystawy WUWA, przebudowa domu handlowego „Renoma”, węzeł przesiadkowy Wrocław – Stadion oraz nowy budynek Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama