wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Chcesz przymierzyć strój ludowy? Przyjdź do Muzeum Teatru
Kliknij, aby powiększyć
w garderobie Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu  Pieśni i Tańca „Wrocław” fot. Beata Turska
w garderobie Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław”

Selfie w czepcu, katance i bajecznie kolorowej spódnicy? Zrobisz je w Muzeum Teatru! Część strojów ludowych, które zaprezentuje tam Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”, będzie można przymierzyć! Wystawa poprzedza wielki koncert z okazji 70. urodzin zespołu, który obędzie się 27 maja w Hali Stulecia.

Reklama

Od najbliższego piątku w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego (pl. Wolności 7a) do 28 maja będzie można oglądać wystawę "Historia szyta na ludowo", przedstawiającą  kostiumy i stroje ludowe, w których artyści z Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław” występowali przez dziesięciolecia w Polsce i poza nią. Niektóre części garderoby, np. spódnice, halki, kapelusze, czepki, katanki, halki, fartuchy będzie można nawet przymierzyć!

Z różnych zakątków Polski i … wyobraźni

Na repertuar zespołu składają się tańce, pieśni i przyśpiewki z kilku regionów Polski (m.in. lubelskie, rzeszowskie, krakowskie i wielkopolskie), dlatego stroje, które noszą lub nosili artyści, są bardzo różnorodne.

W Muzeum Teatru będzie można zobaczyć także takie, które tak naprawdę... strojami ludowymi nie są.

Starsze eksponaty to raczej stylizowane kostiumy niż rzeczywiste stroje ludowe, ale to właśnie jest w nich najciekawsze: dzięki nim możemy zobaczyć, jak bardzo w ciągu dziesięcioleci zmieniło się podejście do folkloru i wszystkiego, co się z nim wiąże. Kilkadziesiąt lat temu szyto kostiumy tak, jak się wówczas dało, z tego, co dało się zdobyć. Niektóre z nich są raczej wyobrażeniem na temat tego, co artyści ludowi z jakiegoś regionu Polski powinni mieć na sobie, nie zgadzają się kolory, materiały, hafty i inne zdobienia, bo wtedy liczyło się przede wszystkim to, by mieli w czym wyjść na scenę. Teraz, gdy mamy lepszy dostęp do materiałów, ale też do rzetelnych źródeł etnograficznych, takie stroje szyje się z ogromną dbałością o to, by wszystkie szczegóły, włącznie z kolorami krajek czy układem cekinów, były takie, jak należy.
Katarzyna Nowak z Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław

Najstarsi i najmłodsi

W piątek, w dniu otwarcia wystawy o godzinie 14.30 , odbędzie się także spotkanie z dawnymi członkami zespołu, które będzie okazją do wspomnień, rozmów o dawnych koncertach i festiwalach i zmianach, jakie nastąpiły na przestrzeni lat w odbiorze folkloru. Swoje umiejętności zaprezentują też bardzo młodzi artyści z „Małego Wrocławia”. Z kolei na weekend 13 i 14 maja zaplanowano warsztaty z zabaw ludowych dla rodziców z dziećmi.

Byli nawet w Australii 

Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca Wrocław powstał w 1952 roku. Liczy teraz ponad 150 osób w wieku od 3 do 76 lat, ma cztery grupy taneczne i jedną wokalną. Tworzą go ludzie, którzy na co dzień zajmują się czym innym, ale traktują śpiew i taniec poważnie.

W ciągu dziesięcioleci zespół wystąpił już ponad 2,5 tysiąca razy, reprezentując Wrocław oraz Dolny Śląsk na międzynarodowych festiwalach, które odbywają się w każdym zakątku świata. Był nawet w Australii, Argentynie i Meksyku.

Ty też możesz dołączyć

W siedzibie zespołu przy ul. Kościuszki 35E odbywają się bezpłatne zajęcia wokalne i taneczne dla dorosłych i dzieci (jest kilka różnych grup wiekowych). Może się na nie zapisać każdy chętny (nie ma castingów).

Odbywają się tam także ludowe potańcówki, podczas których  tancerze i śpiewacy z różnych stron Polski tańczą i bawią się w „cywilu”, a nie w ludowych strojach. Wszyscy są mile widziani. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl