wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. 15 posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury [PROTOKÓŁ Z 1.04.2022]

Protokół z posiedzenia Wrocławskiej Rady Kultury, które odbyło się 1 kwietnia 2022 r.

Reklama

Obecni członkowie WRK

  • Izabela Duchnowska,
  • Agnieszka Franków-Żelazny (przewodnicząca),
  • Marek Gluziński
  • Janusz Jasiński,
  • Paweł Kamiński (wiceprzewodniczący),
  • Katarzyna Majewska,
  • Magdalena Piekarska,
  • Jerzy Pietraszek,
  • Tomasz Sikora,
  • Tomasz Sysło
  • Sylwia Świsłocka-Karwot,
  • Katarzyna Uczkiewicz (sekretarz).

Członkowie WRK przyjęli porządek obrad

  • głosów za: 9
  • głosów przeciw: 0
  • głosów wstrzymujących  się: 0

Rekomendacje dla dyrektorów, którym się kończą umowy w 2022 roku – dyskusja

Przewodnicząca WRK, Agnieszka Franków-Żelazny rozpoczęła dyskusję nad celowością wydawania rekomendacji dla dyrektorów instytucji kultury, których kadencje kończą się w 2022 r., w sytuacji, gdy prezydent nie oczekuje tych rekomendacji od WRK. Podkreśliła, że jest przeciwna wyrażaniu opinii w odniesieniu do już podjętych decyzji. Zaproponowała, by WRK przegłosowała, że co do zasady nie przedstawia rekomendacji lub ze stosunku do każdego z dyrektorów WRK będzie osobno decydować, czy wyraża opinię, czy nie.

Magdalena Piekarska zapytała, jaki jest sens istnienia WRK, skoro prezydent nie oczekuje od niej rekomendacji. Podkreśliła, że stanowisko WRK jest istotne, nawet jeżeli nie jest istotne dla prezydenta. Ci, którzy wybrali WRK, mają prawo tego wymagać.

Agnieszka Franków-Żelazny zaznaczyła, że rekomendacje w sytuacji, kiedy decyzja jest podjęta, są bezproduktywne.

Magdalena Piekarska zauważyła, że może się zdarzyć, że decyzja prezydenta może być przez członków WRK uznana za szkodliwą i dla takich sytuacji powinniśmy zachować dla siebie prawo do wyrażenia opinii.

Marek Gluziński zaproponował, by sprawy rozpatrywać indywidualnie i nie wydawać rekomendacji w sprawach, w których decyzje już zostały podjęte.

Przewodnicząca WRK podsumowała, że mamy dwa stanowiska: 1) nie zajmujemy się tematami, co do których została podjęta decyzja. 2) Za każdym razem podejmujemy decyzję, czy chcemy przekazywać rekomendacje.

Tomasz Sikora zaproponował, by rada zajmowała się tymi dyrektorami, co do których decyzji prezydenta jeszcze nie ma.

Janusz Jasiński zapytał, co będzie w sytuacji, kiedy jest ogłoszony konkurs?

Marek Gluziński zwrócił uwagę, że WRK nie rekomenduje konkretnego kandydata. Chodzi o to, czy przedłużać kadencję, czy też rekomendować ogłoszenie konkursu lub powołanie dyrektora poza konkursem. Wyrażamy opinię odnośnie stanu instytucji i sposobu jej prowadzenia przez dyrektora, czy też uważamy, że instytucji potrzebne jest nowe otwarcie. Od decyzji personalnych jest komisja konkursowa.

Przewodnicząca przypomniała, że dotychczas nie ma decyzji w przypadku klubu Firlej, Kamerialistów, KMiL, Klubu Pod Kolumnami, Ogniska Kultury Plastycznej i OK Wrocław-Zachód.

Sylwia Świsłocka-Karwot, zapytała członków WRK, którą z tych osób chcą wesprzeć, a do której mają zastrzeżenia.

Tomasz Sikora zaproponował powrót do procedury, która była w zeszłym roku (sprawozdania dyrektorów i inne dokumenty, które były podstawą rekomendacji).

Magdalena Piekarska: Uciekałabym od personalnych sympatii i antypatii.

Konrad Imiela zgłosił wątpliwości co do zajmowania się sprawami, o które pan prezydent nie prosi WRK. Zaproponował skupienie się na rzeczach, co do których wiemy, że prezydent oczekuje od WRK opinii.

Marek Gluziński zaproponował, by, jeżeli głosowanie blokiem jest trudne, zając się kolejno sześcioma nazwiskami.

Wiceprzewodniczący Paweł Kamiński zwrócił uwagę, że WRK ma prawo zabierać głos w różnych sprawach i w każdym czasie możemy zaopiniować taka czy inną decyzję prezydenta.

Sylwia Świsłocka-Karwot: skupiałabym się na mankamentach w instytucjach, ale po to, by wesprzeć dyrektora i poprawić sytuację. Bliższy jest mi kierunek ewaluacyjny.

Rekomendacje dla dyrektorów, którym się kończą umowy w 2022 roku – głosowanie

Przewodnicząca rozpoczęła głosowanie.

WRK nie wyraża opinii w kwestiach decyzji personalnych w sytuacji, kiedy Prezydent już podjął decyzję.

  • Za: 9
  • Przeciw: 0
  • Wstrzymał się: 1

Indywidualne rekomendacje w sprawie dyrektorów instytucji kultury – dyskusja

W wyniku dyskusji WRK uznała, że chce podejmować indywidualne decyzje, czy uznaje za zasadne przygotowanie rekomendacji rady w przypadkach, kiedy prezydent nie podjął jeszcze decyzji.

Indywidualne rekomendacje w sprawie dyrektorów instytucji kultury – głosowania

Przewodnicząca WRK rozpoczęła głosowania nad potrzebą przygotowania konkretnych rekomendacji.

Klub Firlej – czy WRK chce wydać opinię?

  • Za: 6
  • Przeciw: 4
  • Wstrzymał się: 1

Wrocławscy Kameraliści - czy WRK chce wydać opinię?

  • Za: 4
  • Przeciw: 5
  • Wstrzymało się: 2

Klub Muzyki i Literatury - czy WRK chce wydać opinię?

  • Za: 4
  • Przeciw: 6
  • Wstrzymało się: 2

Klub pod Kolumnami - czy WRK chce wydać opinię?

  • Za: 4
  • Przeciw: 6
  • Wstrzymało się: 2

Ognisko Kultury Plastycznej:

  • Za: 4
  • Przeciw: 6
  • Wstrzymało się: 2

Centrum Kultury Wrocław Zachód

  • Za: 5
  • Przeciw: 5
  • Wstrzymało się: 2

Przewodnicząca WRK Agnieszka Franków-Żelazny podsumowała, że WRK zdecydowała, że przygotuje dla Prezydenta rekomendację w sprawie Klubu Firlej. W sprawie Wrocławskich Kameralistów, Klubu Muzyki i Literatury, Klubu pod Kolumnami i Ogniska Kultury Plastycznej WRK zdecydowała, że nie wyda rekomendacji. W sprawie Centrum Kultury Wrocław Zachód WRK nie podjęła decyzji.

Przewodnicząca poprosiła, by spośród członków WRK, którzy byli za wydaniem rekomendacji w sprawie klubu Firlej, zgłosiły się osoby, które przygotują informacje merytoryczne na temat tej instytucji, które staną się podstawą rekomendacji.

Lapidarium dla wrocławskich płyt nagrobnych sprzed 1945 r. – dyskusja

Temat został przedstawiony przez Marka Gluzińskiego.

Dotyczył zgłoszenia pana Grzegorza Czekańskiego z Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska z siostrzanej Społecznej Rady Kultury przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego, który wraz Alanem Weisem tworzy projekt „Spod ziemi patrzy Breslau”. Inicjatorzy projektu proszą WRK o rekomendację dla Prezydenta Wrocławia. Projekt dotyczy stworzenia Proponują, by stworzyć Lapidarium dla starych płyt nagrobnych – w Parku Grabiszyńskim przy Pomniku Wspólnej Pamięci. Inicjatorzy skontaktowali się z autorami pomnika i 2 z 3 autorów zgadza się z tym pomysłem, spotkali się także z dyrektorami Pietraszkiem i Świerczewskim, kontaktowali się z Dolnośląskim Konserwatorem Zabytków, zyskali poparcie czterech Rad Osiedla, a także potencjalnego partnera w postaci Centrum Historii Zajezdnia. Chcieliby uzyskać wsparcie od WRK.

Marek Gluziński poprosił dyrektora Jerzego Pietraszka o przedstawienie stanowiska Wydziału Kultury.

Jerzy Pietraszek poinformował, że odbyły się spotkania z inicjatorami projektu. Ta sprawa jest w toku i jest poważna. Obecnie jest przekierowana poziom na poziom  merytoryczny poziom. Wrocław jest pozytywnie nastawiony wobec badania dziedzictwa. Pomnik Wspólnej Pamięci, postawiony z inicjatywy prezydenta Rafała Dutkiewicza, temu właśnie powinien służyć. Niestety jest słabo wykorzystywany, słabo istnieje w świadomości mieszkańców. W innych miastach takie pomniki są żywe (np. w Gdańsku). Ta sprawa nie jest dla WRK, ale np. dla Muzeum Narodowego, które powinno współpracować z inicjatorami projektu „Spod ziemi patrzy Breslau”.

Marek Gluziński zapytał, co w tej sprawie dzieje się teraz i będzie się działo w najbliższym czasie.

Jerzy Pietraszek poinformował, że nie monitoruje tej spraw. Pan Czekański może prowadzić rozmowy z Muzeum Narodowym, ma pełne pole do działania, nie ma powodu, by wydawać opinie w tej sprawie. Pan Czekański nie wymaga dodatkowego wsparcia, bo wszystko jest na dobrej drodze.

Marek Gluziński nie zgodził się z tą opinią i poprosił, by poddać sprawę pod głosowanie. Chodziłoby o rekomendację, by tego rodzaju dziedzictwo było otoczone szczególną opieką

Jerzy Pietraszek dodał, że: pan Czekański podjął współpracę z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość i dyrektorem Markiem Mutorem, nie ma więc potrzeby dodatkowo zajmować się sprawą.

Przewodnicząca WRK zaproponowała, żeby – przed wyrażeniem stanowiska – spotkać się z panem Czekańskim i poddała wniosek pod głosowanie.

  • Za: 12
  • Przeciw: 0
  • Wstrzymał się: 1

Nagrody dla artystów teatrów wrocławskich z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru – wniosek

Temat zreferował Konrad Imiela:

Niegdyś przyznawane były Złote, Srebrne i Brązowe Iglice – nagrody redakcji „Słowa Polskiego” i „Gazety Wrocławskiej”. Był to ważny moment dla środowiska teatralnego Wrocławia, święto tego środowiska. Później nagroda nabrała charakteru komercyjnego – głosowanie polegało na płatnych sms-ach i później Iglice przestały funkcjonować. Od 2005 r. przyznawana jest Wrocławska Nagroda Teatralna i cieszymy się z tego – nagradza jednak jedną osobę.

Etos teatru jest zupełnie inny niż kiedyś. Dziś artyści teatralni mają wiele możliwości poza teatrem –serial, telewizja itd. Wielu młodych artystów stawia na sławę i pieniądze. Dlatego należy docenić tych, którzy pozostali wierni teatrowi. Wrocławskie środowisko teatralne przeżyło poważną zapaść wraz z zapaścią artystyczną Teatru Polskiego po odwołaniu Krzysztofa Mieszkowskiego. Myślę, że dla tego środowiska ważny jest każdy rodzaj zauważenia tych artystów, którzy chcą nadal pracować z teatrem. Proponuję, by ustanowić cos na kształt dawnych Iglic- wielu nagród w wielu kategoriach, a także wskrzesić celebrowanie Międzynarodowego Dnia Teatru we wrocławskim środowisku teatralnym. Miasto, które było Europejską Stolicą Kultury, stać na ustanowienie prestiżowych nagród dla środowiska teatralnego Wrocławia.

Jerzy Pietraszek: Zdecydowanie tak. Ważne i piękne słowa. Czegoś takiego brakuje.

Izabela Duchnowska: Czy podobne nagrody będą dla muzyków?

Paweł Kamiński zauważył, że przydałaby się inicjatywa dowartościowania innych środowisk, także dla sztuk wizualnych, dla animatorów i menedżerów kultury, projektów kulturalnych. To wymaga szerszej refleksji.

Jerzy Pietraszek wyraził nadzieję: Mam nadzieję, że uda się wygospodarować środki także a nagrody finansowe.

Tomasz Sikora zapytał, czy miasto ma na to środki finansowe, skoro środki są stale ograniczane NGO-som. Jerzy Pietraszek zastrzegł, że w tej chwili nie ma takich środków oraz, że nie podziela opinii, że środki finansowe dla NGO-sów są ograniczone, ponieważ kwoty łączne są nawet wyższe niż były.

Konrad Imiela zaproponował przegłosowanie rekomendacji stworzenia puli nagród przyznawanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Na razie rekomendacja miałaby być bardzo ogólna.

Tomasz Sysło, zaproponował, by poszerzyć tę rekomendację o muzyków.

Agnieszka Franków-Żelazny poprosiła wnioskodawców o przygotowanie rekomendacji.

Grupa Kultura Wrocław - grupa branżowa dla kultury wobec braku operatora – dyskusja

Sprawę referował Marek Gluziński: Pod koniec zeszłego roku Fundacja Avant Art zrezygnowała z roli operatora Grupy Kultura Wrocław - po Kongresie Kultury i wyborach do WRK. Powstało pytanie, kto mógłby przejąć ten temat i koordynować. Podjąłem się podjęcia tego tematu na WRK, by zapytać, czy widzicie Państwo szansę na spotkanie, byśmy zachęcili do podjęcia działań i wyboru nowego operatora. Brakuje zaangażowania. Czy WRK może być podmiotem inicjującym spotkanie? Czy wyobrażacie sobie, by nasz profil był założycielem wydarzenia na FB?

Agnieszka Franków-Żelazny zauważyła, że aktywność Grupy Kultura Wrocław jest bardzo cenna, ale najbardziej wartościowe są inicjatywy, które rodzą się z potrzeby inicjatorów. Jeżeli ta formuła się wyczerpała, to WRK niewiele może zrobić.

Marek Gluziński stwierdził, że chodzi o wzmocnienie środowiska i afirmację.

Paweł Kamiński zgodził się, że istnienie Grupy Kultura Wrocław jest bardzo potrzebne – może działania koordynacyjne wziąłby na siebie Wrocławski Instytut Kultury? Jest ryzykowne, by WRK była inicjatorem takich działań, bo nie ma żadnych narzędzi ani mandatu, by cokolwiek zaproponować i ustalić.

Marek Gluziński stwierdził, że jako osoba, która weszła do WRK w wyniku wyborów podczas Kongresu Kultury czuje się zobowiązany wobec Grupy Kultura Wrocław.

Agnieszka Franków-Żelazny zaproponowała, by dyskusję i głosowanie nad tym Ważny temat, ale niełatwy. Przenieśmy to na nowe spotkanie.

Głosowanie rekomendacji dotyczącej nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w brzmieniu

„Rekomendujemy Prezydentowi ufundowanie puli nagród w wielu kategoriach przyznawanych dorocznie wrocławskim artystom teatralnym z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca); stworzenie listy kategorii, systemu nominacji i powołanie kapituły przyznającej nagrody.

Deklarujemy pomoc w tym zakresie.”

  • Za: 11
  • Przeciw: 1
  • Wstrzymał się: 1

Konrad Imiela, autor rekomendacji, zastrzegł, że zawsze będzie popierał rekomendacje w sprawie przyznania tego rodzaju nagród także innym środowiskom twórczym.

Formy pomocy dla ukraińskich artystek i artystów

Temat zgłoszony przez Tomasza Sikorę został przeniesiony na następną radę – ze względu na brak czasu przy bardzo dużej wadze tego zagadnienia.

Sprawy bieżące

WRK omówiła sprawy bieżące, w tym kwestię obsługi skrzynki mailowej WRK, protokołu i daty kolejnego spotkania z dyrektorką Wrocławskiego Instytutu Kultury

Katarzyna Uczkiewicz – sekretarz    

Agnieszka Franków-Żelazny – przewodnicząca

Kontakt: wrk(at)um.wroc.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl