wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nowa przestrzeń dla sztuki przy ul. Legnickiej we Wrocławiu. Wystawa i konkurs dla młodych artystów
Na zdjęciu: kobieta oglądająca wystawę Mon Moi w nowym salonie Goldenmark w budynku Legnicka Business House. Olekandr Poliakovskyi
Na zdjęciu: kobieta oglądająca wystawę Mon Moi w nowym salonie Goldenmark w budynku Legnicka Business House.

Firma Goldenmark otworzyła salon przy ul. Legnickiej we Wrocławiu. Z tej okazji prezentowane są w nim prace artysty, który malarstwa uczył się na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. W tym samym miejscu planowana jest wystawa zbiorowa prac finałowych z konkursu Impuls – Przegląd Młodej Sztuki, współorganizowanego przez wrocławską ASP. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października. Do wygrania: roczny program mentorski, wystawa i sztabka złota.

Reklama

Firma Goldenmark, handlująca m.in. złotem, kamieniami szlachetnymi i dziełami sztuki, otworzyła drugi sklep we Wrocławiu – przy ul. Legnickiej 56, w budynku Legnicka Business House.

Wystawa „Mon moi” – Alek Slon

Salon działa od połowy września, ale oficjalna inauguracja miała miejsce w piątek, 14 października. W dniu uroczystego otwarcia odbył się tam wernisaż wystawy „Mon moi”, której autorem jest Alek Slon.

– „Mon moi”, czyli „Mój ja” to opowieść o zwykłych sprawach, które w tajemniczy sposób stają się elementami osobistej mitologii i określają nasz sposób postrzegania świata i nas samych — podkreśla dr Katarzyna Sadrak, kurator wystawy. – Podróż tramwajem, widok podziemnego garażu, opustoszały bar. Przestrzenie, rzeczy i sytuacje, które składają się na nasze doświadczenie i na naszą tożsamość – dodaje.

Alek Slon to artysta wizualny i kurator. Głównym obszarem jego działalności jest malarstwo i rysunek, tworzy także obiekty, instalacje multimedialne, animacje i wideo. Jest współzałożycielem warszawskiej Kamienicy Artystycznej TA3. Od 2021 roku współpracuje ze szwajcarską galerią a-Space, z którą uczestniczył w targach sztuki i wystawach na Węgrzech, na Tajwanie, w Polsce i we Włoszech. Alek Slon jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (filozofia) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (malarstwo).

Artysta w swoich pracach wielokrotnie wraca do doświadczeń z pobytu w stolicy Włoch. Wiele najnowszych jest inspirowanych pobytami na Kubie w 2017 i 2019 roku. – Kiedy jestem już z powrotem w domu, zaczynam badać to, co odłożyło się w mojej głowie, kiedy byłem daleko. To, co podczas wyjazdu stanowi proste elementy rzeczywistości, po powrocie może wracać we wspomnieniach ze zdwojoną siłą – opowiada Alek Slon.

Jego wystawę można oglądać do 10 listopada 2022 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.30 do 18.30.

Konkurs Impuls – Przegląd Młodej Sztuki. Jak wziąć udział?

Firma Goldenmark wraz Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu zorganizowała konkurs Impuls – Przegląd Młodej Sztuki, którego celem jest prezentacja szerokiej publiczności najciekawszych artystów młodego pokolenia i wsparcie ich działań zmierzających do samodzielnego zaistnienia na rynku sztuki poprzez promocję i sprzedaż dzieł ich autorstwa.

– Do konkursu zapraszamy studentów i absolwentów ASP we Wrocławiu z okresu ostatnich dwóch lat, którzy tworzą dzieła 2D, takie jak obrazy, grafiki, rysunki i inne – zachęca dr hab. Beata Mak-Sobota, prorektor ds. dydaktycznych i studenckich ASP we Wrocławiu. – W dwóch etapach wyłoniona zostanie najlepsza z prac, a dla jej autora, zdobywcy nagrody głównej, ufundowany zostanie roczny program mentorski, którego efektem będzie wystawa indywidualna w jednym z salonów Goldenmark – przybliża.

Uczestnicy, którzy wejdą do finału, dostaną możliwość skomercjalizowania swego dzieła. Konkurs daje bowiem okazję zdobycia kontaktu z mecenatem, poznania komercyjnej strony tworzenia sztuki oraz budowania dorobku artystycznego.

– Artyści zmierzą się, często po raz pierwszy, z realiami funkcjonowania na rynku sztuki: wyborem pracy, stworzeniem opisu czy wyceną. Jako absolwentka ASP wiem, że nie sposób nauczyć się tego na uczelni. Żadna ilość teorii nie zastąpi praktyki, dlatego uważam, że udział w konkursie będzie doświadczeniem, które przyniesie studentom realne korzyści już po opuszczeniu murów akademii – mówi Ida Sielska, pomysłodawczyni projektu i komisarz wystawy.

Wszystkie prace, które zakwalifikują się do finału, wezmą udział w zbiorowej wystawie w nowo otwartym salonie Goldenmark przy ulicy Legnickiej.

Termin zgłoszeń: 30 października 2022 roku. Regulamin i karta zgłoszenia są na stronie ASP we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl