wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławska pisarka Joanna Kuciel-Frydryszak poleca trasę zwiedzania na Noc Muzeów 2023. Czego nie przegapić
Kliknij, aby powiększyć
Uśmiechnięta Joanna Kuciel-Frydryszak ubrana w czarną sukienkę wychyla się przez balustradę w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej fot. Janusz Krzeszowski
Uśmiechnięta Joanna Kuciel-Frydryszak ubrana w czarną sukienkę wychyla się przez balustradę w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej

Joanna Kuciel-Frydryszak to dziennikarka i pisarka, autorka niezwykłych książek o polskiej rzeczywistości widzianej oczami kobiet – „Służące do wszystkiego” były bestsellerem, a teraz na kolejny hit zapowiada się tom „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, która właśnie ma premierę w Wydawnictwie Marginesy. Joanna Kuciel-Frydryszak to także laureatka plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia. A tym razem poleca dla nas swoją trasę zwiedzania na Noc Muzeów 2023. Jakie atrakcje wybrała?

Reklama

Muzeum Narodowe – wystawa „Moda stanu wojennego”

Ponieważ jestem sentymentalna, najchętniej wybieram to, co związane z historią, a w szczególności z historią życia dziennego. Dlatego absolutnie nie mogę sobie podarować podczas tegorocznej Nocy Muzeów wystawy „Moda stanu wojennego” prezentowanej w Muzeum Narodowym.

„Czy wtedy w ogóle istniała jakaś moda?” –  zapyta ktoś młody, komu się PRL wyłącznie kojarzy z kazamatami bezpieki. Tymczasem – lata 80., dość ponure, skutkowały wybuchem kreatywności i nieujawnionych talentów na nieznaną skalę.

To jedyny czas w moim życiu, gdy robiłam na drutach! Spodziewam się więc na wystawie niezłych wynalazków, a i sporych emocji.

Joanna Kuciel-Frydryszak: 30 Kreatywnych Wrocławia 2019

Muzeum Poczty i Telekomunikacji 

Przeniosę  się następnie kilka kroków dalej – do Muzeum Poczty i Telekomunikacji,  które chętnie po długiej przerwie odwiedzę, pamiętając okazały powóz pocztowy, jaki jest tam prezentowany, a także mając na względzie, że nasze wrocławskie muzeum jest jedynym w Polsce, które zgromadziło zabytki pokazujące, jak działała poczta na ziemiach polskich.

I ma jeszcze coś, na czym tym razem będę się chciała skupić: kolekcję starych radioodbiorników, czyli znów coś, co przenosi nas do naszego dzieciństwa, a może nawet i młodości naszych dziadków.

Jest jeszcze jeden, pragmatyczny powód, aby odwiedzić  tej nocy Muzeum Poczty i Telekomunikacji. W zwykły dzień należy do jednych z najdroższych w mieście (18 zł). Korzystajmy!

Muzeum Etnograficzne – wystawa „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik” 

Dalej szlakiem przeszłości przeniosę się całkiem niedaleko – do pięknego budynku  przy ulicy Traugutta, będącego w XIX wieku fabryką cykorii. Dziś znajduje się w nim Muzeum Etnograficzne z interesującą kolekcją pięknych przedmiotów należących do naszych pradziadów, które opowiada także poprzez artefakty o niezwykle ciekawej historii naszej regionu. Na Noc Muzeów organizatorzy zapowiadają wystawę pod tajemniczym tytułem: „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”, po której wiele sobie obiecuję.

Stary Ratusz – Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Jeżeli tylko starczy mi siły, zajrzę prawdopodobnie także do Starego Ratusza na dwie wystawy, które zapowiadają się wspaniale: „Śląsk: kraina porcelany”, prezentująca największą kolekcję porcelany z Dolnego Śląska i „Złote czasy lamp naftowych” z ogromną kolekcją lamp z przełomu XIX i XX wieku. 

Prędzej, czy później, moim zdaniem, trzeba to obejrzeć, a właśnie nadarza się okazja. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl