wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Przemalowywany 13 razy teraz odzyska kolor sprzed 125 lat. Jaki będzie most Zwierzyniecki?

Remont mostu Zwierzynieckiego rozpoczął się w październiku 2021 roku fot. UM Wrocław
Remont mostu Zwierzynieckiego rozpoczął się w październiku 2021 roku

Trwa remont mostu Zwierzynieckiego. Dzisiejszy wygląd most zyskał w 1897 roku, ale dzięki badaniom stratygraficznym poznaliśmy pierwotną kolorystykę przeprawy. Na most wrócą kolory sprzed 125 lat: zielony, bordowy oraz czarny.

Reklama

Prace budowlane na moście Zwierzynieckim trwają od października 2021 r.

Zgodnie z planem zakończą się w sierpniu 2022 roku.

Historia mostu Zwierzynieckiego sięga 1655 roku, kiedy powstała tu pierwsza drewniana przeprawa rzeczna. Pod koniec XIX wieku w tym miejscu pojawił się most o konstrukcji doskonale znane wielu pokoleniom mieszkańców Wrocławia.

W październiku 1973 roku most Zwierzyniecki został wpisany do rejestru zabytków i otrzymał ochronę konserwatorską. Ostatni znany nam kolor żółty pojawił się w 1988 roku, a w zeszłym roku rozpoczęliśmy remont obiektu. Remont, który doczyści ten most pierwszy raz od 125 lat i remont, który pozwoli nam przywrócić pierwotny kolor mostu.
Piotr Bujnowski, zastępca dyrektora ZDiUM we Wrocławiu

Most Zwierzyniecki odzyska swoje oryginalne, pierwotne kolory

Most Zwierzyniecki odzyska swoje oryginalne, pierwotne kolory

Trzynaście twarzy mostu Zwierzynieckiego

Przeprowadzone przez Andrzeja Chmielewskiego badania wykazały, że w ciągu 125 lat most Zwierzyniecki został przemalowany aż 13 razy. Pierwsze, oryginalne kolory konstrukcji to zielony w odcieniu oliwkowym i czerwony w odcieniu żelazowym.

Myślę, że będzie to zbliżony kolor - zielony oliwkowy, a balustrady będą w kolorze kasztanowym. Dzisiejsze działania są pierwszymi od 125 lat, kiedy to całkowicie usuwana jest powłoka malarska. Przedtem most był tylko przemalowywany.
Andrzej Chmielewski, inspektor nadzoru robót antykorozyjnych

Nowa kolorystyka mostu Zwierzynieckiego nawiązuje do historii obiektu

Nowa kolorystyka mostu Zwierzynieckiego nawiązuje do historii obiektu

Badania stratygraficzne stalowych balustrad i części stalowej konstrukcji umożliwiły zaprojektowanie nowej kolorystyki obiektu. Wyniki prowadzonej przez ostatnie miesiące analizy trafiły do Wydziału Architektury i Zabytków Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, który uzgodnił tę kwestię z Miejskim Konserwatorem Zabytków, Magdaleną Wankowską. Dzięki temu most Zwierzyniecki już wkrótce odzyska oryginalne kolory.

Nowa zaakceptowana kolorystka mostu

Ponad leniwym nurtem rzeki drewniany trwałem przez stulecia teraz ze stali i kamienia zdobię żeglowny szlak

W ramach remontu zostanie również wykonana replika tablicy pamiątkowej, która upamiętnia zakończenie budowy mostu. 

Pierwsza, drewniana przeprawa powstała w 1655 roku. Dopiero w XIX wieku ówczesne władze Wrocławia postanowiły wybudować most w obecnej konstrukcji. Uznano wtedy, że na pamiątkę tej drewnianej, historycznej przeprawy powstanie tablica pamiątkowa z brązu. W 1945 roku tablica została ściągnięta w wyniku polonizacji Wrocławia, ale podczas naszej inwestycji postanowiliśmy ją odtworzyć. Chcemy odtworzyć zarówno tablicę w języku niemieckim, jak również przygotować tablicę w języku polskim.
Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa ZDiUM we Wrocławiu

Na tablicy widnieć będzie sentencja: „Ponad leniwym nurtem rzeki drewniany trwałem przez stulecia teraz ze stali i kamienia zdobię żeglowny szlak”.

Remont mostu Zwierzynieckiego obejmuje również odtworzenie tablicy pamiątkowej

Remont mostu Zwierzynieckiego obejmuje również odtworzenie tablicy pamiątkowej

Realizacja inwestycji coraz bliżej końca

Efektem realizacji inwestycji będzie odnowiony obiekt bez zmiany światła poziomego i pionowego pod mostem. Nośność mostu również pozostanie bez zmian, podobnie jak parametry techniczne i użytkowe obiektu. Celem prac jest bowiem przede wszystkim poprawa stanu technicznego obiektu i jego estetyki.

Czyścimy konstrukcję stalową - na części nadjezdniowej została już wykonana pierwsza powłoka gruntująca z nowej farby. Systematycznie schodzimy na dół, łukami, z czyszczeniem konstrukcji. Na dole została wykonana nowa płyta chodnikowa, na której w przyszłości, na koniec remontu zostaną położone płyty granitowe. Tak że most zostanie odtworzony niemalże w stu procentach - tak, jak był wykonany.
Artur Ochmański, kierownik budowy z ramienia firmy Probudowa

Prace potrwają do końca sierpnia 2022 roku.

A może most Zwierzyniecki z klocków LEGO?

Zestawy klocków z serii LEGO® Ideas to projekty stworzone przez amatorów. Każdy, kto ma pomysł na ciekawą konstrukcję, może go opisać i opublikować na stronie internetowej ideas.lego.com.

Tam każda propozycja poddawana jest pod głosowanie. Projekty, które uzyskają wsparcie przynajmniej 10 tysięcy osób, muszą jeszcze przejść weryfikację LEGO. Jeżeli jednak zespół nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, konstrukcja zostanie opracowana przez specjalistów i trafi do sklepów.

W ostatnim czasie na stronie ideas.lego.com został zaprezentowany również most Zwierzyniecki z klocków LEGO. Projekt składa się z 2991 części, ma 102,4 cm długości, 34,1 cm wysokości i 32,3 cm szerokości.

Można na niego zagłosować!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama