wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Za pobicie motorniczego lub kierowcy pojazdu komunikacji miejskiej kara będzie taka sama, jak za pobicie posła czy policjanta
Kierujący pojazdami MPK są zadowoleni ze zmiany. Będąc pod ochroną prawną, czują się pewniej w pracy. Fot. wroclaw.pl
Kierujący pojazdami MPK są zadowoleni ze zmiany. Będąc pod ochroną prawną, czują się pewniej w pracy.

Stało się to, o co zabiegało wrocławskie MPK – kierujący pojazdami komunikacji miejskiej znajdą się pod szczególną prawną ochroną! Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Kierowcy oraz motorniczowie zyskali ochronę analogiczną do tej, jaką mają funkcjonariusze publiczni.

Reklama

We wrześniu ubiegłego roku MPK Wrocław razem z MZK w Jeleniej Górze i Bielsku-Białej wysłały wspólny apel do ministra sprawiedliwości, aby objąć kierujących ochroną. Projekt nowelizacji ustawy trafił do Sejmu, a następnie do Senatu, gdzie bez żadnych poprawek został przyjęty i przekazany Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Będę czuł się pewniej w pracy wiedząc, że nie można mnie bezkarnie popychać. Raz byłem ofiarą agresji ze strony pasażera i wtedy stwierdziłem, że to nie jest w porządku. Wykonuję swoją pracę najlepiej, jak potrafię, a staję się popychadłem, chłopcem do bicia.
Krzysztof Piaskowski, motorniczy MPK Wrocław

Zmiana w prawie ma zniechęcić agresywnych ludzi przed atakiem na kierujących, a kierującym dać poczucie bezpieczeństwa oraz sprawiedliwości, jeśli staną się ofiarą napaści. Teraz sprawca będzie ścigany z urzędu i surowiej karany. Dotychczas pracownicy MPK musieli domagać się kary dla sprawcy na drodze cywilnej, ponosząc przy tym koszty związane z postępowaniem.

To przełomowy moment w historii komunikacji zbiorowej. Ogromnie cieszymy się z tego, że prezydent podpisał nowelizację. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów i pracowników, a status funkcjonariusza publicznego bezpośrednio przekłada się na jego wzrost. Mimo euforii nie zapominamy jednak o pozostałej części załogi spółek komunikacyjnych, dlatego kolejnym etapem, o który będziemy zabiegać, jest włączenie do chronionej grupy osób kontrolerów biletowych oraz pracowników Nadzoru Ruchu.
prezes MPK Wrocław Witold Woźny

Status funkcjonariusza publicznego mają w Polsce m.in. posłowie, senatorowie, policjanci oraz ratownicy medyczni. Do tego grona dołączają kierowcy autobusów, motorniczowie oraz maszyniści.

- To bardzo ważne, aby podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych kierowcy oraz motorniczowie czuli się bezpiecznie i mogli skupiać się na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom znajdującym się w pojazdach - dodaje wiceprezes MPK Wrocław Przemysław Nowicki.

Zgodnie z artykułem 222 Kodeksu karnego § 1., kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl