wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal Nowe Horyzonty 2023 online. Jak zabrać ze sobą festiwal na wakacje?
Kliknij, aby powiększyć
Uśmiechnięty hinduski chłopiec fot. mat. pras.
Uśmiechnięty hinduski chłopiec

Nie możemy być we Wrocławiu od 20-30 lipca i obejrzeć w salach kinowych filmów Festiwalu Nowe Horyzonty? Nic straconego! Festiwal można zabrać ze sobą na wakacje wykupując dostęp online od 20 lipca aż do 6 sierpnia. Nie obejrzymy może filmów otwarcia, zamknięcia i tytułów z galowych pokazów, ale nadrobimy zaległości z ostatnich miesięcy, obejrzymy dzieła hinduskiego mistrza i sporo krótkich metraży. Będzie też coś dla dzieci. Zobaczcie program Festiwalu Nowe Horyzonty 2023 online.

Reklama

Co warto obejrzeć na Nowych Horyzontach online?

Nadrabianie zaległości kinowych – „Alcarràs”

Jeśli nie zdążyliśmy w minionych miesiącach obejrzeć nowego filmu Katalonki Carli Simón (reżyserki równie znakomitego filmu „Lato 1993”), warto to zmienić. Obraz został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale. To opowieść o blaskach i cieniach codziennego życia rolników z wioski Alcarràs, szczery, ciepły, z cudownym poczuciem humoru. Bohaterami są dzieci, których spokojna egzystencja zostaje zakłócona, a potem zniszczona przez wtargnięcie nowoczesności i postępu.

Dokument-wykład o tym, jak kino robi z kobiet przedmioty – „Brainwashed: Seks, kamera, władza”

Niesamowity, naszpikowany przykładami filmowymi wykład niezależnej reżyserki i akademiczki Niny Menkes, która przygląda się i wyjaśnia, jak podstawowe techniki filmowe uprzedmiatawiają kobiety na ekranie, jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Wykład filmowy o tym, jak kobiety są uprzedmiatawiane w kinie</p> fot. mat. pras.
Wykład filmowy o tym, jak kobiety są uprzedmiatawiane w kinie

Oglądamy przykłady z klasyki kina – od „Damy z Szanghaju” poprzez „Okno na podwórze”, „Butcha Cassidy i Sundance Kida” po współcześnie realizowane „Łowcę androidów 2049”, czy „Życie Adeli”. Mocne!

Retrospektywa Alice Diop – „Saint Omer” 

Alice Diop jest pierwszą czarnoskórą reżyserką, której film reprezentował Francję w rywalizacji o Oscara. Jej fabularny debiut „Saint Omer” był również wydarzeniem ostatniego festiwalu w Wenecji, skąd wyjechał z nagrodą za najlepszy debiut oraz Nagrodą Jury.

Opowieść ujęta została w filmie w ramy pasjonującego dramatu sądowego, w którym śledzimy proces młodej, czarnej kobiety oskarżonej o zabicie swojej 15-miesięcznej córki. Choć na początku wina Laurence wydaje się być bezdyskusyjna, to wraz z rozwojem sprawy słowa oskarżonej oraz zeznania świadków wstrząsają przekonaniami obserwujących proces i podważają nasz własny osąd.

Filmy hinduskiego mistrza kina – poznajcie Satyajita Raya

Urodzony w Kalkucie w 1921 roku, był wnuczkiem sławnego pisarza i przemysłowca oraz synem popularnego satyryka, częścią liberalnej bengalskiej elity i wychowankiem uczelni w Shantiniketan założonej przez noblistę Rabindranatha Tagore’a – pisarza, poetę i twórcę alternatywnego systemu edukacji.

Ray czerpał inspiracje z Bengalu, wielojęzycznych Indii i Zachodu, by zbudować własny model kina: wybitnie autorski, głęboko wpisany w lokalną kulturę i naznaczony ambicją stworzenia stylu filmowego na miarę niepodległej od 1947 roku ojczyzny. W wersji online obejrzymy 7 filmów, w tym poruszający debiut „Droga do miasta”. 

To skromna, a niezwykle wyrafinowana wizualnie historia zubożałej rodziny z bengalskiej wioski. Zrozpaczona matka z determinacją walczy z biedą, jej mąż żyje w świecie złudzeń, dzieci są świadkami – pełną życia Durgę i jej młodszy brat Apu. 

Niezwykły debiut w rytmie przebojów z lat 80. – „Blue Jean”

Georgia Oakley snuje opowieść z Tchatcherowskiej Anglii, która dotyczy praw gejów i lesbijek, zaś główna bohaterka, nauczycielka, zmuszona jest prowadzić podwójne życie. W tle zaś największe przeboje tamtych lat. 

Dla dzieci – Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona

Szósty film o przygodach dziecięcych detektywów z miasteczka Valleby. W tej części ich miasteczko obchodzi 500. urodziny! Świętowanie może jednak przerwać złodziej, którego znakiem rozpoznawczym jest... skorpion. Czy młodzi detektywi, Lasse i Maja, wpadną na jego trop i uratują imprezę? Przed parą detektywów kolejny twardy orzech do zgryzienia. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby impreza z darmowymi słodyczami, na którą czekają wszyscy mieszkańcy Valleby, nie doszła do skutku.

 

Nowe Horyzonty 2023 online – jak wykupić dostęp?

Pełny program filmów online znajdziecie na stronie festiwalu

W ofercie Nowych Horyzontów online znajdują się:

  • pojedyncze dostępy w cenie 20 zł
  • pojedyncze dostępy w cenie 15 zł (w przypadku filmów z sekcji Młode Horyzonty oraz sekcji Sezon)
  • pakiety 5 filmów w cenie 65 zł
  • pakiety 10 filmów w cenie 120 zł
  • pakiety 25 filmów w cenie 250 zł

Aby oglądać filmy, należy założyć darmowe konto w serwisie nowehoryzonty.pl lub zalogować się na już istniejące, a następnie wykupić dostęp do filmów (wybrać pojedynczy dostęp lub pakiet). Filmy są dostępne bezpośrednio na stronie nowehoryzonty.pl.

Filmy dostępne są na terytorium Polski. Jednak zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego 2017/1128, użytkownicy mieszkający w Polsce na stałe, a przebywający na terenie UE lub EOG tymczasowo mogą także oglądać treści, do których dostęp zakupili przebywając na terytorium Polski. Organizatorzy proszą po zakupie dostępu o maila na pomoc(at)nowehoryzonty.pl. Po zweryfikowaniu warunków, odblokują dostęp.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl