Herbert 22 – wiersze poety w autorskich wersjach
To będzie jedno z ciekawszych wydarzeń u progu wakacji, tak zapowiada się środowy (29 czerwca) koncert poświęcony Zbigniewowi Herbertowi, który jest kontynuacją, ale też rozszerzeniem wydarzenia zorganizowanego w dwudziestą rocznicę śmierci poety przez Program 3 Polskiego Radia, Fundację Świętego Mikołaja i Narodowe Centrum Kultury. Koncert 29 czerwca zostanie Całość zostanie zarejestrowany w postaci audycji telewizyjnej dla TVP Kultura, a gospodarzem wieczoru będzie Piotr Metz.
Podczas tego wieczoru usłyszymy najbardziej znane utwory wybitnego, czytanego na całym świecie, zmarłego w 1998 roku poety, jak „Pan Cogito o cnocie”, „Śmierć Lwa” i wiele innych. Do projektu Herbert 22 w bardzo przemyślany sposób zaproszono solistów – nie tylko działają jako twórcy i kompozytorzy piosenek, ale są często zaangażowani w literackie działania, co jest gwarantem tego, że będą wyczuleni na słowo i poezję i można oczekiwać autorskich wersji.
Poprosiliśmy ich o napisanie muzyki i zinterpretowanie wybranego przez siebie wiersza poety. Wszyscy zaproszeni zareagowali z ogromnym entuzjazmem i nie tyle „odrobili” zadanie, co wręcz zaskoczyli nas świeżym, nietuzinkowym podejściem do twórczości Herberta.Piotr Metz, szef muzyczny radiowej Trójki i współtwórca przedsięwzięcia
Gwiazdy w Synagodze śpiewają Herberta
Na scenie Synagogi pod Białym Bocianem pojawią się AbraDab, Limboski, Czesław Mozil, Skubas, Katarzyna Groniec oraz Meek, Oh Why?. Artyści zaśpiewają przy akompaniamencie muzyków Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.
Artystycznym opiekunem przedsięwzięcia jest Miłosz Wośko – kompozytor i producent, który czuwa nad spójnością aranżacyjną projektu.
Komponowanie do poezji wymaga nieszablonowego podejścia do formy muzycznej - ponieważ wiersze Zbigniewa Herberta często mają formę wiersza białego. Stąd towarzysząca nam myśl, by zachowując jednocześnie komunikatywność powstających utworów odwołać się do środków charakterystycznych dla muzyki poważnej, teatralnej, czy filmowej, gdzie pojęcie formy jest znacznie bardziej pojemne niż w piosence.Miłosz Wośko, kompozytor i producent
Bilety: 79 złotych (ulgowe) i 99 złotych - normalne.