Noblista piszący z jidysz – jedyny taki na świecie
Isaac Bashevis Singer, laureat literackiej Nagrody Nobla (za twórczość w języku jidysz) to postać wciąż warta odkrywania. Zwłaszcza teraz, kiedy za sprawą jego mistrzowskich krótkich form odkrywamy na nowo świat chasydów na wschodzie Polski i mamy okazję przyjrzeć się świetnie portretowanym bohaterom żydowskiej społeczności.
Nakładem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (w legendarnej już serii Biblioteka Narodowa) ukazał się właśnie tom zawierający trzydzieści sześć opowiadań urodzonego w Leoncinie Singera.
To opracowanie krytyczne, a więc zawiera wstęp napisany przez tłumaczkę Monikę Adamczyk-Grabowską, która przełożyła utwory Singera z języka jidysz i (wspólnie z Mariuszem Lubykiem) także je opracowała i opatrzyła przypisami.
Co ciekawe, niektóre opowiadania ukazują się (w obecnym kształcie) po raz pierwszy! Warto jeszcze dodać, że kilka przetłumaczył Michał Friedman.
Dlaczego akurat 36 opowiadań
Ze względu na żydowską legendę o trzydziestu sześciu sprawiedliwych (tzw. lamedwowników). Dzięki skromnym i sprawiedliwym ludziom w każdym pokoleniu świat wciąż istnieje. Owych 36 ludzi nie obwieszcza światu swojej roli, nie zawsze są jej świadomi.
Książka, jaka ukazała się nakładem Ossolineum w słynnej serii Biblioteka Narodowa to nie tylko wgląd w styl Singera i poruszane przez niego tematy.
Tłumaczka Monika Adamczyk-Grabowska podkreśla, że Isaac Bashevis Singer był zanurzony w tradycji literatury żydowskiej, ale „interpretuje ją na swój własny, unikalny sposób (…), zawsze stał na uboczu i starał się iść raczej pod prąd niż z prądem”.
Spotkanie wokół tomu opowiadań Singera – w Prozie
W środę 13 listopada o 19.00 w Klubie Proza spotkanie wokół tomu „Trzydzieści sześć opowiadań”. W dyskusji wezmą udział tłumaczka tomu i autorka wstępu do wydania – profesor Monika Adamczyk-Grabowska i Krzysztof Modelski, a dyskusję o prozie Singera poprowadzi profesor Joanna Degler z wrocławskiej judaistyki.
Spotkanie będzie transmitowane online na fanpejdżach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocław Miasto Literatury i Klubu Proza.