Wakacyjnemu cyklowi koncertów w wykonaniu młodych muzyków patronują arcybiskup Józef Kupny, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. Janusz Radzik.
W piątek 28 lipca zagra Adam Sokulski
Adam Sokulski urodził się w 1998 roku w Katowicach. W październiku rozpocznie ostatni rok studiów magisterskich w zakresie instrumentalistyki – gry na organach na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie organów prof. dra hab. Piotra Rojka.
Grał podczas mszy i nabożeństw w Ropczycach, a od lipca tego roku pełni funkcję organisty w kościele św. Jacka o.o. Dominikanów w Rzeszowie.
Adam Sokulski ma za sobą wiele koncertów na terenie diecezji rzeszowskiej, m.in. w takich miejscowościach, jak: Ropczyce, Sędziszów Małopolski, Trzciana, Sławęcin, Góra Ropczycka, Skalnik, Dobrzechów Sękowa. Cały czas aktywnie organizuje koncerty na terenie diecezji rzeszowskiej.
Program koncertu organowego 28 lipca 2023 roku (początek o godz. 19)
- Johann Sebastian Bach (1685–1750) - Preludium i fuga c-moll, BWV 546
- Dietrich Buxtehude (1637–1707) - Ciacona in e, BuxWV 160
- Johann Sebastian Bach (1685–1750) - Preludium chorałowe O Mensch, bewein dein Sünde groß, BWV 622
- Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847) - Preludium i fuga d-moll, op. 37 nr
- Johann Sebastian Bach (1685–1750) - Preludium i fuga Es dur BWV 552
Bezpłatny wstęp na letnie koncerty
Wstęp na wszystkie letnie koncerty odbywające się w piątki w bazylice św. Elżbiety, jest bezpłatny. Nie trzeba odbierać wejściówek. Wystarczy przyjść.
Wrocławianie i turyści zachwyceni organami Englera
Dotychczasowe recitale na odbudowanych organach w bazylice św. Elżbiety były frekwencyjnym sukcesem.
Wśród osób, które wzięły w nich udział, znaleźli się nie tylko wrocławscy miłośnicy muzyki organowej, ale też turyści oraz organiści z całej Polski i z Niemiec.
Wielki powrót po 46 latach
XVIII-wieczne organy Englera były najwspanialszym, najbardziej imponującym instrumentem ówczesnego Śląska. Niestety doszczętnie spłonęły czerwca 1976 roku. Odtworzono je z ogromną pieczołowitością po 46 latach, a po raz pierwszy można je było usłyszeć 27 stycznia ubiegłego roku.