Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Na drogach panuje wzmożony ruch, a warunki do jazdy w okresie zimowym nie pomagają kierowcom. Pamiętajmy, że nawet największa ilość policjantów na drodze nie zapewni nam bezpieczeństwa, jeśli sami nie zadbamy o to, aby odpowiednio przygotować się do podróży i w sposób właściwy zachowywać się za kierownicą naszego auta – przypomina kom. Przemysław Ratajczyk z sekcji prasowej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Jeśli wracacie z ferii samochodem
Policja przypomina, że to na kierowcy ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób, które znajdują się w pojeździe. Co może pomóc w uniknięciu wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Najważniejsze jest to, by dostosować zachowanie za kierownicą i technikę jazdy do panujących warunków. To nie pojazd wpada w poślizg i traci nad sobą panowanie, a jedynie kierująca nim osoba. Zimowa aura, która jest zmienna i nieprzewidywalna, nie wybacza błędów i braku zdrowego rozsądku na drodze. Nadmierna prędkość i brawura to najczęstsze przyczyny wypadków, gdy na jezdni pojawia się śnieg i lód. Dlatego tak ważne jest, szczególnie zimą, dostosowanie prędkości jazdy nie tylko do obowiązujących limitów, ale przede wszystkim do warunków panujących na trasie.Kom. Przemysław Ratajczyk z sekcji prasowej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu
Trzeba też zachować większy niż zwykle odstęp od pojazdu, który jedzie przed tobą, by mieć więcej czasu i miejsca na reakcję w sytuacji zagrożenia. Odpowiednio wcześniej sygnalizuj wykonywanie manewrów. Dzięki temu inni użytkownicy dróg zdążą właściwie zareagować.
A co warto zrobić jeszcze przed wyjazdem?
- Sprawdźmy stan techniczny swojego samochodu, jego niezbędne wyposażenie (m.in. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy), ciśnienie w ZIMOWYCH oponach oraz poziom płynów eksploatacyjnych.
- Zaopatrzmy się w skrobaczkę do szyb i szczotkę do odśnieżania. Bez tych akcesoriów wyruszenie w podroż może okazać się niemożliwe.
- Przed wyjazdem zaplanujmy trasę i czas przejazdu. Pamiętaj o częstych przerwach, które pozwolą zachować ci koncentrację nawet podczas długiej podróży.
- Podczas jazdy zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.
- Sprawdźmy prognozę pogody. Warunki atmosferyczne mają duży wpływ na nasze zachowanie na drodze oraz na to, jak się na niej zachowuje nasz pojazd.
- Wyruszmy w trasę wypoczęci, a przede wszystkim trzeźwi.
Jeśli twoje dziecko wraca z ferii autokarem
Jeśli twoje dziecko wraca z ferii z kimś innym, sprawdź, w jakich warunkach będzie podróżować.
- Policjanci w okresie ferii zimowych zwracają szczególną uwagę na autokary przewożące najmłodszych i kontrolują je na trasach przejazdu. Jednak każdy z nas ma możliwość zgłoszenia potrzeby przeprowadzenia takiej kontroli przed wyjazdem naszych pociech z zimowiska. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce Policji lub telefonicznie. Funkcjonariusze wnikliwie sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość i uprawnienia kierowcy – przypomina kom. Ratajczyk.
Pieszy też powinien dbać o swoje bezpieczeństwo
Policja przypomina, że o swoje bezpieczeństwo powinni również dbać piesi. Chodzi przede wszystkim o elementy odblaskowe i zachowanie rozsądku na drodze.
Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego odblaski można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. Gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję, te metry mają kolosalne znaczenie. Pamiętajmy, że pieszy w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans.Kom. Przemysław Ratajczyk z sekcji prasowej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu