wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zapowiedź wiosennego spektaklu - bilety już w sprzedaży

To będzie kolejna, po „Jesieni”, premiera Teatru Polskiego w Podziemiu, która bazuje na literaturze. W tym przypadku, „Heksy” zainspirowała powieść Agnieszki Szpili pod tym samym tytułem, ale – jak podkreślają twórcy, w tym sama autorka książki – na scenie obejrzymy zupełnie nowe dzieło. A czego mamy się spodziewać? Głosu w sprawie wolności i seksualności. Premiera przedstawienia w reż. Moniki Pęcikiewicz - 21 marca w Piekarni.

Reklama

Teatr Polski w Podziemiu kończył rok premierą „Jesieni” na podstawie znakomitej powieści Ali Smith w reżyserii Katarzyny Minkowskiej (kolejne spektakle 14-16 lutego w Piekarni).

Tymczasem zespół cenionej wrocławskiej sceny pracuje już nad nowym spektaklem – to „Heksy” w reżyserii Moniki Pęcikiewicz, a pierwowzorem literackim jest powieść (pod tym samym tytułem) Agnieszki Szpili.

Historia o cudownym przeobrażeniu Anny Szajbel

W książce, bohaterka Anna Szajbel (prezesująca polskiemu koncernowi paliwowemu) robi rzecz niewyobrażalną – uprawia miłość z drzewem, a fakt ten staje się sensacją medialną i prowokuje kolejne wydarzenia. Szajbel jest publicznie linczowana, ale przy tej okazji przekonuje się o kłamstwie męża, za którego sprawą ma napad szaleństwa i zaburzenie osobowości.

Wtedy objawia się jako Mathilde Spalt, kobieta z XVII wieku, która mieszkała w biskupim Księstwie Nyskim i wyznawała wiarę w Matkę Ziemię wywołując niezadowolenie patriarchalno-religijnego społeczeństwa. Przeciwnicy postanawiają wypowiedzieć wojnę jej i innym kobietom, które pragną żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami. 

Tyle o książce „Heksy” Agnieszki Szpili, natomiast na scenie zobaczymy (choć z bohaterkami znanymi z książki) nowe dzieło, efekt pracy autorki powieści z reżyserką Moniką Pęcikiewicz.

Heksy - czego się spodziewać?

Będą bezkompromisowe pytania o nierozerwalne związki wolności i seksualności.

– Te związki powinny pojawić się w obszarze kultury dużo wcześniej, niestety, z jakichś powodów zostały przemilczane lub podjęte tylko w jednym kontekście – wolności seksualnej. A ta przysługuje w patriarchacie jedynie uprzywilejowanym, czyli mężczyznom – zapowiadają realizatorzy.

Za scenografię i kostiumy odpowiada w „Heksach” Grzegorz Więckowski, Karolina Benoit, za wideo Sebastian Pańczyk, muzykę przygotuje Stefan Węgłowski, a ruch sceniczny i choreografię Bartłomiej Gąsior i Aleksandra Grącka-Baczyńska.

Na scenie zobaczymy Annę Ilczuk (jako Szajbe l/Mathilde), Justynę Janowską (Helene /Ludwige), Andrzeja Kłaka (Bartek/Antyterorysta/Brat Gladiolus/Straszydlak), Anastazję Kowalską (Pamela Fellatio/Kunegunde), Michała Mrozka (Brodatka/Panda Sąsiad/Brat Niepokalanek/Mathias), Piotra Nerlewskiego (Rair/Babel), Michała Opalińskiego (Rozchodnik - Ojciec Szajbel/Plotek/Brat Hubert), Jankę Woźnicką (Trytoma/Matka Szajbel/Activistic Mother/Gretchen) i Katarzynę Wuczko (Starodziewica/Ursule/Bernadette/Bokashi).

„Heksy” w Teatrze Polskim w Podziemiu – bilety

Można już kupować bilety na premierę 21 marca na scenie Piekarni (Księcia Witolda 62) w cenie 120 zł oraz na dwa kolejne spektakle – 22 i 23 marca (w cenie 40-100 zł). 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama