wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 500 lat reformacji we Wrocławiu. Rozpoczyna się X Festiwal Kultury Protestanckiej

Na Dolnym Śląsku żyje przynajmniej 6 tysięcy protestantów. Część z nich zapewne przyjedzie do Wrocławia na rozpoczynającą się 20 października jubileuszową edycję festiwalu ich kultury. W programie m.in. koncerty, spacery, spektakl, nabożeństwo i zbiórka na rzecz dzieci z hospicjum.

Reklama

Marcin Luter, ksiądz i doktor, przybił tezy do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze w 1517 roku. Był to symboliczny początek reformacji, w wyniku której powstały Kościoły ewangelickie, a w dalszej konsekwencji protestanckie.

Miłość do prawdy i pragnienie ujawnienia jej są przyczyną, że zamierza się przeprowadzić w Wittenberdze dysputę nad niżej podanymi tezami. Przewodzić temu będzie czcigodny ojciec Marcin Luter, magister sztuk wyzwolonych i świętej teologii i jednocześnie nauczyciel tychże. Dlatego prosi on tych, którzy nie będą mogli osobiście wziąć udział i dysputować z nami ustnie, żeby uczynili to na piśmie. W imię Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen.
ks. dr Marcin Luter

500 lat – X Festiwal Kultury Protestanckiej

Kilka lat po wywieszeniu tez w Wittenberdze, w 1523 roku we Wrocławiu protestanci celebrowali pierwsze nabożeństwo. Na pamiątkę tego wydarzenia, od którego mija pół wieku, w sobotę 21 października wierni zgromadzą się w katedrze (Kościoła polskokatolickiego) św. Marii Magdaleny. Nabożeństwo jubileuszowe rozpocznie się o godzinie 10:30.

Dzień wcześniej, w piątek, rozpocznie się X Festiwal Kultury Protestanckiej. „Czeka na Państwa wiele wydarzeń, a wśród nich nabożeństwa, koncerty, spotkania, debaty, spacery, konferencja naukowa czy spektakl teatralny” ­­­– zapraszają organizatorzy. Dodają: „Hasło otwarte serca, które nam towarzyszy, jest wyrazem otwartości na drugiego człowieka, jego poglądy, dziedzictwo, a także na jego potrzeby. Różnorodność formy i treści tegorocznych festiwalowych wydarzeń to zachęta do otwierania swoich serc, umysłów i wrażliwości.”

Festiwal (którego program jest tutaj) potrwa 31 października, czyli do Święta (Pamiątki) Reformacji, obchodzonego co roku w Kościele luterańskim. To właśnie 31 października Marcin Luter pokazał swoje tezy. Jest ich 95.

Podczas festiwalowych wydarzeń prowadzona będzie zbiórka na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Chrześcijanie z reformacji

Kościół luterański, czyli ewangelicko-augsburski, we Wrocławiu jest przy ul. Kazimierza Wielkiego. Luteranizm przynależy do protestantyzmu historycznego (z XVI wieku) razem z kalwinizmem, anglikanizmem i zwinglianizmem. Termin protestantyzm pochodzi od protestu, jakie stany ewangelickie podniosły przeciw uchwałom katolików na sejmie Rzeszy w 1529 roku.

Później, w wyniku drugiej reformacji (stulecia XVII i XVIII), wyłoniły się, głównie z wyznania anglikańskiego, kolejne wspólnoty religijne m.in. baptyści, adwentyści, purytanie i metodyści.

Do głównych zasad łączących doktryny wszystkich Kościołów i wyznań protestanckich należą np.

  • jedynym źródłem objawienia jest Biblia, stąd ograniczone jest znaczenie tradycji chrześcijańskiej;
  • nie ma pośredników pomiędzy Bogiem a człowiekiem, nie jest nim nawet osoba duchowna;
  • są tylko dwa sakramenty święte: chrzest i komunia (pod dwiema postaciami);
  • odrzucenie prymatu papieża, kultu Marii i świętych, odrzucenie zakonów i celibatów;
  • akcentowanie indywidualizmu i roli subiektywnej świadomości religijnej.

Protestanci dominują w Skandynawii, w północnych Niemczech, w Wielkiej Brytanii i w USA. Stanowią dużą część chrześcijan w Afryce.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl