wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wojskowa chusta, list do księżnej Daisy, kapsuła czasu... Zobacz niesamowite pamiątki, które po nas zostają
Kliknij, aby powiększyć
Eksponaty z wystawy "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik fot. Tomasz Hołod
Eksponaty z wystawy "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik

Ślubne monidła, malowane wojskowe chusty, ubranka do chrztu, pamiątki z pierwszego dnia w szkole, imienin albo podróży, laurki, pamiętniki, ale też przedmioty o wielkiej wartości historycznej, takie jak kapsuła czasu z Kątów Wrocławskich z przesłaniem dla przyszłych pokoleń czy list do księżnej Daisy – Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”, przedstawiającą przedmioty, które pozwalają zatrzymać ważne chwile i związane z nim ulotne emocje.

Reklama

Pamiątki to koło ratunkowe rzucone naszemu umysłowi i naszym wspomnieniom. Istnieją po to, byśmy nie zapominali, kim jesteśmy, jaką drogę przeszliśmy, jaka jest nasza tożsamość. Właśnie temu służą np. przywiezione do Wrocławia i przechowywane przez pokolenia tabliczki z numerami domów na Kresach albo klucze, które otwierały ich drzwi. Liczymy na to, że nasza wystawa będzie zachęcać do refleksji, że wszyscy, którzy tu przyjdą, zaczną dzięki niej wspominać to, co jest dla nich ważne.
Elżbieta Berendt, kuratorka wystawy Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik, kierowniczka Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wystawa „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik” we wrocławskim Muzeum Etnograficznym (ul. Traugutta 111/113) zostanie otwarta jutro, w Noc Muzeów (20 maja) o godz. 18 i będzie trwać do 8 października.

Kapsuła czasu, list do księżnej Daisy i genealogie królewskich rodów 

Wśród zgromadzonych na wystawie pamiątek są przedmioty zabytkowe o wielkiej wartości historycznej, tak jak drzewa genealogiczne królewskich rodów, list do księżnej Daisy napisany z okazji jej zaślubin, monografia archeologiczna z 1711 roku opisująca prehistoryczne zabytki z wykopalisk pod Trzebnicą, czy zawartość dziewiętnastowiecznej kapsuły czasu znalezionej w Kątach Wrocławskich w kopule wieży ratusza  z przesłaniem dla przyszłych pokoleń: „Żegnamy się i prosimy, myślcie często i serdecznie o nas, którzyśmy się już pewnie w proch zamienili.”

Zwyczajne pamiątki zwyczajnych ludzi

Trzon ekspozycji stanowią jednak całkiem zwyczajne przedmioty – takie, jakie mamy w domach albo widujemy w domach rodziców albo dziadków – które upamiętniają życie od narodzin po śmierć.

Znajdziemy tu m.in. ubranka do chrztu, pamiątki z pierwszej komunii, kalendarze z centymetra krawieckiego służące do odliczania czasu do zakończenia służby wojskowej, chusty malowane przez żołnierzy tuż przed wyjściem do rezerwy, obrazki malowane na szkle z okazji imienin, ślubne bukiety pod szklanym kloszem, fotografie (szkolne, z białym misiem na Krupówkach, zrobione przed okrętem, który – o czym pozujący nie wiedzą – lada moment zatonie), oprawione w ramki przyrzeczenia członka Koła Abstynentów, laurki, przedmioty przywiezione z podróży i pielgrzymek.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Eksponaty z wystawy "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik materiały prasowe
Eksponaty z wystawy "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik

Niektóre z tych pamiątek robią wstrząsające wrażenie, tak wspomniane już numery pozostawionych na Kresach domów albo tabliczka do zawieszenia na szyi, na której wypisano ręcznie dane dziecka urodzonego w 1942 roku oraz prośbę, by zawiadomić o miejscu jego pobytu Międzynarodowy Czerwony Krzyż, gdyby zgubiło się w czasie wojennej zawieruchy.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Eksponaty z wystawy "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik
Eksponaty z wystawy "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Eksponaty z wystawy "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik materiały prasowe
Eksponaty z wystawy "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik

Są też eksponaty zabawne lub osobliwe, np. wyrzeźbione w drewnie słonie, które z niejasnych przyczyn są pamiątką z Polanicy, gips (na zdjęciu) z rysunkami i podpisami przyjaciół, czyjeś zostawione na pamiątkę dredy.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Eksponaty z wystawy "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik materiały prasowe
Eksponaty z wystawy "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik

To dokumentacja naszego życia

Jak powiedział Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pamiątki „tworzą jedyną i niepowtarzalną dokumentację naszego życia, naszych doświadczeń, wreszcie… nas samych. Czymże bylibyśmy, gdyby nie to wszystko, co tworzymy, czym się otaczamy i co po sobie pozostawiamy? To właśnie te ślady pamięci zaświadczają o naszym człowieczeństwie. Kto wie, czy nie w sposób najprostszy, a to zawsze oznacza – najdoskonalszy”.

W ramach wystawy zostaną również zaprezentowane fragmenty wywiadów na temat pamiątek i tego, co dla nas znaczą, które przeprowadzili studenci z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wybrane wydarzenia towarzyszące wystawie „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”

  • 20 maja, g. 18:00 - Wernisaż wystawy
  • 20 maja, g. 20:00 - Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Elżbieta Berendt.
  • 28 maja, g. 12:00 - Pamiątkowa szkatułka. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5–12 lat, prowadzenie: Julia Szot.
  • 1 i 2 czerwca,  g. 10:00 - Z kapsułą czasu w przyszłość – Dzień Dziecka w Muzeum Etnograficznym. Warsztaty plastyczno-ruchowe dla uczniów klas 1–3 szkół podstawowych, prowadzenie: Natalia Jankowska, Natalia Kłak, Agnieszka Michoń, Karolina Woźniak
  • 3 czerwca, g. 14:00 - Oprowadzanie po wystawie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, prowadzenie: Olga Budzan
  • 4 czerwca, g. 12:00 - Talerzyk na (prawie) wieczną pamiątkę. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat, prowadzenie: Olga Budzan
  • 10 czerwca, g. 13:00 - Pamiątkowa karta [UKR]. Warsztaty rodzinne w j. ukraińskim dla dzieci w wieku 7–12 lat, prowadzenie: Julia Szot.
  • 11 czerwca, g. 12:00 - Pamiątka zaklęta w szkle, Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat, prowadzenie: Julia Szot.
  • 18 czerwca, g. 16:00 - Pamiątka z Muzeum Etnograficznego. Warsztaty dla dzieci w spektrum autyzmu w wieku 5–12 lat.
  • 3 września,  g. 15.00 - Oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją, prowadzenie: Julia Szot. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl