wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Bronisław Wojciech Linke. Wystawa prac artysty w Galerii Miejskiej

Bronisław Wojciech Linke, Ucisk dolara, 1947

W kontekście rocznicy odzyskania niepodległości wystawa prac Bronisława Wojciecha Linke jest wyborem więcej niż idealnym, zwłaszcza że urodzony w 1906, a zmarły w 1962 roku artysta doświadczył działania największych totalitaryzmów XX wieku i w niezwykły, indywidualny sposób zamienił swoje wspomnienia i obserwacje w genialną sztukę, która na długo przykuwa uwagę. W Galerii Miejskiej obejrzymy dzieła Linkego ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Reklama

Urodził się w estońskiej Dorpacie w rodzinie polonijnej, jako dziecko stracił matkę, a jako jedenastolatek po raz pierwszy doświadczył skutków rewolucji (lutowej z 1917 roku), walki Estonii o niepodległość (1918). Już wtedy powstawały pierwsze szkice. Kiedy w 1919 wrócił z rodziną do Polski kształcił się plastycznie w Bydgoszczy, Krakowie i wreszcie w Warszawie. Doświadczył cudu gospodarczego II Rzeczpospolitej, rozpoznał rodzący się niemiecki nacjonalizm, rysował karykatury Adolfa Hitlera. Kiedy wybuchła wojna uciekał ze stolicy na Wschód, do Lwowa, a potem zesłano go do miejscowości na Uralu. Tam m.in. malował propagandowe plakaty. Swój powrót z ZSRR w 1946 roku zawdzięczał wstawiennictwu pisarki Marii Dąbrowskiej. Wstrząśnięty stratami, jakie w czasie wojny poniosła Warszawa rysował prace w cyklu „Kamienie krzyczą”. Do jego późniejszych najsłynniejszych prac należał m.in. „Czerwony autobus”. Zmarł na raka w 1962 roku.

Bronisław Wojciech Linke – wystawa w Galerii Miejskiej

Bronisław Wojciech Linke – wystawa w Galerii Miejskiej

Termin od 8 listopada 2019 do 7 grudnia 2019

Miejsce Galeria Miejska

Zobacz

Do dziś odbyła się zaledwie jedna duża retrospektywa prac Bronisława Wojciecha Linke, w 1963 roku w Warszawie. Niedawno jednak dzieła artysty znowu można oglądać, ostatnio także w estońskim Viinistu Art Museum, czy łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rydze. A teraz część kolekcji z Muzeum Niepodległości w Warszawie została udostępniona zwiedzającym do 7 grudnia w Galerii Miejskiej. Wśród prac prezentowanych są m.in. prace z cyklu „Śląsk” (w 1936 roku wspólnie ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem podróżował na Śląsk), słynny cykl „Kamienie krzyczą”, a także plakaty.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl