Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Pierwszy, wyborczy aspekt zmian w uchwale biletowej ma budować frekwencję w czasie święta demokracji. Dotyczy to zbliżających się wyborów samorządowych 7 kwietnia, ale także każdych kolejnych na szczeblu europejskim, prezydenckim czy parlamentarnym, w przyszłości.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców, tak jak w przypadku wyborów parlamentarnych, do głosowania. Liczę, że i tym razem pobijemy rekord. By to ułatwić mieszkańcom, wprowadziliśmy bezpłatną komunikację w dni wyborcze.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Wrocław usuwa bariery
Drugi aspekt zmian – czyli ulga dla osób z niepełnosprawnością umiarkowaną przysłuży się aktywizacji zawodowej i społecznemu wyrównaniu szans. Łatwiejszy i tańszy dojazd na miejskie wydarzenia czy do pracy zwiększy liczbę osób podejmujących pełnoprawną pracę. Tym samym wygeneruje większą liczbę osób płacących podatki w mieście, tak w składkach, jak i usługach oraz towarach.
Z ulgowych przejazdów będą mogły korzystać też osoby spoza Wrocławia, podróżujące zarówno z biletami okresowymi, jak i jednorazowymi. Wystarczy mieć ze sobą legitymację lub orzeczenie.
Dotychczasowy katalog ulg i bezpłatnych przejazdów, poszerzamy jeszcze o ulgowe przejazdy dla osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, udokumentowaną legitymacją osoby niepełnosprawnej lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu UM Wrocławia.
Co do zasady, w mieście istnieją dwie taryfy biletowe: normalna oraz NASZ WROCŁAW, tam dostępne są bilety normalne i ulgowe, z których teraz skorzystać będą mogły osoby o szczególnych potrzebach.
Z kolei pasażerowie z niepełnosprawnością umiarkowaną, którzy zakupili bilety okresowe normalne, jeszcze przed wejściem w życie ulgi, mogą w Wydziale Transportu UM Wrocławia starać się o zwrot różnicy w cenie biletu, licząc od momentu obowiązywania ulgi.
Wrocław w skali kraju ma dużo ulg
Warto dodać, że Wrocław jest miastem, które już posiada bardzo szeroką ofertę nieodpłatnych przejazdów komunikacją miejską.
Z opłat za bilety komunikacji miejskiej zwolnieni są seniorzy, którzy ukończyli 65 lat, podczas gdy w innych dużych miastach Polski taki przywilej przysługuje najczęściej osobom od ukończenia 70. roku życia (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź). Bezpłatnie we Wrocławiu podróżują komunikacją miejską także również dzieci i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do ukończenia 21. roku życia.
Rośnie liczba podróżnych
Według wyliczeń urzędników liczba pasażerów korzystających z komunikacji zbiorowej (w mieście oraz aglomeracji) zwiększa się. W 2023 roku wyniosła 194,5 mln podróżnych, a to o ponad 20 mln więcej niż w roku poprzednim. Idzie za tym rekordowa sprzedaż biletów. W 2023 roku ze sprzedaży biletów uzyskano niemal 208 mln złotych, to o ponad 20 mln więcej niż w roku poprzednim.