wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dzień Teatru Publicznego – w Capitolu, Lalkach, Pantomimie, Współczesnym

Od ubiegłej soboty 16 maja do soboty 23 maja polskie sceny świętują Dzień Teatru Publicznego. W tym roku pod hasłem „Czekamy” i w zmienionej formule. Zamiast liczenia widzów i biletów za grosze wrocławskie sceny proponują teatralne wideoklipy, oprowadzanie wirtualne, spektakle online. Warto skorzystać, zwłaszcza że niektóre produkcje obejrzymy w limitowanym czasie.  

Reklama

Teatr Muzyczny Capitol

Lubicie spektakle Capitolu? Od piątku 22 maja od godz. 14 zaprasza na premierę online krótkiego filmu, zrealizowanego specjalnie na Dzień Teatru Publicznego. Impresję filmową na temat repertuaru (będą choreograficzne interpretacje scen z najpopularniejszych spektakli Capitolu: „Blaszanego bębenka”, „Mocka. Czarnej burleski”, „Frankensteina”, „Mistrza i Małgorzaty”, „Rat Packa” i „Liżę twoje serce”) w czasach epidemii będzie można oglądać w mediach społecznościowych Capitolu.

– Postanowiłem zatrudnić w tym projekcie artystów z dwóch nieetatowych grup – muzyków i tancerzy, bo oni, choć stale współpracują z teatrem, obecnie znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji materialnej – mówi Konrad Imiela, dyrektor Capitolu i reżyser filmu.

Muzycy wykonali partie swoich instrumentów ze spektaklowych partytur lub improwizowali na tematy z nich pochodzące.

Opera Wrocławska

Ile ważą bogato zdobione żyrandole w foyer? Ile kryształowych luster znajduje się w operze? Czym się różnią kostiumy do spektakli operowych od baletowych i kto nosił podczas spektaklu najcięższą suknię, bo ważącą aż 25 kg? Na te i inne pytania odpowiedź w specjalnym filmie-spacerze „Operowy Labirynt” po Operze Wrocławskiej z Adamem Frontczakiem.

Widzowie przekonają się, że są w tym niezwykłym teatrze miejsca, których nie mieliby okazji zobaczyć, a jednak się uda...

Adam Frontczak opowie także o historii słynnego gmachu przy Świdnickiej i nie będzie szczędził licznych smaczków o teatrze.

Wrocławski Teatr Lalek

Wyjątkowo w sobotę na stronie internetowej teatru znajdziemy o 15.00 spektakl „Dżungla” dla najnajów (0,5-2,5). 

Trzy aktorki animują na scenie trzy zwierzątka – lemura, mrówkojada i tukana, śpiewają kołysankę „Pachamama” (tytuł oznacza Matkę Ziemię, inkaską boginię odpowiadającą w tamtejszej mitologii za żyzność i płodność), oryginalnie z peruwiańskiego plemienia Q'ero.

Muzykę skomponował do niej Wacław Zimpel, kompozytor i laureat Paszportu Polityki.

– To świetny muzyk, który ma na tyle otwartą głowę, że potrafi tworzyć dla różnych odbiorców, a tym razem wykorzystał m.in. flety amazońskie – mówi Alicja Morawska-Rubczak, reżyserka, która sama przetłumaczyła inkaską pieśń na język polski. Powtarza się w niej słowo „Pachamama”, bo to klucz do rozumienia świata, w którym człowiek żyje w symbiozie z otaczającą go fauną i florą.

Wrocławski Teatr Pantomimy

Przygotował dla widzów sporo niespodzianek. – Zdecydowaliśmy się m.in. na emisję spektakli reżyserowanych przez Henryka Tomaszewskiego, bo to on ukształtował nasz język i konwencję pantomimy zespołowej – podkreśla Piotr Soroka z Teatru Pantomimy. 

W sobotę 23 maja obejrzymy – w godz. 10.00-22.00 na YouTube Teatru – „Tragiczne gry” – przedstawienie w reżyserii Henryka Tomaszewskiego przygotowanego dla Teatru Telewizji, a od godz. 12.00 wykład prof. Mirosława Kocura o historii pantomimy, dostęp bezpłatny na platformie YouTube oraz Facebooku teatru

„Tragiczne gry” to ostatnie przedstawienie, które Henryk Tomaszewski wyreżyserował w swoim teatrze. Przygotowane przez niego w 1999 r. powstało na kanwie wątków dwóch nieznanych wcześniej w Polsce sztuk austriackiego dramaturga, Ferdinanda Brucknera: „Te Deum”, napisanego w latach 1918-1919 oraz „Der Tod einer Puppe” (Śmierć lalki) wystawionego po raz pierwszy w 1956 r. Z tych dwóch tekstów Tomaszewski stworzył nową całość dramaturgiczną.  

Wrocławski Teatr Współczesny i wideoklipy

Wrocławska scena z okazji Dnia Teatru Publicznego przygotowała wyjątkowe wydarzenie. Od 23 do 27 maja, zawsze o 21.00 na profilu teatru na Facebooku, udostępnione zostaną zrealizowane niedawno teatralne wideoklipy. Obejrzymy fragmenty sztuk pięciu znakomitych autorek (m.in. Justyny Bargielskiej, Grażyny Plebanek czy Maliny Prześlugi), jakie nagrodzono w konkursie „Strefy Kontaktu”, który WTW organizuje wspólnie z miastem. Motto projektu – „Mówią kobiety”.

W każdym z teledysków, z uwagi na wyjątkowe środki ostrożności w związku z epidemią koronawirusa, zobaczymy kameralną obsadę aktorską, na planie była też minimalna ilość osób. 

Zdjęcia do wideoklipów powstawały zarówno na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego, w salach prób, jak i na dworcu Wrocław Mikołajów. 

I uwaga! Każdy z klipów będzie dostępny jedynie przez 24 godziny! 

Wrocławski Teatr Współczesny udostępnia 5 teatralnych wideoklipów na FB

Wrocławski Teatr Współczesny udostępnia 5 teatralnych wideoklipów na FB

Spektakl
Termin od 23 maja 2020 do 27 maja 2020

Miejsce Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama