wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zdobione rzygacze w kształcie wilków pojawiły się na moście Pomorskim Południowym [ZDJĘCIA]

Michał Kurowicki,
Na zdjęciu jeden z czterech rzygaczy, które są montowane na strażnicach, przy wjeździe na most Pomorski Południowy fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu jeden z czterech rzygaczy, które są montowane na strażnicach, przy wjeździe na most Pomorski Południowy

Kilkadziesiąt maszkaronów już jest, ale to nie koniec zdobień, jakie pojawią się na zabytkowym moście Pomorskim Południowym. Tym razem na strażnice, stojące przed wjazdem na przeprawę, trafiły dwa pierwsze rzygacze w kształcie wilków autorstwa firmy Rextorn Metalwork, która zasłynęła wykonaniem smoczego jaja z „Gry o tron”. Wilki inspirowane są wiedźmińskim medalionem. Zobaczcie zdjęcia!

Reklama

Historyczny moment na remontowanym moście Pomorskim Południowym. W pierwszy dzień jesieni na stojących przy wjeździe na przeprawę strażnicach, zamontowano kolejne ozdoby. Tym razem są to cztery rzygacze, czyli dekoracyjne zakończenia rynien dachowych.

Najpierw stworzyli replikę jaja z „Gry o Tron”

Rzygacze zostały wykonane we wrocławskiej pracowni repuserskiej Rextorn Metalwork. Firma zasłynęła tym, że kilka lat temu stworzyła replikę smoczego jaja z popularnego serialu „Gra o Tron”. W 2019 r. była również laureatem plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia.

Na wieżyczkach znajdowały się rzygacze, ale nie dysponowaliśmy oryginalnymi zdjęciami. Otrzymaliśmy projekt, który musieliśmy rozwinąć. Są to wilki, które pod względem estetyki odpowiadają architekturze Wrocławia. Są uproszczone, ażurowe i przedstawiają zamkniętą bryłę
Tomasz Grabarczyk z Rextorn Metalwork

Nad pracami czuwał konserwator zabytków

Rzygacze wykonano na podstawie koncepcji konserwatora zabytków. Będzie to kolejny element, który świetnie skomponuje się z rzeźbami maszkaronów, które już w większości wróciły na most Pomorski Południowy.

Służące do odprowadzania wody rzygacze to znany we Wrocławiu element dekoracyjny. Zdobią m.in. archikatedrę św. Jana Chrzciciela, gdzie występują smoki.

Wykonawca przebudowy mostów Pomorskich ma czas na zakończenie wszystkich prac na przeprawach do kwietnia 2023 r. Jest jednak szansa, że zdąży zrobić to nieco przed terminem. Inwestycja przebudowy zabytkowych przepraw i zdjęcie szpecącej je przez kilkadziesiąt lat rury kosztuje ponad 70 mln zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl