wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ruszyła 10. edycja Festiwalu Góry Literatury. Największej imprezy literacko-społecznej w kraju

Ruszyła 10. edycja Festiwalu Góry Literatury. Największej imprezy literacko-społecznej w kraju

Magdalena Urbańska,

Festiwal Góry Literatury powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk. W tym roku, między 4 a 14 lipca, na uczestników czeka ponad 150 wydarzeń, w tym debaty, spotkania autorskie, wernisaże, pokazy filmów, warsztaty, rękodzieło i wiele koncertów. Na scenach wystąpią m.in. Vito Bambino, Fisz Emade Tworzywo, Kortez, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Katarzyna Groniec, Lech Janerka, Pablopavo i Ludziki, Hurt, Skalpel i Ørganek.

Reklama

W ciągu 11 dni festiwalowe sceny, w 22 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej, odwiedzi ponad 230 gości. Festiwalowe wydarzenia odbędą się między innymi w Nowej Rudzie, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy, Ludwikowicach Kłodzkich oraz na terenie Zamku Sarny w Ścinawce Górnej.

Na gości czeka 11 koncertów, 9 filmów, 5 wystaw, 2 przedstawienia teatralne i 14 warsztatów oraz seminariów Latającego Uniwersytetu Ludowego.

Przede wszystkim jednak, jak zawsze, Festiwal będzie sceną dialogu – odbędą się spotkania, debaty i dyskusje ze znakomitymi gośćmi i gościniami.

W głośne czytanie fragmentów "Ksiąg Jakubowych" zaangażowane będą aktorki i aktorzy: Matylda Damięcka, Helena Englert, Marek Kondrat, Andrzej Seweryn i Maciej Stuhr. A inne lektury przeczytają dla uczestników również Aleksandra Popławska i… Olga Tokarczuk.

W paśmie filmowym pojawią się m.in. "Zielona granica" Agnieszki Holland czy nagrodzone Oscarem "20 dni w Mariupolu" Mstysława Czernowa.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest tutaj.

Po raz pierwszy w Góry Literatury włączona została inna impreza - Festiwal Tłumaczy Olgi Tokarczuk, podczas którego festiwal odwiedzi festiwal 34 tłumaczy Noblistki z całego świata (i nie tylko Noblistki; to także autorzy przekładów innych znakomitych polskich twórców). Festiwal Tłumaczy to kontynuacja rozpoczętego dwa lata temu cyklu spotkań i rozmów o literaturze polskiej widzianej z perspektywy najważniejszych ambasadorów naszej kultury – tych, którzy przenoszą ją za granice języków.

Głównym celem festiwalu było i pozostaje aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl