Wakacyjnemu cyklowi koncertów w wykonaniu młodych muzyków patronują arcybiskup Józef Kupny, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. Janusz Radzik.
W piątek 11 sierpnia zagra Maciej Żórawik
Maciej Żórawik urodził się w 2002 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu w klasie fortepianu Ewy Florek.
Naukę gry na organach rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w klasie dra hab. Tomasza Głuchowskiego. Następnie kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego w klasie organów dra hab. Piotra Rojka, prof. AMKL. Szkołę tę ukończył w 2021 r.
Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie kontynuuje naukę pod kierunkiem tego samego pedagoga. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Görlitz oraz Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bielsku-Białej.
Doskonalił swoje umiejętności, uczestnicząc w licznych warsztatach i kursach mistrzowskich prowadzonych przez jednych z najlepszych pedagogów w Polsce, m.in. prof. Władysława Szymańskiego, prof. Radosława Marca, dra hab. Krzysztofa Urbaniaka, dr hab. Hannę Dys oraz prof. Naji Hakima.
Program koncertu organowego 11 sierpnia (początek o godz. 19).
- Georg Muffat (1653–1704)
- Toccata septima
- Johann Sebastian Bach (1685–1750)
- Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ, BWV 639
- Wir glauben all an einen Gott Vater, BWV 680
- Trio Sonata G-dur, BWV 530
- Dietrich Buxtehude (1637–1707)
- Ciacona in e, BuxWV 160
- Toccata in d, BuxWV 155
Bezpłatny wstęp na letnie koncerty
Wstęp na wszystkie letnie koncerty odbywające się w piątki w bazylice św. Elżbiety, jest bezpłatny. Nie trzeba odbierać wejściówek. Wystarczy przyjść.
Wrocławianie i turyści zachwyceni organami Englera
Dotychczasowe recitale na odbudowanych organach w bazylice św. Elżbiety były frekwencyjnym sukcesem.
Wśród osób, które wzięły w nich udział, znaleźli się nie tylko wrocławscy miłośnicy muzyki organowej, ale też turyści oraz organiści z całej Polski i z Niemiec.
Wielki powrót po 46 latach
XVIII-wieczne organy Englera były najwspanialszym, najbardziej imponującym instrumentem ówczesnego Śląska. Niestety doszczętnie spłonęły czerwca 1976 roku. Odtworzono je z ogromną pieczołowitością po 46 latach, a po raz pierwszy można je było usłyszeć 27 stycznia ubiegłego roku.