wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Powstaje film dokumentalny o Wrocławiu. Inspiracją była premiera „Lazarusa” w Teatrze Capitol
Kliknij, aby powiększyć
Steve Grant reżyseruje dokument o Wrocławiu i prosi wrocławian o materiały archiwalne fot. Tomasz Hołod
Steve Grant reżyseruje dokument o Wrocławiu i prosi wrocławian o materiały archiwalne

Brytyjski producent Jim Reeve tak bardzo zakochał się we wrocławskiej produkcji musicalu „Lazarus” Davida Bowie'ego i w Teatrze Capitol, że namówił znajomego reżysera Steve'a Granta, aby kolejny film dokumentalny nakręcili o Wrocławiu. Zdjęcia ruszyły 20 czerwca, obejrzymy miasto przez pryzmat działalności Teatru Capitol, a twórcy proszą wrocławian, aby podzielili się archiwalnymi materiałami.

Reklama

Genialny „Lazarus” z Teatru Capitol

Brytyjski producent znalazł się we Wrocławiu z powodu musicalu Dawida Bowie. Artystę uwielbia od lat, pisze o nim książkę, jeździ po całym świecie oglądając kolejne produkcje „Lazarusa” – od Bremy, Oslo i Nowego Jorku po Sydney i Sao Paulo. Wrocławską inscenizację w Teatrze Capitol uznał za fenomenalną i się w niej dosłownie zakochał.

Kiedy Jim wrócił do Londynu powiedział mi, że zarówno historia Teatru Capitol, jak i Wrocławia jest niesamowita. Akurat szukaliśmy pomysłu na dokument.
Steve Grant, reżyser dokumentu o Wrocławiu

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Steve Grant, reżyser dokumentu o Wrocławiu pt. ?A Theatre For Our Time? Tomasz Hołod
Steve Grant, reżyser dokumentu o Wrocławiu pt. ?A Theatre For Our Time?

W Capitolu gościł ich dyrektor artystyczny Konrad Imiela, Londyńczycy mieli okazję poznać ludzi, miejsce, urzekł ich entuzjazm wrocławian, ich pozytywne nastawienie.

W ostatnich kilku latach w Londynie trudno jest cokolwiek załatwić, zawsze pojawia się jakiś problem. We Wrocławiu słyszę cały czas, że można załatwić to, poznać ludzi, którzy pomogą w pracy. To bardzo ożywcze, zwłaszcza po okresie lockdownu.
Steve Grant, reżyser dokumentu o Wrocławiu

We Wrocławiu Steve Grant pracuje z rodzeństwem – braćmi Bartkiem i Piotrem Bartosami (właścicielami studia filmowego Manifiesta i twórcami Kinomuralu) i ich siostrą Agatą, po rozmowach zdecydowali się współprodukować dokument, który prawdopodobnie będzie miał tytuł „A Theatre For Our Time”.

Spojrzymy na historię Capitolu w kontekście historii Wrocławia. Opowiemy o teatrze od lat 20., kiedy został zbudowany w stylu art deco poprzez lata powojenne po współczesność, próbując wyjaśnić fenomenalne zmiany, jakich doświadczył Wrocław.
Steve Grant, reżyser dokumentu o Wrocławiu

Rula Lenska narratorką filmu, opowiedzą prezydenci

Naprawdę nazywa się Róża Maria Leopoldyna Łubieńska i jest córką hrabiostwa Elżbiety z Tyszkiewiczów oraz Ludwika Łubieńskiego, adiutanta generałów Sikorskiego i Andersa oraz szefa polskiej misji wojskowej na Gibraltarze. Rodzina uciekła z Polski przed nazistami (matka była przez dwa lata więźniarką obozu koncentracyjnego Buchenwald) do Wielkiej Brytanii i musiała zaczynać wszystko od nowa, początkowo niemal bez środków do życia.

Sama Rula Lenska została aktorką, a widzowie brytyjscy kojarzą ją doskonale jako gwiazdę m.in. serialu „Coronation Street” i „EastEnders”. Steve Grant przyznaje, że namówienie jej do udziału we wrocławskim projekcie (będzie narratorką filmu) nie było trudne, bo kocha Polskę i jest bardzo dumna ze swoich korzeni.

W filmie wypowiedzą się trzej prezydenci Wrocławia – Bogdan Zdrojewski, Rafał Dutkiewicz i Jacek Sutryk, a reżyser zaznacza, że to ludzie, którzy naprawdę znają Wrocław, więc nie było lepszego wyboru. Poza prezydentami w filmie wypowiedzą się wrocławianie, zaplanowano przynajmniej osiem osób, ale gości może być więcej.  

Możemy zrobić miastu doskonałą reklamę i choć nie będzie to program turystyczny upowszechnimy Wrocław w świadomości jako miejsce fascynujące.
Steve Grant, reżyser dokumentu o Wrocławiu

Historia o niezwykłym teatrze

Ale historia Wrocławia to tylko jeden z tematów, bo to przecież opowieść o Teatrze Capitol, a ekipa filmowców będzie towarzyszyła zespołowi w przygotowaniach do nowej produkcji, która będzie miała premierę jesienią przyszłego roku. Steve Grant mówi, że będą w Capitolu od pierwszego dnia, poprzez próby i wszelkie przygotowania aż do dnia premiery. Tytułu nowego hitu Capitolu nie chcą jeszcze zdradzać, zapewniają, że będzie to coś absolutnie przebojowego.

Film obejrzą Brytyjczycy, Niemcy, Amerykanie, może Australijczycy

Film będzie prawdopodobnie trwał 50 minut, a ukończony zostanie pod koniec 2024 roku. Wtedy też ruszy dystrybucja. Steve Grant twierdzi, że termin może być wcześniejszy, ale realizatorów czeka sporo prac przy postprodukcji.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Steve Grant, reżyser dokumentu o Wrocławiu pt. ?A Theatre For Our Time? Tomasz Hołod
Steve Grant, reżyser dokumentu o Wrocławiu pt. ?A Theatre For Our Time?

Dystrybutorzy są międzynarodowi, zapewnia Steve Grant, który pragnie, aby film mógł wejść na rynek brytyjski, niemiecki, amerykański, czy australijski. Ma też nadzieję, że zainteresowana będzie strona polska.

Warto zwrócić uwagę na ten projekt, bo nigdy wcześniej dokumentu o Wrocławiu nie kręcili obcokrajowcy. Kręcono tu filmy fabularne, w których Wrocław występował jako inne miasto.
Bartek Bartos, współproducent filmu o Wrocławiu

Masz stare zdjęcia Wrocławia i Capitolu? Pomóż filmowcom

Zdjęcia do filmu ruszyły 20 czerwca – najpierw Steve Grant z ekipą uwiecznili koncert dla Ukrainy na deskach Capitolu, teraz filmują gości i szukają materiałów archiwalnych. Liczą zwłaszcza na filmy i zdjęcia z okresu powojennego (od 1945) do roku 1991 i zachęcają wrocławian, aby pomogli.

Materiały można podsyłać na adres mailowy: capitoldok(at)gmail.com

Szukamy materiałów archiwalnych, które zilustrowałyby historię Teatru Capitol na przestrzeni lat. Mam nadzieję, że wrocławianie mają może rodzinne filmy nakręcone przed 1991 roku, zdjęcia ulic, placów, mostów Wrocławia, które moglibyśmy użyć w narracji.
Steve Grant, reżyser dokumentu o Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl