Jedyny taki kalendarz we Wrocławiu – od 1958 roku
Mimo iż ma tytuł „Kalendarz Wrocławski” nie jest klasycznym wydawnictwem z kalendarium na aktualny rok. To książka wydawana przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia od 1958 roku (z prawie 20-letnią przerwą, ponownie od 2019 roku). Przez lata stała się encyklopedią informacji o tym, co we Wrocławiu naprawdę istotne, o jakich ludziach musimy pamiętać w kontekście historii i współcześnie, jakich zjawisk nie wolno nam przegapić. To almanach, który jest obowiązkową lekturą dla wszystkich wrocławian, może być też wspaniałym prezentem dla tych, którzy Wrocław odwiedzają, a pragną lepiej poznać miasto.
W „Kalendarzu Wrocławskim” 2022 dominuje, nieprzypadkowo zresztą literatura i rola, jaką pełni we Wrocławiu, Mieście Literatury UNESCO.
W tym roku na kartach „Kalendarza Wrocławskiego” znajdziemy materiały ukazujące wrocławskie środowisko literackie z nieco szerszej perspektywy - a to z racji obchodzonego w 2021 roku Roku Tadeusza Różewicza czy wciąż mocno rezonującej w przestrzeni publicznej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Obok literackich tematów w tomie znajdziemy także te nawiązujące do rocznic, jakie przypadały w ostatnim czasie – 90-lecia Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz 25 rocznicy wielkiej powodzi.
Zachowaliśmy tradycyjne działy poświęcone kulturze w szerszym aspekcie, przypominamy m.in. najciekawsze ubiegłoroczne ekspozycje, sporo miejsca zajmuje współczesna architektura. Prezentujemy, jak co roku, kolejne mniejszości narodowe, które znalazły dom w naszym mieście, przybliżamy dzieje wrocławskich rodów. A ostatnie strony „kalendarza Wrocławskiego” to wspomnienia o osobach, które odeszły od nas w 2021.Zbigniew Magdziarz, prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia
„Kalendarz Wrocławski” 2022 to projekt Towarzystwa Miłośników Wrocławia, który został wsparty przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia).
Nie tylko podejmowana tematyka, ale także kilkudziesięcioletnia tradycja wydawnicza przemawiają za tym, że zdecydowanie warto „Kalendarzowi Wrocławskiemu” ciągłość ukazywania się. Z tych właśnie względów bardzo zależało nam na tym, by wesprzeć Towarzystwo Miłośników Wrocławia w realizacji tego wartościowego przedsięwzięcia.Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość
Prawie 600 stron, 400 zdjęć
„Kalendarz Wrocławski” 2022 to blisko 600 stron, a przeczytamy 70 tekstów. Znajdziemy tu portret poety Tymoteusza Karpowicza „alchemika słowa”, rozmowę z prof. Wojciechem Browarnym o Tadeuszu Różewiczu z okazji Roku Różewiczowskiego, materiał o Wrocławiu Olgi Tokarczuk i tekst śladami Eberharda Mocka (bohatera powieści Marka Krajewskiego), o 60-leciu ukazania się pierwszego numeru miesięcznika „Odra”, o 30-leciu Wydawnictwa Via Nova, o wrocławskich pionierach światowej medycyny, o 25-leciu Powodzi Tysiąclecia, o sierpniu '82 we Wrocławiu. Teksty są ilustrowane ponad 400 zdjęciami.
Spotkanie promocyjne w Klubie Muzyki i Literatury
Spotkanie zaplanowano w Klubie Muzyki i Literatury w czwartek 9 lutego o 18.00. Weźmie w nim udział zespół redakcyjny najnowszego numeru „Kalendarza”, m.in. redaktor naczelna Halina Okólska, zastępca redaktor naczelnej Kamilla Jasińska, Zbigniew Magdziarz, Paweł Skrzywanek. Podczas wydarzenia publikacja dostępna będzie w promocyjnej cenie!