wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Za pobicie motorniczego lub kierowcy pojazdu komunikacji miejskiej kara będzie taka sama, jak za pobicie posła czy policjanta

Stało się to, o co zabiegało wrocławskie MPK – kierujący pojazdami komunikacji miejskiej znajdą się pod szczególną prawną ochroną! Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Kierowcy oraz motorniczowie zyskali ochronę analogiczną do tej, jaką mają funkcjonariusze publiczni.

Reklama

We wrześniu ubiegłego roku MPK Wrocław razem z MZK w Jeleniej Górze i Bielsku-Białej wysłały wspólny apel do ministra sprawiedliwości, aby objąć kierujących ochroną. Projekt nowelizacji ustawy trafił do Sejmu, a następnie do Senatu, gdzie bez żadnych poprawek został przyjęty i przekazany Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Będę czuł się pewniej w pracy wiedząc, że nie można mnie bezkarnie popychać. Raz byłem ofiarą agresji ze strony pasażera i wtedy stwierdziłem, że to nie jest w porządku. Wykonuję swoją pracę najlepiej, jak potrafię, a staję się popychadłem, chłopcem do bicia.
Krzysztof Piaskowski, motorniczy MPK Wrocław

Zmiana w prawie ma zniechęcić agresywnych ludzi przed atakiem na kierujących, a kierującym dać poczucie bezpieczeństwa oraz sprawiedliwości, jeśli staną się ofiarą napaści. Teraz sprawca będzie ścigany z urzędu i surowiej karany. Dotychczas pracownicy MPK musieli domagać się kary dla sprawcy na drodze cywilnej, ponosząc przy tym koszty związane z postępowaniem.

To przełomowy moment w historii komunikacji zbiorowej. Ogromnie cieszymy się z tego, że prezydent podpisał nowelizację. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów i pracowników, a status funkcjonariusza publicznego bezpośrednio przekłada się na jego wzrost. Mimo euforii nie zapominamy jednak o pozostałej części załogi spółek komunikacyjnych, dlatego kolejnym etapem, o który będziemy zabiegać, jest włączenie do chronionej grupy osób kontrolerów biletowych oraz pracowników Nadzoru Ruchu.
prezes MPK Wrocław Witold Woźny

Status funkcjonariusza publicznego mają w Polsce m.in. posłowie, senatorowie, policjanci oraz ratownicy medyczni. Do tego grona dołączają kierowcy autobusów, motorniczowie oraz maszyniści.

- To bardzo ważne, aby podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych kierowcy oraz motorniczowie czuli się bezpiecznie i mogli skupiać się na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom znajdującym się w pojazdach - dodaje wiceprezes MPK Wrocław Przemysław Nowicki.

Zgodnie z artykułem 222 Kodeksu karnego § 1., kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama