O konsultacjach
Konsultacje społeczne miały na celu zebranie opinii na temat przyznawania pracowni artystycznych we Wrocławiu. Był to drugi etap konsultacji, które rozpoczęły się już w 2020 r. Podczas teraźniejszych rozmów uczestniczki i uczestnicy mogli wyrazić swoje zdanie podczas jednego ze spotkań w pracowni artystycznej, e-spotkania, za pośrednictwem e-formularza opinii oraz poprzez e-mail.
Podsumowanie
Najważniejsze kwestie, które podniesiono, to:
- Pracownie artystyczne udostępniane przez Wydział Kultury są istotnym elementem rozwoju wrocławskiej kultury, pomagają zatrzymać lokalnych artystów we Wrocławiu.
- Obecny system przyznawania pracowni artystycznych według wielu jest bardzo skomplikowany, brakuje opracowania, które krok po kroku wyjaśniałoby całą procedurę i pokierowało do odpowiednich jednostek miejskich.
- W wielu rozmowach i opiniach przewijała się kwestia młodych artystów, którzy dopiero zaczynają swoją karierę i jest im trudno konkurować w konkursie na pracownię artystyczną z utytułowaną i znaną osobistością. Sugerowano, że powinno wyrównywać się ich szansę, a nawet je zwiększać.
- Większość osób, które wzięły udział w procesie, zgodnie przyznało, że udostępnianych lokali jest zbyt mało, a ich stan jest często tragiczny. Wydział Kultury zdaje sobie sprawę z tych trudności, dlatego wciąż poszukuje rozwiązań, które mogłyby tę sytuację poprawić i zwiększyć dostępność pracowni artystycznych.
- Istotna okazała się również kwestia stworzenia możliwości prowadzenia wydarzeń kulturalnych, warsztatów i innych form promowania kultury w pracowniach, które dana artystka czy artysta użytkuje.
- Nowy konkurs powinien wystartować jak najszybciej, ponieważ jest duże zapotrzebowanie na pracownie artystyczne. Brak dostępnych lokali powoduje, że artyści często szukają innych miast, gdzie mają szansę z takiego lokalu skorzystać.
- Sugerowano również, że obecne modele udostępniania lokali nie są wystarczające, a Wydział Kultury przychyla się do tego postulatu, dlatego też obecnie pracuje nad innymi rozwiązaniami, np. współdzieleniem przestrzeni przez wielu artystów.
Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za udział w konsultacjach. Wasz głos jest ważny!