wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. 18 posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury [PROTOKÓŁ Z 13.10.2022]

Protokół z 18. posiedzenia Wrocławskiej Rady Kultury 13 października 2022 roku.

Reklama

Obecni członkowie Wrocławskiej Rady Kultury:

  • Izabela Duchnowska
  • Marek Gluziński
  • Paweł Kamiński
  • Katarzyna Majewska
  • Jerzy Pietraszek
  • Tomasz Sikora
  • Tomasz Sysło
  • Katarzyna Uczkiewicz

Gość: dyrektor Bartłomiej Świerczewski

Porządek obrad

  1. Przyjęcie zmienionego porządku obrad:

Prowadząca posiedzenie WKR pod nieobecność przewodniczącej Agnieszki Franków-Żelazny Katarzyna Uczkiewicz zaproponowała przyjęcie zmodyfikowanego porządku obrad. Zmiany związane były szczególnie z nieobecnością Sylwii Świsłockiej-Karwot. W związku z tym zrezygnowano z punktu dotyczącego sytuacji pracowników Muzeum Współczesnego Wrocławia - na wniosek Marka Gluzińskiego, inicjatora tego tematu.

Rada przyjęła zmieniony porządek obrad:

  1. Sprawy techniczne i organizacyjne.
  2. Wystąpienie dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Bartłomieja Świerczewskiego na temat łączenia wrocławskich instytucji kultury.
  3. Sprawozdanie z posiedzenia połączonych rad kultury - wrocławskiej i dolnośląskiej
  4. Sprawa maili do Wrocławskiej Rady Kultury
  5. Wolne wnioski
  1. Sprawy techniczne i organizacyjne - w oczekiwaniu na dołączenie dyrektora Świerczewskiego członkowie WRK omówili szereg drobnych spraw technicznych i organizacyjnych, w tym zgodzili się, że każdy z członków rady autoryzuje jedynie własne wypowiedzi w protokołach WRK.
  • Sprawozdanie z posiedzenia połączonych - Katarzyna Uczkiewicz przedstawiła sprawozdanie z posiedzenia i zapowiedziała, że w protokole znajdzie się wspólny Apel Rad kultury. Podstawowym tematem były relacje pomiędzy miejskimi a wojewódzkimi (marszałkowskimi) instytucjami kultury, a także temat spodziewanych skutków kryzysu ekonomicznego w kulturze. Obie rady postanowiły wystosować apel do wojewódzkich i władz miejskich różnych miast na Dolnym Śląsku o wsparcie dla kultury, a także zadeklarować współpracę obu rad wobec kryzysu, wsparcie dla instytucji kultury i ludzi kultury. Treść tej deklaracji stanie się częścią protokołu. Pietraszek - kto uczestniczył w posiedzeniu - ile osób,  Katarzyna Uczkiewicz:
  1. Wystąpienie dyrektora Bartłomieja Świerczewskiego

Dyrektor Bartłomiej Świerczewski przedstawił propozycję dotyczące połączenia instytucji kultury: Strefy Kultura Wrocław z klubem Firlej, Ośrodka Postaw Twórczych z Centrum Kultury „Zamek” oraz Wrocławskiego Instytutu Kultury i Klubu „Pod Kolumnami”.

Dyrektor Świerczewski przedstawił działania związane ze spodziewanym połączeniem, m.in. spotkania w ramach tych instytucji kultury na różnych szczeblach, spotkania urzędników i dyrektorów instytucji kultury z radami osiedli. Podkreślił, że klimat dotychczasowych spotkań był dobry. Zapowiedział, że po jego rozmowie z członkami Wrocławskiej Rady Kultury nastąpi spotkanie z Komisją Kultury Rady Miejskiej Wrocławia. Potem dopiero tematem zajmie się Rada Miejska. Jeżeli Rada Miejska postanowi połączyć instytucje, to połączenie nastąpi od stycznia 2023 r. Do końca roku instytucje działają tak, jak działały – nowi dyrektorzy nie będą mieli wpływu na decyzje obecnych. Dopiero początek roku będzie startem połączonych instytucji, a także kształtowania połączonych budżetów.

Priorytetem dla władz miasta jest, wg dyrektora Świerczewskiego, zachowanie tożsamości i lokalności tych instytucji, tak by żeby mieszkańcy nie stracili tych istotnych elementów. Każda z tych instytucji będzie działała przez pierwszy rok niemal tak samo jak dotychczas. W 2023 r. profil instytucji będzie więc podobny. 2023r. to będzie czas dla dyrektorów połączonych instytucji na przygotowanie nowego programu. Ten program powinien uwzględniać potrzeby lokalnych społeczności. Co dalej? Jeżeli będą zmiany rewolucyjne, to bardzo ważne jest,  by były oparte na dobrych i częstych kontaktach z Radami Osiedli, żeby instytucje nie działały w oderwaniu od społeczności lokalnych. A więc po pierwsze: zachowanie tego, co najlepsze, p drugie – bardziej otwarta współpraca ze środowiskiem osiedlowym.

  1. Dyskusja:
  2. Izabela Duchnowska zapytała o plany dotyczące przyszłorocznego budżetu odnośnie kultury i ewentualnych zmian w budżecie. Przywołała przykład Warszawy, gdzie w związku z kryzysem zwiększa się środki na kulturę.
  3. Dyrektor Świerczewski odpowiedział, że wg planu budżetu kwoty na kulturę nie zmniejszą się, będą nawet większe, ze względu na regulację dotyczącą wynagrodzeń. Ale jest możliwe, że budżet zdemolują opłaty za prąd, gaz i inne media. Jeżeli ceny pozostaną na prognozowanym poziomie, to budżet miasta będzie musiał pokryć kwotę zbliżoną do połowy miliarda zł jedynie za media. To jest właściwie niewykonalne. Z jednej strony mamy zapowiedzi rządu na temat tarcz i osłon. Z drugiej strony – powtórzone przetargi będą rozstrzygnięte na przełomie listopada i grudnia. Więc w grudniu będziemy wiedzieć więcej. Dziś poruszamy się wśród niewiadomych. Jesteśmy w kontakcie z instytucjami kultury, bo to ich dotyczy największa cześć budżetu – rozmawiamy o oszczędnościach na energii, na cieple i innych mediach. Chociaż instytucje te może zostaną objęte tarczami, to i tak media zdrożeją w kolejnych latach. Zależy na tym, by instytucje optymalizowały wydatki w dłuższej perspektywie.
  4. Izabela Duchnowska zapytała, czy jest rozważana opcja, że instytucje będą miały tyle samo pieniędzy, ale zostanie dodatkowo stworzony bufor z finansowy - przeznaczony tylko na ewentualne podwyżki energii?
  5. Bartłomiej Świerczewski podkreślił, że tego typu rezerwa istnieje od kilku lat. I znowu – pytanie jest, ile to będzie kosztować. Być może będziemy zmuszeni szukać oszczędności wszędzie. W Departamencie Spraw Społecznych mamy żłobki, domy dziecka, domy seniora. W pierwszej kolejności musimy zapewnić środki na funkcjonowanie tej infrastruktury krytycznej, bo to są sprawy życia i śmierci. Musimy za wszelką cenę zapewnić ich funkcjonowanie. Szukamy oszczędności w pierwszej kolejności w sporcie. Czy będzie to w następnej kolejności kultura? Tego dziś nie wiemy, czekamy na otwarcie przetargów. Do tej pory nigdy nie zdarzyło się, by instytucje kultury nie miały na prąd, ale może oszczędności powinny być częściowo wypracowane przez same instytucje kultury. Kiedy będziemy znać wyniki przetargu, możemy powrócić do tematu.
  6. Izabela Duchnowska zaproponowała spotkanie w grudniu. Jednocześnie odniosła się do słów dyrektora Świerczewskiego dotyczących spotkań w sprawie łączonych instytucji kultury z radami osiedla, uznając że były to spotkania bardzo dobre. Przynajmniej dla Nadodrza ta zmiana może być korzystna
  7. Dyrektor Świerczewski podjął wątek budżetu w kontekście łączenia instytucji kultury, zapewniając, że budżety połączonych instytucji to będzie suma budżetów dwóch instytucji
  8. Marek Gluziński poszerzył dyskusję o kwestię budżetu konkursów dla organizacji pozarządowych, pytając, czy w tym przypadku sytuacja wygląda tak samo, jak w przypadku kultury.
  9. Dyrektor Świerczewski zapewnił, że summa summarum środki te są nawet nieco wyższe niż w roku przednim. Rada Pożytku Publicznego zawnioskowała o spotkanie w tej sprawie i proponowała, że w pierwszej kolejności powinno się wspierać działania NGO trwające już od dłuższego czasu, inicjatywy, które wpisały się w pejzaż miasta. Ciężko będzie uzyskać nowe środki na nowe działania, wcześniej nieplanowane i nieprzewidywane. NGO zwracały uwagę na to, że należałoby premiować organizacje, które zyskują też pieniądze z zewnątrz. Nie wiadomo jeszcze, jak to będzie wyglądało w kontekście środków z UNICEF. Być może powinny się pojawić, bo jest szereg działań włączających nowych mieszkańców miasta w życie społeczne. W tej chwili jednak jeszcze nie wiadomo, czy tak się stanie. Jedno jest pewne - nie będzie dodatkowych środków ponad to, co zostanie zapisane w budżecie miasta. Jeżeli będą ograniczenia, to pierwszeństwo będą miały projekty wieloletnie, projekty społeczne i te, które pozyskują środki zewnętrzne.
  10. Marek Gluziński zapytał, czy to oznacza, że konkursy będą ogłaszane później niż zwykle.
  11. Bartłomiej Świerczewski podkreślił, że na dziś zmiany harmonogramu nie są planowane. Są zapisane konkretne środki do budżetu i wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.
  1. Sprawozdanie z posiedzenia połączonych rad kultury.

Katarzyna Uczkiewicz przedstawiła sprawozdanie z posiedzenia i zapowiedziała, że w protokole znajdzie się wspólny Apel Rad kultury. Podstawowym tematem były relacje pomiędzy miejskimi a wojewódzkimi  (marszałkowskimi) instytucjami kultury, a także temat spodziewanych skutków kryzysu ekonomicznego w kulturze. Obie rady postanowiły wystosować apel do wojewódzkich i władz miejskich różnych miast na Dolnym Śląsku o wsparcie dla kultury, a także zadeklarować współpracę obu rad wobec kryzysu, wsparcie dla instytucji kultury i ludzi kultury. Treść tej deklaracji stanie się częścią protokołu.

Na pytanie Jerzego Pietraszka, ile osób z WRK, a ile z rady dolnośląskiej uczestniczyło w posiedzeniu, Katarzyna Uczkiewicz odpowiedziała, że cztery z rady wrocławskiej i pięć z rady dolnośląskiej.

VII. Temat maili - Marek Gluziński przypomniał kwestie odpisywania na maile, które wpływają do Wrocławskiej Rady Kultury. Po krótkiej dyskusji zdecydowano o przeniesieniu tego tematu na posiedzenie, na którym obecna będzie przewodnicząca WRK, Agnieszka Franków-Żelazny.

VIII. Wolne wnioski:

  1. Marek Gluziński stwierdził, że warto wnieść w przestrzeń publiczną temat zmierzenia się w kryzysem i odpowiedzi na tę sytuację z perspektywy twórców i animatorów kultury. Prezydent powołał sztab kryzysowy. Warto byłoby, by środowisko kultury rozpoczęło dyskusję na ten temat i wniosło własny wkład, choćby w kontekście świetlic ciepła, sytuacji związanej z blackoutami, przerwami w dostawach prądu, być może w formule burzy mózgów.
  2. Jerzy Pietraszek odpowiedział, że te inicjatywy zostały już podjęte, możemy informację na ten temat przekazać na kolejnym posiedzeniu WRK.
  3. Katarzyna Uczkiewicz dodała, że posiedzenie połączonych rad wrocławskiej i dolnośląskiej miało tego rodzaju charakter. Zapytała, czy w sztabie kryzysowym powołany, przez Prezydenta są przedstawiciele instytucji kultury.
  4. Jerzy Pietraszek uzupełnił, że w działaniach sztabu kryzysowego instytucje kultury pojawiają się w kontekście potrzeb ogółu mieszkańców - chodzi o wykorzystanie przestrzenni instytucji kultury jako miejsc pomocy np. osobom zagrożonym wychłodzeniem. Powstał konkretny plan działania.
  5. Izabela Duchnowska zadała pytanie na chacie: „czy skoro kamienice przy ul. Roosevelta idą do ocieplenia, to zostaną odtworzone murale?”
  6. Jerzy Pietraszek wyjaśnił, że jeżeli chodzi o murale, które stworzył Mariusz Mikołajek i Fundacja OK Art, to jeden z murali, decyzją organizatorów tej akcji, powstał na niegotowej ścianie, która – jak było od początku wiadomo – jest przeznaczona do remontu. To była decyzja organizatorów. A w tej chwili ściany idą do ocieplenia.
  7. Po wyczerpaniu wolnych wniosków Katarzyna Uczkiewicz zakończyła posiedzenie WRK.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl