wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. W piątek, 16 września bezpłatny koncert organowy w św. Elżbiecie. Wystąpi znany organista
odbudowane organy w kościele św. Elżbiety archiwum www.wroclaw.pl
odbudowane organy w kościele św. Elżbiety

Przed nami kolejny z serii bezpłatnych koncertów na odbudowanych organach w bazylice św. Elżbiety, na które publiczność może się wybrać do końca września. W piątek, 16 września zagra Piotr Górski z Poznania. Zobaczcie program najbliższego koncertu w św. Elżbiecie. O której początek muzycznej uczty?

Reklama

Wrześniowym koncertom organowym w bazylice św. Elżbiety patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Sprawdź co kryją w sobie organy z kościoła garnizonowego

Koncertów posłuchamy w każdy wrześniowy piątek – 16.09, 23.09 i 30.09, o godz. 19.00.

Przed publicznością zgromadzoną w bazylice św. Elżbiety zaprezentują się organiści z Rzeszowa, Poznania, Warszawy.

Koncerty organowe: Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu

Koncerty organowe: Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Koncert 16 września 2022, zagra Piotr Górski

W piątek 16 września o 19.00 w bazylice św. Elżbiety wystąpi poznaniak Piotr Górski. Urodzony 21 października 2001 roku przygodę z muzyką rozpoczął jako 11-latek lekcjami gry na saksofonie – w Jarocinie u Bogdana Biadaszkiewicza, u którego pobierał również lekcje z zakresu teorii muzyki, harmonii, improwizacji oraz gry na fortepianie i akordeonie.

W latach 2014-2019 współpracował z zespołami folklorystycznymi „Snutki” oraz „Laskowiacy” grając na klarnecie. W roku 2014 zainteresował się organami, a od 2016 jest organistą w kościele pw. Św. Walentego w Radlinie nieopodal Jarocina. W 2017 podjął naukę w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza na organach w klasie dr Joanny Marciniak, które w 2020 ukończył z wyróżnieniem. W tej placówce pobierał również lekcje śpiewu solowego w klasie Benigny Jaskulskiej.

W latach 2017-2018 był akompaniatorem chóru szkoły muzycznej II st. przy ul. Solnej pod dyrekcją Andrzeja Kamprowskiego. W 2019 roku akompaniował na fortepianie podczas Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej im. Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana.

W 2020 roku rozpoczął studia w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Elżbiety Karolak oraz dr Jarosława Tarnawskiego. Od 2021 roku jest członkiem trio „KŁAP”, gdzie śpiewa, gra na fortepianie oraz na organach.

Poza wykonawstwem utworów zajmuje się również improwizacją, którą mógł rozwijać pod okiem Sylvaina Pluyaut, profesora Konserwatorium im. Jeana-Phillippe’a Rameau w Dijon podczas kursu mistrzowskiego w Raciborzu oraz Karola Mossakowskiego, profesora Royal College of Music podczas kursu mistrzowskiego w Poznaniu. W 2022 roku zwyciężył konkurs organowy skierowany dla studentów Akademii Muzycznych „Złoty Laur Młodego Organisty” w Giżycku.

Program koncertu 16 września 2022

  • J. P. Sweelinck - Fantasia auf die Manier eines Echo (Aeolian)
  • N. Bruhns - Präludium in e „Großes”
  • D. Buxtehude - Passacaglia in d BuxWV161
  • J. S. Bach - Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645
  • W. A. Mozart - Fantasia in d K.397/385g
  • F. Mendelssohn-Bartholdy - 6. Sonata in d „Vater unser im Himmelreich” - Choral - Andante Sostenuto, Allegro Molto

Koncerty we wrześniu 2022, w każdy piątek o 19.00

Wstęp na recitale organowe w bazylice św. Elżbiety jest bezpłatny, nie obowiązują wejściówki.

Galeria zdjęć

Jesienią 2022 kolejne koncerty organowe

Zaprogramuje je Karol Mossakowski, który był odpowiedzialny za 10 pierwszych recitali na odbudowanych po blisko 50 latach organach Englera w św. Elżbiecie.

Program poznamy wkrótce.  

To będzie bardzo atrakcyjna propozycja dla melomanów, wyraz nowoczesnego i oryginalnego podejścia do instrumentu, spodziewać możemy się ciekawych utworów współczesnych kompozytorów
Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM

Organy w św. Elżbiecie odbudowane po latach 

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta decyzja o odbudowie organów. W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg (na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera), a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku, a instrument wrocławianie usłyszeli po raz pierwszy w styczniu 2022 roku.

Zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl