wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Quiz: Jaka to piosenka Lady Pank?

Sto lat, Janek Borysewicz! Wrocławianin z urodzenia, od lat cieszący się reputacją jednego z najlepszych gitarzystów w Polsce, obchodzi urodziny 17 kwietnia. Jego siedemdziesiątkę świętujemy quizem z piosenkami Lady Pank. Jak dobrze je znacie?

Reklama

Ponadczasowe teksty i rozpoznawalne kompozycje nie tracą świeżości. Jak dobrze je znacie? Wybraliśmy 20 utworów. Są wśród nich powszechnie znane, a także takie, które nie załapały się na anteny radiowe, ale były grane na koncertach. Zabawa polega na rozpoznaniu tytułu po krótkim fragmencie tekstu. Powodzenia!

Zaczynał w Budce Suflera 

Jan Borysewicz urodził się 17 kwietnia 1955 roku we Wrocławiu. Minęło 70 lat, z czego przynajmniej 41 na scenie (licząc od pierwszej płyty Lady Pank). Z legendarnym zespołem wypuścił miliony hitów i nieśmiertelnych kawałków, które niektórzy potrafią odśpiewać bez pomyłki o każdej porze dnia i nocy.

Przed założeniem Lady Pank grał przez 3 lata w Budce Suflera, z którą nagrał 4 albumy. W okresie Budki stworzył także debiutancki krążek Izabeli Trojanowskiej. W dniu 70. urodzin jego koledzy z pierwszego zespołu przypomnieli, że Borysewicz skomponował muzykę do utworów „Nie wierz nigdy kobiecie”, „Bez satysfakcji” i „Nie ma końca tej podróży”.

Założył zespół Lady Pank, którego muzykiem i liderem pozostaje do dziś. Jan Borysewicz jest jednym z najpopularniejszych i najzdolniejszych gitarzystów w Polsce. Samych radości, sukcesów i nieustającego zdrowia, Janku!
FB Budka Suflera

Janek z Sępolna i jego Lady Pank

Jan Borysewicz – gitarzysta, kompozytor, tekściarz i wokalista – wychowywał się na Sępolnie. W osiedlowym domu kultury uczył się grać na gitarze. Gdy na początku lat osiemdziesiątych niedaleko rynku otworzyła się kultowa w mieście Rura (klub jazzowy), w jej piwnicach ćwiczył z kolegami. Tam narodził się zespół Lady Pank.

Do założenia kapeli sprowokował Janka radiowy sukces piosenki „Mała Lady Pank”, którą nagrał na płytę Izabeli Trojanowskiej w grudniu 1981 roku. W następnym roku zaprosił do współpracy Janusza Panasewicza i innych muzyków. Teksty pisał Andrzej Mogielnicki. W roku 1983 zespół Lady Pank wydał pierwszą płytę.

Przed koncertem Lady Pank w Hali Stulecia, październik 2023 r. fot. Oleksandr Poliakovsky
Przed koncertem Lady Pank w Hali Stulecia, październik 2023 r.

Debiutancki album pokrył się złotem, radio nie przestawało grać. Same hity, żywe do dziś. Kto nie zna słów „Kryzysowej Narzeczonej” lub „Mniej niż zero” – ręka do góry. Później to samo – przebój za przebojem. Po drodze do wieczności, niestety nieudana próba podboju Ameryki. W dorobku kilkadziesiąt albumów studyjnych, w tym złote i platynowe, kilka koncertowych i mnóstwo składanek.

To jednak nie osiągnięcia najbardziej wpisały Lady Pank w polską popkulturę, ale reakcje tłumów na koncertach. Fani ich kochają. Wrocławianie uwielbiają Janka. 

W księgarniach i bibliotekach jest biografia Jana Borysewicza – w formie długiej rozmowy z Marcinem Prokopem – pod tytułem „Mniej obcy”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama