wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Komunikacja miejska
  4. Roman Kołakowski 12. patronem wrocławskiego tramwaju
Kliknij, aby powiększyć
Kobieta i mężczyzna przed tramwajem z napisem Roman Kołakowski Grzegorz Rajter
Kobieta i mężczyzna przed tramwajem z napisem Roman Kołakowski

W przededniu finału PPA wieloletni dyrektor tego festiwalu – Roman Kołakowski (tekściarz, kompozytor, muzyk, reżyser) – został patronem niebieskiego moderusa. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości.

Reklama

Grono patronów wrocławskich tramwajów powiększyło się 23 marca o Romana Kołakowskiego, wieloletniego dyrektora Przeglądu Piosenki Aktorskiej. W ten weekend w Capitolu kończy się 44. edycja festiwalu PPA.

Roman Kołakowski był nie tylko niezwykle utalentowanym artystą, ale także człowiekiem, który swoją twórczością i zaangażowaniem w życie kulturalne Wrocławia wpływał na każdego z nas. Jego teksty, kompozycje i spektakle poruszały serca i umysły, inspirując do refleksji nad najważniejszymi sprawami życia, czasem bardzo poważnymi, czasem błahymi, codziennymi, najbardziej ludzkimi.
prezes MPK Wrocław, Witold Woźny

Roman Kołakowski – tekściarz, muzyk, reżyser

Roman Kołakowski urodził się 8 czerwca 1957 roku we Wrocławiu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, działał wówczas aktywnie w opozycji demokratycznej. Był związany ze Studenckim Komitetem Solidarności i KOR-em. Na scenie zadebiutował w latach 70., śpiewając (poza oficjalnym obiegiem artystycznym) głównie własne kompozycje do wierszy uznanych poetów, w tym Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Stanisława Barańczaka.

Jego talent został dostrzeżony w 1981 roku, kiedy otrzymał pierwszą nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Trzy lata później odebrał drugą nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Po roku wydał debiutancką płytę „Przypowieść błękitna”.

W XXI wieku związał się z teatrem Syrena w Warszawie, stworzył i prowadził działający we wrocławskim Imparcie Teatr Piosenki, projekt artystyczny realizujący poetycko-muzyczne koncerty i spektakle – od przedstawień muzycznych dla dzieci, przez recitale poetyckie, aż po wielkie widowiska plenerowe. W latach 2012-2018 organizował festiwal poświęcony twórczości Edwarda Stachury, dając tym samym szansę młodym, początkującym artystom.

Na scenie muzycznej i teatralnej

Często zapraszany był do pracy przy wielu ważnych rocznicach i ogólnopolskich wydarzeniach; poświęcał się także działalności pedagogicznej jako juror wielu festiwali oraz organizator warsztatów poetyckich i wokalnych.

Jako kompozytor i tłumacz tekstów sięgał po twórczość wielu światowych artystów, takich jak Kurt Tucholsky, Jacques Brel, Tom Waits, Bertolt Brecht, Nick Cave, Włodzimierz Wysocki, Bułat Okudżawa, Sting czy Tiger Lillies. Jego wszechstronność artystyczna obejmowała zarówno scenę muzyczną, jak i teatralną.

Utwory z tekstami Romana Kołakowskiego mają w swoim repertuarze np. Voo Voo, Kazik, Michał Bajor, Justyna Steczkowska, Piotr Rubik. W 2005 roku jego piosenki wykonał na PPA Janusz Radek – w recitalu „Pejzaż mój kochany”.

Jego prace nie tylko inspirowały, ale także angażowały do refleksji nad ważnymi tematami współczesności. Był człowiekiem, który nie bał się sięgać po trudne tematy i wyzwania artystyczne. Jego wielkie widowiska, koncerty i spektakle zawsze stanowiły wyjątkowe wydarzenia, które łączyły ludzi i pobudzały do dyskusji.
prezes MPK Wrocław, Witold Woźny

Roman Kołakowski zmarł nagle 22 stycznia 2019 roku podczas prac nad tekstami piosenek do musicalu „Mock. Czarna burleska” w reż. Konrada Imieli (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu).

12. patron niebieskich tramwajów

Jego imię dostał w sobotę 23 marca tramwaj marki Moderus Gamma. W uroczystości (na placu Teatralnym) uczestniczyli przedstawicieli festiwalu PPA oraz osoby związane ze Studium Musicalowym działającym przy Capitolu. Była część artystyczna. Goście wyruszyli na trasę tramwajem im. Romana Kołakowskiego, na którego pokładzie odbywały się występy przeplecione opowieściami Elizeusza Plichty, dziennikarza muzycznego.

Jest to dla nas wyjątkowy moment, który łączy sztukę z codziennością, tworząc niepowtarzalną więź między kulturą a życiem miejskim. Jest to także sposób na uwiecznienie pamięci Romana Kołakowskiego w przestrzeni miejskiej,  tak aby każdy pasażer, wsiadając do tramwaju, mógł być częścią tej niezwykłej historii.
prezes MPK Wrocław, Witold Woźny

Po Wrocławiu jeżdżą tramwaje imienia Marii Koterbskiej, Adama Wójcika, Stanisława Orzechowskiego, Andrzeja Waligórskiego, Edyty Stein, Wandy Rutkiewicz, Moniki Jaworskiej, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Bartłomieja Skrzyńskiego, Jerzego Grotowskiego, Bolesława Kominka i – od 23 marca 2024 roku – Romana Kołakowskiego.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl