4. Bez przecinania wstęgi i bez przemówień. Za to z muzyką i poczęstunkiem. Taki był Dzień Otwarty Mostów Pomorskich [ZDJĘCIA]

Przemysław Wronecki, Maciej Wołodko,

Dzień Otwarty Mostów Pomorskich, Wrocław, 28.01.2023 Maciej Kulczyński - UM Wrocławia
Dzień Otwarty Mostów Pomorskich, Wrocław, 28.01.2023

Zabytkowy tramwaj 102 z orkiestrą Dixie Tiger’s Band na pokładzie otworzył dziś obchody Dnia Otwartego Mostów Pomorskich. W wydarzeniu udział wzięło ponad 3 tysiące osób. Rady Osiedla Nadodrze, Stare Miasto i Kleczków przygotowały wiele atrakcji dla wrocławian m.in. przypinki, okolicznościowe pocztówki, a także wspólne wykonanie szlagieru “Mkną po szynach niebieskie tramwaje” z chórem Staromiejskim.

Tańce na moście to stara tradycja, która towarzyszyła otwieraniu inwestycji w dawnym Wroclawiu – mówił w trakcie spacerów dla czytelników wroclaw.pl Juliusz Woźny, propagator historii Wrocławia. Dodaje, że kiedy w 1910 r. otwierano most Grunwaldzki przemówienia trwały wyjątkowo długo. – Zniecierpliwieni wrocławianie przerwali kordon policji i zaczęli tańczyć. A na dodatek przez most na nową drogę życia postanowiła wejść świeżo upieczona młoda para z orszakiem weselnym – wyjaśnia historyk.

W sobotę podczas Dnia Otwartego Mostów Pomorskich, długich przemówień nie było ani żaden orszak weselny nie zdecydował się na przemarsz, ale wydarzenie otwarto z przytupem. Na most wjechał tramwaj Konstal 102 Na z orkiestrą Dixie Tiger’s Band, a to wszystko wydarzyło się w asyście zabytkowego poloneza Nadzoru Ruchu MPK. (Oba pojazdy udostępnił Klub Sympatyków Transportu Miejskiego.)

Wrocławianie chętnie wzięli udział w wydarzeniu. – Nie sądziłam, że po remoncie ten most może tak wyglądać. Zawsze kojarzył mi się on krzywymi chodnikami, zapadniętą kostką brukową na jezdni i brzydką rurą ciepłowniczą, która była przymocowana z boku – opowiada Pani Ania, mieszkanka ul. Pomorskiej. Na Dzień otwarty Mostów Pomorskich przyszła z sąsiadką Jadwigą. – Teraz ten most wygląda przepięknie niczym most Karola w Pradze, jest może krótszy, ale równie urokliwy. Te odtworzone maszkarony, rzygacze robią wrażenie – przekonuje pani Jadwiga.

Powiększ obraz: Na zdjęciu mosty Pomorskie po remoncie, 28.01.2023. Zdjęcie z drona Janusz Krzeszowski - Wrocław TV
Na zdjęciu mosty Pomorskie po remoncie, 28.01.2023. Zdjęcie z drona

Przedsiębiorcy i radni osiedlowi razem

– Inicjatywa wydarzenia narodziła się w trakcie spaceru, który zorganizowaliśmy dla okolicznych rad osiedli, aby omówić zastosowane podczas realizacji rozwiązania – wspomina Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji. Dodaje, że ten pomysł bardzo się spodobał i wspólnie z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego pomogli zorganizować radom osiedli Stare Miasto i Nadodrze  potańcówkę w stylu lat 20 i 30 ubiegłego wieku.

– Na wydarzenie  przygotowaliśmy okolicznościowe przypinki i pocztówki. Wrocławianie wspólnie z Chórem Staromiejskim odśpiewali hit Marii Koterbskiej, „Mkną po szynach niebieskie tramwaje”. Mimo nie najlepszej pogody frekwencja dopisała  –  wylicza atrakcje Izabela Duchnowska z Rady Osiedla Nadodrze.

Urzędnicy szacują, że w zabawie wzięło udział nawet 3500 osób.

Radni i urzędnicy do współpracy przy organizacji Dnia Otwartego Mostów Pomorskich zaprosili również restauratorów z okolic przeprawy w tym Cafe Rozrusznik, Tajfun, Martim, La Maddalena, Przystań, Marina i OKWineBar. Szefowie kuchni przygotowali poczęstunek - niespodziankę. Kolejka przed namiotem restauratorów długo nie malała. W sumie w trakcie imprezy wydano prawie 2000 porcji. Część z nich była płatna, ale pieniądze trafiły do skarbonki WOŚP.

– Taka roztańczona forma otwierania inwestycji bardzo mi się podoba. Fajnie, że ktoś miał taki pomysł, bo to miejsce po remoncie wygląda urokliwie. Ma szanse na miano nowej wizytówki Wrocławia – zachwyca się pani Natalia z Nadorza, która z chłopakiem przyszła potańczyć. Na początek do tańca wrocławianom grał zespół Dixie Tiger’s Band, a potem współczesne utwory miksowała Dj Ewelina.

Pierwsza naklejka do kolekcji 18 top inwestycji Wrocławia 2023

Na Dniu Otwartym Mostów Pomorskich można było otrzymać biuletyn wroclaw.pl i pierwszą z 18 naklejek, które będą towarzyszyć w 2023 r. otwarciom nowych miejskich inwestycji. Pełna lista i mapa dostępne są w aktualnym biuletynie. Warto kolekcjonować pamiątkowe naklejki, ponieważ na ich posiadaczy czekają w ciągu roku konkursy z nagrodami.

Otwarcie mostów dla ruchu zaplanowano w nocy z niedzieli 29.01.2023 na poniedziałek 30.01.2023.