We Wrocławiu została po Bergu nie tylko Hala Stulecia, od powstania której minęły właśnie 103 lata. Wybudowana jako obiekt sportowo-widowiskowy, w czasach projektanta niemająca sobie równych z uwagi na swoje żelbetowe przekrycie – wtedy największe na świecie. Od 1962 r. Hala widnieje w rejestrze miejskich zabytków, a w 2006 r. udało jej się trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wieżowiec na wrocławskim Rynku, proj. M. Berg, 1920, źródło: Leksykon architektury Wrocławia
Wśród obiektów naznaczonych ręką tego zdolnego architekta można dzisiaj jeszcze oglądać jego własny dom przy ul. Mikołaja Kopernika, budynek dawnego szpitala dziecięcego przy ul. Hoene-Wrońskiego, elewacje LO nr IV przy ul. Świstackiego, kaplicę cmentarną na Osobowicach czy w końcu elektrownie wodne przy mostach Pomorskich. Z ciekawostek trzeba dodać, że rozbudowywane współcześnie główne arterie komunikacyjne, a także plany budowy miejskiej Wrocław również zawdzięcza Bergowi – okazuje się bowiem, że jeszcze w 1992r. jego koncepcje były podstawą ogłaszanych konkursów architektonicznych.
Budynek przy pl. Powstańców Warszawy, proj. M. Berg, współpraca R. Konwiarz, 1920, źródło: Leksykon architektury Wrocławia
Najbardziej intrygujące jest jednak to, co zrodziło się w głowie Berga i zostało przez niego uwiecznione na papierze, ale nigdy nie doczekało się realizacji. Gdyby bowiem do tego doszło, mieszkalibyśmy dziś w zupełnie innym mieście, no w każdym razie znacznie odmienionym… Fantastyczna wizja, zakładająca wyburzenie centrum miasta (przy zachowaniu budynków historycznych, jak ratusz) na obszarze, wyznaczonym przez dworce – Główny, Świebodzki i Nadodrze i stworzenia tam city finansowo-usługowo-urzędniczego, którego wizytówką miałyby być ogromne, nawet 43-piętrowe wieżowce, z pewnością była bowiem rewolucyjna. Okazało się, że dla ówczesnych także zbyt szalona, co w rezultacie przyspieszyło odejście Berga z urzędu miejskiego architekta i jego wyjazd z Wrocławia.
Centrum handlowe przy obecnym Dworcu Świebodzkim, proj. M. Berg, 1920, źródło: Leksykon architektury Wrocławia
Max Berg – nietuzinkowy twórca, „doczekał się” uświetnienia swojego dzieła podczas tegorocznych obchodów w Centrum Poznawczym Hali Stulecia. Wydarzenia, które trwają od kwietnia do czerwca, realizują ideę Berga, by Hala Stulecia odgrywała rolę „katedry demokracji”, jednoczącej pod swoim dachem ludzi uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych.

Dni Architektury Maksa Berga
Eventy / Dla wszystkich Centrum Poznawcze Hali Stulecia

Spacery z przewodnikiem w ramach Dni Architektury Maksa Berga
W plenerze / Spacery i wycieczki / Dla wszystkich Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia