W ciągu 11 dni festiwalowe sceny, w 22 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej, odwiedzi ponad 230 gości. Festiwalowe wydarzenia odbędą się między innymi w Nowej Rudzie, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy, Ludwikowicach Kłodzkich oraz na terenie Zamku Sarny w Ścinawce Górnej.
Na gości czeka 11 koncertów, 9 filmów, 5 wystaw, 2 przedstawienia teatralne i 14 warsztatów oraz seminariów Latającego Uniwersytetu Ludowego.
Przede wszystkim jednak, jak zawsze, Festiwal będzie sceną dialogu – odbędą się spotkania, debaty i dyskusje ze znakomitymi gośćmi i gościniami.
W głośne czytanie fragmentów "Ksiąg Jakubowych" zaangażowane będą aktorki i aktorzy: Matylda Damięcka, Helena Englert, Marek Kondrat, Andrzej Seweryn i Maciej Stuhr. A inne lektury przeczytają dla uczestników również Aleksandra Popławska i… Olga Tokarczuk.
W paśmie filmowym pojawią się m.in. "Zielona granica" Agnieszki Holland czy nagrodzone Oscarem "20 dni w Mariupolu" Mstysława Czernowa.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest tutaj.
Po raz pierwszy w Góry Literatury włączona została inna impreza - Festiwal Tłumaczy Olgi Tokarczuk, podczas którego festiwal odwiedzi festiwal 34 tłumaczy Noblistki z całego świata (i nie tylko Noblistki; to także autorzy przekładów innych znakomitych polskich twórców). Festiwal Tłumaczy to kontynuacja rozpoczętego dwa lata temu cyklu spotkań i rozmów o literaturze polskiej widzianej z perspektywy najważniejszych ambasadorów naszej kultury – tych, którzy przenoszą ją za granice języków.
Głównym celem festiwalu było i pozostaje aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu.