wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Znów zabrzmią organy Englera. Rusza cykl koncertów. Posłuchaj mistrzów muzyki organowej

Znów zabrzmią organy Englera. Rusza cykl koncertów. Posłuchaj mistrzów muzyki organowej

Ewa Waplak, Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
W styczniu 2022 r. organy Englera zagrały pierwszy koncert po 46 latach w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
W styczniu 2022 r. organy Englera zagrały pierwszy koncert po 46 latach w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu.

„Głos Śląska” – organy Englera – zabrzmiał w styczniu tego roku po raz pierwszy od 46 lat. Teraz w kościele św. Elżbiety trwa cykl bezpłatnych koncertów wybitnych organistów. Najbliższe już 21 i 28 kwietnia. Jak dostać bezpłatne wejściówki?

Reklama

Do czerwca 10 koncertów dla 3,5 tys. osób

Zainteresowanie styczniowym koncertem inauguracyjnym było ogromne, wszystkie wejściówki rozeszły się w pół godziny. Dla melomanów zaplanowano 10 koncertów wybitnych organistów. Do czerwca „Głos Śląska” usłyszy ok. 3500 osób. Na każdy koncert przygotowano 350 bezpłatnych wejściówek.

Wejściówki na koncerty w najbliższy czwartek i piątek (maksymalnie po dwie na osobę) można odbierać w środę, 30 marca, przed Domkiem Miedziorytnika, ul. św. Mikołaja 1 (bezpośrednio przy kościele garnizonowym), od godz. 15.30 aż do wyczerpania puli biletów.

Odbudowany instrument cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Wrocławia, zapytania o możliwość posłuchania instrumentu napływają z całej Polski, toteż zaczynamy.
Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocław

Bezpłatne wejściówki na najbliższe koncerty. Jak je zdobyć

Bezpłatne wejściówki na najbliższy czwartek i piątek (maksymalnie po dwie na osobę) można odbierać w środę, 30 marca, przed Domkiem Miedziorytnika, ul. św. Mikołaja 1 (bezpośrednio przy kościele garnizonowym), od godz. 15.30 aż do wyczerpania puli biletów.

Plan koncertów organowych do czerwca

  • czwartek, 31 marca 2022, godz. 19.00, Karol Mossakowski (Polska/Francja)
  • piątek, 1 kwietnia 2022, godz. 19.00, Karol Mossakowski (Polska/Francja)
  • czwartek, 21 kwietnia, godz. 19.00, Nathan Laube (USA)
  • czwartek, 28 kwietnia, godz. 19.00, Arkadiusz Bialic (Kraków)
  • czwartek, 5 maja, godz. 19.00, Pavel Kohout (Czechy)
  • czwartek, 12 maja, godz. 19.00, Hanna Dys (Gdańsk)
  • czwartek, 19 maja, godz. 19.00, Stefan Kiessling (Niemcy)
  • czwartek, 26 maja, godz. 19.00, Marek Fronc (Legnica)
  • czwartek, 2 czerwca, godz. 19.00, Agnieszka Tarnawska (Poznań)
  • czwartek, 9 czerwca, godz. 19.00, Tomasz Głuchowski (Wrocław)

Informacje o programie kolejnych koncertów będą dostępne zawsze trzy dni przed wydarzeniem na stronie www.wroclaw.pl. Z kolei zaproszenia rozdawane będą zawsze w środy, w przeddzień koncertu, przed Domkiem Miedziorytnika.

Najbliższy koncert zagra Karol Mossakowski. Biografia artysty

  • Urodzony w 1990 r., uważany za jednego z najzdolniejszych organistów swojego pokolenia. Ceniony jako wykonawca i improwizator, na koncertach z powodzeniem łączy sztukę interpretacji z improwizacją. Specjalizuje się również w akompaniowaniu na organach i fortepianie do filmów niemych. W 2017 r. nagrał improwizowaną ścieżkę dźwiękową do nowej wersji filmu „Męczeństwo Joanny d'Arc” Carla Theodora Dreyera z 1928 r. wydaną na DVD przez Gaumont.
  • W październiku 2021 r. wydał pierwszy solowy album w wytwórni Tempéraments, Radio France. W ostatnich latach występował w katedrach: Notre Dame w Paryżu, Kolonii, Berlinie i Mediolanie oraz w Filharmonii Paryskiej, Audytorium Radia Francuskiego w Paryżu, Audytorium Maurice’a Ravela w Lyonie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, Pałacu Sztuk w Budapeszcie, Pałacu Sztuk Pięknych w Brukseli, Narodowym Audytorium Muzyki w Madrycie, Pałacu Montcalm w Quebecu.
  • Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów organowych. Do jego największych sukcesów należą pierwsze nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. F. Nowowiejskiego (2010), Międzynarodowym Konkursie „Praska Wiosna” (2013), Międzynarodowym Konkursie „Grand Prix Jean-Louis Florentz” w Angers (2015), Międzynarodowym Konkursie „Grand Prix André Marchal” w Biarritz (2015), Międzynarodowym Konkursie „Boëllmann - Gigout” w Strasburg (2016). We wrześniu 2016 r. został zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych na świecie – „Grand Prix de Chartres” we Francji. W tym samym roku otrzymał nagrodę „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii debiut roku.
  • Naukę muzyki rozpoczął w wieku trzech lat pod kierunkiem ojca. Studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Narodowym Konserwatorium w Paryżu. Jego profesorami byli m.in. Elżbieta Karolak, Jarosław Tarnawski, Olivier Latry, Michel Bouvard, Thierry Escaich, Philippe Lefebvre. W sezonie 2014/15 był artystą - rezydentem w Katedrze św. Ludwika w Nowym Orleanie (USA), gdzie przez sześć miesięcy występował z recitalami, prowadził zajęcia z interpretacji i improwizacji organowej, jak również wystąpił z wykładem dla American Guild of Organists.
  • Obecnie jest organistą tytularnym Katedry w Lille we Francji oraz artystą - rezydentem Francuskiego Radia w Paryżu. Jest profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w San Sebastián.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl