wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Znów zabrzmią organy Englera. Rusza cykl koncertów. Posłuchaj mistrzów muzyki organowej
W styczniu 2022 r. organy Englera zagrały pierwszy koncert po 46 latach w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl cc
W styczniu 2022 r. organy Englera zagrały pierwszy koncert po 46 latach w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu.

„Głos Śląska” – organy Englera – zabrzmiał w styczniu tego roku po raz pierwszy od 46 lat. Teraz w kościele św. Elżbiety trwa cykl bezpłatnych koncertów wybitnych organistów. Najbliższe już 21 i 28 kwietnia. Jak dostać bezpłatne wejściówki?

Reklama

Do czerwca 10 koncertów dla 3,5 tys. osób

Zainteresowanie styczniowym koncertem inauguracyjnym było ogromne, wszystkie wejściówki rozeszły się w pół godziny. Dla melomanów zaplanowano 10 koncertów wybitnych organistów. Do czerwca „Głos Śląska” usłyszy ok. 3500 osób. Na każdy koncert przygotowano 350 bezpłatnych wejściówek.

Wejściówki na koncerty w najbliższy czwartek i piątek (maksymalnie po dwie na osobę) można odbierać w środę, 30 marca, przed Domkiem Miedziorytnika, ul. św. Mikołaja 1 (bezpośrednio przy kościele garnizonowym), od godz. 15.30 aż do wyczerpania puli biletów.

Odbudowany instrument cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Wrocławia, zapytania o możliwość posłuchania instrumentu napływają z całej Polski, toteż zaczynamy.
Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocław

Bezpłatne wejściówki na najbliższe koncerty. Jak je zdobyć

Bezpłatne wejściówki na najbliższy czwartek i piątek (maksymalnie po dwie na osobę) można odbierać w środę, 30 marca, przed Domkiem Miedziorytnika, ul. św. Mikołaja 1 (bezpośrednio przy kościele garnizonowym), od godz. 15.30 aż do wyczerpania puli biletów.

Plan koncertów organowych do czerwca

 • czwartek, 31 marca 2022, godz. 19.00, Karol Mossakowski (Polska/Francja)
 • piątek, 1 kwietnia 2022, godz. 19.00, Karol Mossakowski (Polska/Francja)
 • czwartek, 21 kwietnia, godz. 19.00, Nathan Laube (USA)
 • czwartek, 28 kwietnia, godz. 19.00, Arkadiusz Bialic (Kraków)
 • czwartek, 5 maja, godz. 19.00, Pavel Kohout (Czechy)
 • czwartek, 12 maja, godz. 19.00, Hanna Dys (Gdańsk)
 • czwartek, 19 maja, godz. 19.00, Stefan Kiessling (Niemcy)
 • czwartek, 26 maja, godz. 19.00, Marek Fronc (Legnica)
 • czwartek, 2 czerwca, godz. 19.00, Agnieszka Tarnawska (Poznań)
 • czwartek, 9 czerwca, godz. 19.00, Tomasz Głuchowski (Wrocław)

Informacje o programie kolejnych koncertów będą dostępne zawsze trzy dni przed wydarzeniem na stronie www.wroclaw.pl. Z kolei zaproszenia rozdawane będą zawsze w środy, w przeddzień koncertu, przed Domkiem Miedziorytnika.

Najbliższy koncert zagra Karol Mossakowski. Biografia artysty

 • Urodzony w 1990 r., uważany za jednego z najzdolniejszych organistów swojego pokolenia. Ceniony jako wykonawca i improwizator, na koncertach z powodzeniem łączy sztukę interpretacji z improwizacją. Specjalizuje się również w akompaniowaniu na organach i fortepianie do filmów niemych. W 2017 r. nagrał improwizowaną ścieżkę dźwiękową do nowej wersji filmu „Męczeństwo Joanny d'Arc” Carla Theodora Dreyera z 1928 r. wydaną na DVD przez Gaumont.
 • W październiku 2021 r. wydał pierwszy solowy album w wytwórni Tempéraments, Radio France. W ostatnich latach występował w katedrach: Notre Dame w Paryżu, Kolonii, Berlinie i Mediolanie oraz w Filharmonii Paryskiej, Audytorium Radia Francuskiego w Paryżu, Audytorium Maurice’a Ravela w Lyonie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, Pałacu Sztuk w Budapeszcie, Pałacu Sztuk Pięknych w Brukseli, Narodowym Audytorium Muzyki w Madrycie, Pałacu Montcalm w Quebecu.
 • Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów organowych. Do jego największych sukcesów należą pierwsze nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. F. Nowowiejskiego (2010), Międzynarodowym Konkursie „Praska Wiosna” (2013), Międzynarodowym Konkursie „Grand Prix Jean-Louis Florentz” w Angers (2015), Międzynarodowym Konkursie „Grand Prix André Marchal” w Biarritz (2015), Międzynarodowym Konkursie „Boëllmann - Gigout” w Strasburg (2016). We wrześniu 2016 r. został zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych na świecie – „Grand Prix de Chartres” we Francji. W tym samym roku otrzymał nagrodę „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii debiut roku.
 • Naukę muzyki rozpoczął w wieku trzech lat pod kierunkiem ojca. Studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Narodowym Konserwatorium w Paryżu. Jego profesorami byli m.in. Elżbieta Karolak, Jarosław Tarnawski, Olivier Latry, Michel Bouvard, Thierry Escaich, Philippe Lefebvre. W sezonie 2014/15 był artystą - rezydentem w Katedrze św. Ludwika w Nowym Orleanie (USA), gdzie przez sześć miesięcy występował z recitalami, prowadził zajęcia z interpretacji i improwizacji organowej, jak również wystąpił z wykładem dla American Guild of Organists.
 • Obecnie jest organistą tytularnym Katedry w Lille we Francji oraz artystą - rezydentem Francuskiego Radia w Paryżu. Jest profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w San Sebastián.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl