wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Od rusztowania do odsłonięcia. Zobacz jak krok po kroku powstawał mural z Marią Koterbską [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Twarz Marii Koterbskiej widziana z bliska jest olbrzymia. Malunek jest pełen szczegółów, które trudno docenić patrząc z perspektywy chodnika. Na zdjęciu Marek Grela, jeden z twórców muralu, pracuje na rusztowaniu tworząc mural artystki. Fot. Bartosz Chochołowski
Twarz Marii Koterbskiej widziana z bliska jest olbrzymia. Malunek jest pełen szczegółów, które trudno docenić patrząc z perspektywy chodnika. Na zdjęciu Marek Grela, jeden z twórców muralu, pracuje na rusztowaniu tworząc mural artystki.

Minął dokładnie rok od odsłonięcia muralu artystki, która rozsławiła wrocławskie niebieskie tramwaje. 19 sierpnia 2022 roku przyjechał z tej okazji do Wrocławia Roman Frankl, syn Marii Koterbskiej. Razem z twórcami, ekipą Czary-Mury i przedstawicielami MPK, z ówczesnym, nieżyjącym już prezesem Krzysztofem Balawejderem, nastąpiła inauguracja dzieła.

Reklama

Ma 260 metrów kwadratowych powierzchni. Może je oglądać w centrum miasta. Jego adres to Teatralna 26, ale namalowane jest na ścianie od strony ul. Kołłątaja. Z racji, że kursuje tędy wiele linii tramwajowych, często oglądaniu muralu towarzyszy realny niebieski tramwaj na pierwszym planie. Jak powstawało dzieło, możesz zobaczyć na naszych zdjęciach w galerii.

Jestem wzruszony, dumny i szczęśliwy. Mama by was wszystkich na pewno wycałowała!
Roman Frankl, syn Marii Koterbskiej, w dniu odsłonięcia muralu

Duet Czary-Mury, który od podstaw stworzył dzieło, tworzą Marek Grela, który maluje oraz Marta Piróg zajmująca się ceramiką. Na marginesie, jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

- Nasz koncept łączy dwie techniki. To bardzo misterna praca. W całej inicjatywie kluczowe jest dla nas to, by ocalić ważne postaci od zapomnienia. By przenosić je także do świadomości kolejnych pokoleń – mówi Marek Grela z grupy Czary-Mury.

Tym wydarzeniem upamiętniamy ważną postać dla wrocławskiej społeczności. Piosenka, którą wykonywała pani Maria to dla nas swego rodzaju hymn, który rozsławił nasze niebieskie tramwaje. Z kolei mural jest wyraźnym i trwałym sposobem na spłatę długu wobec poprzednich pokoleń ludzi, którym jako wrocławianie naprawdę dużo zawdzięczamy.
Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław, w dniu odsłonięcia muralu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl