wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Oscary 2023. Film „IO” Jerzego Skolimowskiego jednak bez Oscara. Ale docenili go amerykańscy krytycy
Na zdjęciu scena z filmu „IO” kręcona na zaporze w Zagórzu Śląskim fot. Gutek Film
Na zdjęciu scena z filmu „IO” kręcona na zaporze w Zagórzu Śląskim

Za nami gala rozdania Oscarów. Polskiemu filmowi „IO” Jerzego Skolimowskiego nie udało się zdobyć Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego (nagrodzona została niemiecka produkcja „Na Zachodzie bez zmian”), ale już sama nominacja była wielkim sukcesem. Dodajmy, że krytycy z Nowego Jorku i z Los Angeles przyznali filmowi swoje główne nagrody. Współproducentem „IO” jest Wrocław.

Reklama

„Na Zachodzie bez zmian” z Oscarem 2023

Ostatecznie Oscara za najlepszy film międzynarodowy (nieanglojęzyczny) otrzymał film „Na Zachodzie bez zmian” w reż. Edwarda Bergera z Niemiec. Produkcja Netflixa wywalczyła też Oscara za najlepszą muzykę (dla Volkera Bertelmanna), najlepsze zdjęcia (James Friend), scenografię (Christian M. Goldbeck, Ernestine Hipper).

Ekranizacja słynnej powieści Ericha Remarque'a to poruszająca opowieść o losach młodego niemieckiego żołnierza na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. Paul (Felix Kammerer) i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia ustępuje miejsca desperacji i strachowi, gdy przychodzi im walczyć o życie w okopach. 

Bez statuetki, obok „IO” pozostały też produkcje „Argentyna, 1985” (z Argentyny), „Blisko” (z Belgii) i „Cicha dziewczyna” (z Irlandii).

„IO” – poruszająca opowieść o osiołku

„IO” (zagraniczny tytuł to „EO”, obydwa naśladują dźwięk wydawany przez osiołka) to historia podróży, a właściwie tułaczki tytułowego bohatera (gra go zresztą kilka podobnych do siebie osiołków) z polskiego cyrku, gdzie ma wprawdzie troskliwą opiekunkę, artystkę (Sandra Drzymalska), ale nie jest wolny. Zwierzę trafia też przypadkiem na zakrapianą imprezę grupy kiboli i doświadcza przemocy, przez chwilę podróżuje z kierowcą tira (Mateusz Kościukiewicz), wreszcie ląduje we włoskiej posiadłości pod opiekę księdza (Lorenzo Zurzolo).

Ten film powstał z miłości i troski o naturę i zwierzęta. To głos w obronie tych, którzy nie mają głosu. Krzyk rozpaczy, apel o to, aby zrewidować stosunek do zwierząt i do natury. Przetrzebione lasy, przemysłowa hodowla zwierząt czy fermy ze zwierzętami hodowanymi na futra to straszny obraz dzisiejszego świata. „IO” jest próbą wstrząśnięcia ludźmi, aby zechcieli się zastanowić, zredukowali ilość spożywanego mięsa.
Reżyser Jerzy Skolimowski w rozmowie dla Wroclaw.pl

Autorami scenariusza filmu są Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski, zdjęć Michał Dymek. Produkcję filmu współfinansowało miasto Wrocław.

Film „IO” powszechnie nagradzany

Film „IO” jest jednym z najbardziej uhonorowanych nagrodami dzieł Jerzego Skolimowskiego. Na Festiwalu w Cannes w 2022 roku zdobył zarówno Nagrodę Jury, jak i dla kompozytora Pawła Mykietyna. Ponadto obraz zdobył Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu i kompozytora. Krytycy z Los Angeles dali nagrodę operatorowi Michałowi Dymkowi, „IO” wybrali najlepszym filmem także nowojorscy krytycy i krytycy z Los Angeles, a historii o osiołku swoje laury wręczyła też ogólnoamerykańska organizacja – National Society of Film Critics Awards.  

Wrocław współproducentem filmu „IO”

Nawet bez Oscara możemy być dumni, bo Wrocław, choć nie „zagrał” w filmie Jerzego Skolimowskiego był jego współproducentem (obraz wsparła Strefa Kultury Wrocław), a do jednej ze scen włączono ciekawy wątek – miasto było pierwszym w Polsce, w którym zakazano występów zwierząt w cyrkach. 

Do naszej historii osiołka nie pasowały zdjęcia w dużym mieście, zamiast tego Wrocław jest więc w filmie reprezentowany jak pierwsze miasto w Polsce, które zakazało w swoim obrębie cyrków ze zwierzętami. Słyszymy to i widzimy na transparentach podczas sceny protestu wobec wyzysku zwierząt w cyrkach.
Reżyser Jerzy Skolimowski w rozmowie dla Wroclaw.pl

Radości z finansowania dzieła jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów nie krył też prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. 

To dla nas wielki zaszczyt wziąć udział w produkcji filmu Jerzego Skolimowskiego. Nie mieliśmy wątpliwości, że obraz tego znamienitego reżysera, doceniony zostaniem przez środowisko filmowców na całym świecie. I tak się stało. Wierzymy, że „IO” sięgnie po najwyższe laury na festiwalach filmowych.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Jerzy Skolimowski - reżyser, artysta, wizjoner 

Jerzy Skolimowski wyreżyserował ponad 20 filmów. Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in.: Złotego Niedźwiedzia za film „Start”, Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes za „Wrzask”, Nagrody Specjalnej Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za film „Latarniowiec”. W 2016 r. uhonorowany został też Złotym Lwem w Wenecji za całokształt twórczości.

W Cannes swoje filmy ze światowej sławy aktorami pokazywał regularnie, począwszy od „Króla, Damy i Waleta” w 1971 roku (z Giną Lollobrigidą i Davidem Nivenem w obsadzie), poprzez doceniony przez jury nagrodą specjalną „Wrzask” z 1978 roku (z Johnem Hurtem i Alanem Batesem), po „Fuchę” z 1982 z mało wówczas jeszcze znanym Jeremym Ironsem (w roli polskiego robotnika pracującego w Londynie) – za scenariusz reżysera nagrodzono Złotą Palmą.

W 1984 do Złotej Palmy nominowany był film z Michaelem Yorkiem „Najlepszą zemstą jest sukces”, a w 1989 w Cannes pokazywany był obraz „Wiosenne wody” z Timothym Huttonem i Nastassią Kinski. 

Jerzy Skolimowski jest także utalentowanym malarzem, jego prace prezentowane były m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, a w swoich kolekcjach posiadają je aktorzy Jack Nicholson i zmarły niedawno Dennis Hopper. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl