wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. 22. posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury [PROTOKÓŁ Z 7.12.2023]
Kliknij, aby powiększyć
Grafika wykonana na potrzeby Wrocławskiego Kongresu Kultury fot. mat.pras.
Grafika wykonana na potrzeby Wrocławskiego Kongresu Kultury

22. posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury [PROTOKÓŁ Z 7.12.2023].

Reklama

Obecni podczas 22 posiedzenia członkowie Wrocławskiej Rady Kultury 

  • Izabela Duchnowska
  • Jarosław Fret
  • Agnieszka Franków-Żelazny (przewodnicząca)
  • Konrad Imiela
  • Paweł Kamiński
  • Janusz Jasiński
  • Katarzyna Majewska
  • Magdalena Piekarska
  • Tomasz Sikora
  • Tomasz Sysło
  • Sylwia Świsłocka-Karwot
  • Marek Gluziński
  • Katarzyna Uczkiewicz (sekretarz)

Goście:

  • Jacek Pluta, Wicedyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM
  • Dorota Ciastek, Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury UM

Porządek obrad

Rekomendacje uzupełnień lub zmian w zarządzeniu w sprawie powołania Wrocławskiej Rady Kultury.Stan prac nad strategią dla kultury WrocławiaPracownie artystyczne - stan po konsultacjach społecznych.Wolne wnioski

II.

1. Przewodnicząca Agnieszka Franków-Żelazny otwarła obrady. Po przyjęciu przez aklamację porządku obrad Wrocławska Rada Kultury  przystąpiła do dyskusji nad rekomendacjami uzupełnień lub zmian w zarządzeniu w sprawie powołania Wrocławskiej Rady Kultury.2. W pierwszej kolejności omówiono wersję, zgłoszoną przez Marka Gluzińskiego, w brzmieniu:„Prezydent na wniosek przewodniczącego Rady Kultury może odwołać członka Rady, jeżeli członek Rady bez usprawiedliwionej przyczyny nie bierze udziału w pracach Rady w kolejnych trzech jej posiedzeniach.

W przypadku śmierci, rezygnacji lub odwołania członka Rady Kultury Prezydent na okres do końca kadencji Rady Kultury powołuje w jego miejsce inną osobę, przy czym jeżeli wakat dotyczy członka Rady Kultury będącego:

a) przedstawicielem Prezydenta -- Prezydent wyznacza nowego przedstawiciela;b) osobą wybraną przez Stronę Społeczną -- Prezydent powołuje kolejną osobę, która w wyborach uzyskała największą ilość głosów.W przypadku odwołania lub śmierci członka Rady Kultury w okresie 3 miesięcy przed upływem kadencji Rady Kultury nie uzupełnia się jej składu.”

3. Po dyskusji Rada doszła do wspólnego wniosku, że w rekomendacji nie powinna decydować o szczegółach proceduralnych, a jedynie wskazać konieczność uzupełnienia istotnej luki w regulaminie.

4. Ustalono, że Rada głosować będzie rekomendację o brzmieniu:

„Rekomendujemy, by zarządzenie powołujące WRK kolejnych kadencji zawierało rozwiązania, umożliwiające uzupełnienie składu rady w przypadku śmierci lub rezygnacji członka w trakcie kadencji.” 

5. Przewodnicząca zarządziła głosowanie nad rekomendacją.

Głosowanie:

  • Za: 11
  • Przeciw: 0
  • Wstrzymujących się: 0

6. Jacek Pluta zrelacjonował diagnozy wrocławskiego pola kultury w roku 2023 r.” Przedstawił dokument, który jest dostępny online:

https://instytutkultury.pl/wp-content/uploads/2023/06/Raport_Diagnoza-samorzadowego-pola-wroclawskiej-kultury-za-lata-2019-2023.pdf

a także materiały z Samorządowego Forum Kultury (samorzadoweforumkultury.pl)

https://www.samorzadoweforumkultury.pl/materia%C5%82y-konferencyjne

7. Dyrektor Dorota Ciastek przedstawiła raport z drugiego etapu konsultacji na temat sposobu i procedur przyznawania pracowni artystycznych przez miasto, a także poinformowała o przygotowaniu stosownej uchwały Rady Miasta.

https://www.wroclaw.pl/rozmawia/jak-przyznawac-pracownie-artystyczne-etap-ii-raport-z-konsultacji

8. W dyskusji członkowie Rady Kultury pytali dyrektorów o kwestie zagospodarowania i przeznaczenia na cele kulturalne Bastionu Sakwowego, a także placu Społecznego. Paweł Kamiński zaprezentował francuskie rozwiązanie dotyczące zobowiązań deweloperów.

https://sukces.rp.pl/sztuka/art39456061-nowe-zasady-dla-deweloperow-we-francji-dzielo-sztuki-w-kazdym-budynku

Zaproponował pod przyszłą dyskusję rozwiązanie, obejmujące stworzenie i wdrożenie rozwiązań służących stymulowaniu rynku sztuki poprzez wprowadzenie zasady analogicznej do obowiązującej m. in. we Francji - "1% dla kultury”, która polega na zobligowaniu wszystkich podmiotów zaangażowanych w budowę, renowację lub rozbudowę obiektów publicznych do przeznaczania 1% kosztów na sztukę współczesną. W związku z tym rozważenie, jako jednego z ewentualnych rozwiązań, wprowadzenia klauzul społecznych w postępowaniach o zamówienia publiczne dot. budowy oraz modernizacji obiektów miejskich – umieszczania we wszystkich nowych oraz modernizowanych obiektach dzieł sztuki współczesnych (żyjących) artystów. Propozycja dzieła, które zostanie umieszczone w konkretnym obiekcie powinna być częścią oferty przetargowej. Jednym z kryterium oceny oferty powinna być jakość i wartość dzieł.

9. Po krótkiej dyskusji i wymianie opinii przewodnicząca zamknęła obrady WRK.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl