wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zmasowany hejt na Festiwal Góry Literatury i Fundację Olgi Tokarczuk

„Zmagamy się z intensywnymi atakami hejterskimi w naszych mediach społecznościowych oraz, będącą ich efektem, blokadą naszych kont. Profile o wątpliwej autentyczności w wulgarny sposób ubliżają naszym gościom, m.in. Oldze Tokarczuk, Agnieszce Holland czy Aleksandrowi Kwaśniewskiemu” – alarmowali w weekend organizatorzy festiwalu Góry Literatury. Nie udało się jeszcze odblokować konta festiwalu na Instagramie, działają natomiast obydwa profile na FB.

Reklama

Festiwal literatury na Dolnym Śląsku

Odbywający się od 2015 roku, z inicjatywy noblistki Olgi Tokarczuk, Festiwal Góry Literatury to już nie tylko wydarzenie literackie, ale także socjologiczny fenomen.

Tysiące osób przyjeżdżają, aby posłuchać swoich ulubionych autorów, pójść na wystawę albo koncert w 20 lokalizacjach na ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej (w Nowej Rudzie, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy, Ludwikowicach Kłodzkich oraz na terenie Zamku Sarny w Ścinawce Górnej).

Tegoroczna 10. edycja imprezy to 11 festiwalowych dni, podczas których na scenach pojawi się ponad 230 gości. 

Zablokowane media społecznościowe Festiwalu Góry Literatury

Niestety, podczas jubileuszowej edycji Festiwalu Góry Literatury organizatorzy mierzą się z atakami na konta imprezy na Facebooku i Instagramie.

„Profile instagramowe Festiwalu Góry Literatury i Fundacji Olgi Tokarczuk zostały zgłoszone jako spamerskie i głoszące nieprawdziwe informacje oraz zablokowane. My nie możemy tam publikować, pozostali użytkownicy nie mają możliwości oznaczania nas. Odwołaliśmy się, ale Meta (właściciel m.in. serwisów Facebook i Instagram) działa powoli.

Mamy też do czynienia ze zgłoszeniami oraz atakami na nasze konta na Facebooku, co rusz blokowane są poszczególne posty.

Trwa również ofensywa wulgarnych komentarzy, w których profile o wątpliwej autentyczności ubliżają zarówno nam, jak i naszym gościom oraz gościniom, w tym Oldze Tokarczuk, Agnieszce Holland, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, Sylwii Spurek czy Sylwii Chutnik. Obserwujemy to czujnie, staramy się usuwać wszelkie nienawistne treści” – informują organizatorzy. 

W poniedziałek 8 lipca nadal nie działa konto festiwalu i Fundacji Olgi Tokarczuk na Instagramie, nie można też oznaczać imprezy. 

Można natomiast wejść na obydwa profile na FB – Festiwal Góry Literatury i Fundację Olgi Tokarczuk, ale wciąż niewidoczne jest główne wydarzenie – Festiwal Góry Literatury 2024. 

Organizatorzy liczą na to, że uda się odblokować wszystkie spamowane i zablokowane konta, nie kryją jednak obaw przed hejterskimi atakami, jakie mogłyby mieć miejsce przed i w ostatni dzień festiwalu (14 lipca). 

Wśród gości, którzy wystąpią podczas Festiwalu Góry Literatury są jeszcze m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski (spotkania 11 lipca w Starej Kopalni w Wałbrzychu i 12 lipca na Zamku Sarny) oraz reżyserka Agnieszka Holland, która w niedzielę będzie gościem na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej i po spotkaniu zostanie pokazany jej film „Zielona granica”.   

„Wśród panelistów zaproszonych przez nas do udziału w debatach są także politycy i polityczki, krytycy i krytyczki poprzedniej władzy. Postanowiliśmy zaprosić kilkoro z nich zarówno ze względu na towarzyszące nam rocznice, którym się przyglądamy (35. rocznica pierwszych w Polsce częściowo wolnych wyborów, 25. wstąpienia Polski do NATO i 20. wejścia do Unii Europejskiej), jak i z powodu funkcji, które zaczęli pełnić po ostatnich wyborach parlamentarnych.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkim może się to podobać. Wyrażamy jednak stanowczy sprzeciw wobec wulgarnych, ordynarnych i zwyczajnie hejterskich słów skierowanych w stronę uczestników naszego Festiwalu. Wiele z nich pochodzi od profili o wątpliwej autentyczności. Bez względu na to, nie zgadzamy się na mowę nienawiści” – podkreślają organizatorzy Festiwalu Góry Literatury.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl