wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Betonowa droga z Wrocławia do Berlina w remoncie. Od września częściowo zmieni się w autostradę A18

Michał Kurowicki,
Jeden z przebudowywanych węzłów na przyszłej autostradzie A-18. Po remoncie trasę Wrocław-Berlin przejedziemy w trzy godziny fot. GDDKiA
Jeden z przebudowywanych węzłów na przyszłej autostradzie A-18. Po remoncie trasę Wrocław-Berlin przejedziemy w trzy godziny

Już we wrześniu pojedziemy pierwszym odcinkiem autostrady A18, znanym dotąd jako droga krajowa nr 18. To część najkrótszego połączenia Wrocławia z Berlinem, które liczy ok. 330 km. Remontowany odcinek od okolic Krzyżowej do granicy w Olszynie ma 70 km. Wcześniej znany był jako "Najdłuższe schody Europy" ze względu na zły stan nawierzchni.

Reklama

Dostosowywany do parametrów autostrady odcinek drogi krajowej nr 18 liczy 70 km. Zaczyna się przy węźle Golnice, niedaleko Krzyżowej, a kończy na granicy polsko-niemieckiej w Olszynie. Dalej biegnie w Niemczech i prowadzi do autostradowej obwodnicy Berlina, zwanej Berliner Ring.

Najbliżej zakończenia prac jesteśmy na odcinku autostrady A 18 od węzła Żary-Zachód do węzła Iłowa. Prace zostały tam prawie skończone. Kierowcy powinni pojechać tędy już we wrześniu
Marek Pilaczyński, GDDKiA, oddział Zielona Góra

To idealne połączenie dla osób, które zaplanowały np. lot z nowego lotniska Berlin-Brandenburg. Cała trasa z Wrocławia na lotnisko liczy ok. 330 km i powinniśmy przejechać ją w około trzy godziny. Można też oczywiście pojechać do stolicy Niemiec w celach turystycznych, na zakupy lub z wielu innych powodów odwiedzić to piękne miasto.  

Wybudowali ją przed wojną Niemcy

Droga została wybudowana w drugiej połowie latach 30. XX wieku przez Niemców, jako fragment autostrady Wrocław-Berlin. Po wojnie przez długie dziesięciolecia nie była gruntownie remontowana. Jej stan stopniowo się pogarszał. Zwana była, ze względu na swój tragiczny stan, jako "Najdłuższe schody Europy".

Jadąc z Berlina do Wrocławia, przez 70 km, samochód rytmicznie podskakiwał na złączeniach betonowych płyt, z których powstała droga. Do dziur pomiędzy płytami wylewano jedynie asfalt. Poza tym nie było większych napraw. 

Ostatecznie, dopiero w listopadzie 2004 r. rozpoczął się pierwszy etap dostosowywania drogi krajowej nr 18 do parametrów przyszłej autostrady A18. Wtedy to do istniejącej drogi dobudowana została równoległa jezdnia północna. Oddano ją do użytku w 2006 r.

Rozbiórka jezdni południowej betonowej drogi

Natomiast jezdnia południowa pozostawała cały czas bez większego remontu. Dlatego trwający obecnie generalny remont rozpoczął się od całkowitej rozbiórki istniejącej nawierzchni betonowej jezdni południowej.

Następnie jej konstrukcja  została poszerzona. W końcu budowana jest na nowo z betonu, z wykorzystaniem materiału uzyskanego z rozbiórki do wykonania podbudowy.

Oprócz tego droga jest wyposażana we wszystkie niezbędne elementy ochrony środowiska w tym, szczególnie ważne, przejścia dla zwierząt nad przyszłą autostradą.

Przemiana w autostradę A18 podzielona na cztery odcinki 

Przebudowa drogi krajowej nr 18 i dostosowanie jej do parametrów autostrady, która będzie nazywać się A-18 jest podzielone na cztery odcinki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl