wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Miejscy przewoźnicy reagują na ataki na pracowników komunikacji zbiorowej. List do ministra sprawiedliwości
Latem doszło do dwóch ataków na pracowników MPK. Najpierw zaatakowano kierowcę, później jednego z pracowników, którzy wykonywali roboty torowe MPK Wrocław
Latem doszło do dwóch ataków na pracowników MPK. Najpierw zaatakowano kierowcę, później jednego z pracowników, którzy wykonywali roboty torowe

Wrocław, Jelenia Góra, Bielsko-Biała – w każdym z tych miast w ciągu ostatnich miesięcy doszło do brutalnych napaści na pracowników komunikacji miejskiej. Przewoźnicy postanowili zareagować na serię ataków i skierowali do ministra sprawiedliwości list, w którym wnioskują o nadanie kierowcom i motorniczym statusu prawnego funkcjonariusza publicznego.

Reklama

MPK Wrocław, MZK Jelenia Góra i MZK w Bielsku-Białej – prezesi wszystkich tych komunikacyjnych spółek zmagali się w ostatnim czasie z problemem agresji wobec pracowników.

W stolicy Dolnego Śląska do pierwszego incydentu doszło pod koniec czerwca, kiedy przy ul. Hutniczej kierowca został pobity przez jednego z pasażerów. Miesiąc później innego pracownika, który wykonywał roboty torowe u zbiegu ulic Grabiszyńskiej i Zaporoskiej, zaatakował nożownik.

Agresja ze strony pasażerów to duży problem

Po jednym z podobnych ataków w Bielsku-Białej, tamtejszy Miejski Zakład Komunikacyjny przeprowadził badanie, które dotyczyło stresu w pracy kierowcy autobusowego. Agresja fizyczna ze strony pasażerów znalazła się na 6. miejscu w gronie najbardziej stresujących czynników.

Nadanie kierowcom autobusów statusu funkcjonariuszy publicznych, oprócz zapewnienia im szczególnej ochrony prawnej, może przyczynić się do podniesienia prestiżu tego zawodu. Wierzę, że to poprawi komfort i zwiększy poczucie bezpieczeństwa pracowników
Hubert Maślanka, prezes zarządu MZK w Bielsku-Białej

Wniosek o nadanie statusu funkcjonariusza publicznego

Prezesi miejskich spółek komunikacyjnych postulują, aby resort jak najszybciej zainicjował w tym kierunku prace legislacyjne. Wspomniany status zakłada bowiem, że przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej wobec funkcjonariusza publicznego zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech i ścigane jest z urzędu.

Surowsza kara – od roku do 10 lat pozbawienia wolności – grozi za napaść na funkcjonariusza publicznego w trakcie jego służby. A jeżeli wskutek tej napaści dojdzie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu takiej osoby, sprawcy wymierza się karę od 2 do 12 lat więzienia.

Naszym podstawowym zadaniem jest przewóz pasażerów, ale mamy też obowiązek zapewnić naszym pracownikom bezpieczeństwo wykonywania swojej pracy. Szczególnie, jeżeli są to funkcje ważne społecznie, co pokazał chociażby czas pandemii.  Musimy mieć pewność, że pomogą nam w tym konkretne rozwiązania legislacyjne, że prawo nie jest w naszym kraju tylko hasłem na partyjnych szyldach, a że jest rozwiązaniami, które będą chronić pracownika przed brutalnymi przejawami agresji
Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław

Ze statusu funkcjonariusza publicznego korzystają m.in. posłowie, prokuratorzy, sędziowie, policjanci czy osoby pełniące czynną służbę wojskową.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl