Informacje o inwestycji:
- Kategoria inwestycji: Zieleń
- Rok zakończenia inwestycji: 2019
- Stopień wykonania: 100%
- Wartość inwestycji: 6 700 000 zł
- Jednostka prowadząca: WKE
- Osiedle: Ołbin
- Projekt finansowany w ramach WBO: nie
- Projekt finansowany w ramach Funduszu Osiedlowego: nie
Grow Green to 7 zielonych parków kieszonkowych i zielona ulica Daszyńskiego.
Obszar nr 1: podwórze pomiędzy ulicami Jedności Narodowej, Rychtalską i UstronieNa podwórzu zrealizowano nowe nawierzchnie, nasadzenia drzew i krzewów, konstrukcje pokryte pnączami oraz park kieszonkowy dla mieszkańców. Zagospodarowane zostały również wody opadowe z miejsc postojowych, wiaty śmietnikowej oraz dachów kamienic. Istotnym elementem było rozplanowanie zieleni wysokiej, tak aby rzucała cień w miejscach przeznaczonych dla mieszkańców. Żywopłot i pnącza na siatce izolują park kieszonkowy od strony ulic.
Obszar nr 2: podwórze pomiędzy ulicami Daszyńskiego, Żeromskiego i OrzeszkowejKoncepcja zagospodarowania została opracowana dla całego wnętrza, natomiast do realizacji pierwszych prac wskazano zachodnią część podwórka. W tej części terenu znajdowało się najwięcej zastanej zieleni i wolnych przestrzeni do wprowadzenia nowych nasadzeń. Pozostała część wnętrza, w tym komunikacja wewnętrzna oraz wiaty śmietnikowe, zostaną wykonane w drugim etapie.Obszar nr 3: podwórze wewnątrz kwartału zabudowy pomiędzy ulicami Daszyńskiego, Lompy, Orzeszkowej i JaraczaOtaczająca podwórze zabudowa powstała w 1924 r. dla pracowników poczty, a centrum podwórza akcentowała fontanna z zegarem. W projekcie zdecydowano się na uszanowanie historycznego charakteru miejsca i przywrócenie modernistycznej kompozycji, z jednoczesnym zwiększeniem bioróżnorodności obszaru. W tym celu zmieniono lokalizację wiaty śmietnikowej, aby przywrócić widok na podwórze przez najstarszą bramę od ul. Stefana Jaracza. Centrum podwórza podkreśla nowy klomb z kamieniem, wypełniony tawułami i innymi niskimi krzewami. W detalach zagospodarowania terenu wykorzystano historyczny materiał - cegłę, która eksponowana jest na otaczających budynkach.
Obszar nr 4: podwórze wewnątrz kwartału zabudowy pomiędzy ulicami Walecznych, Prusa i RejaNa tym obszarze najważniejsze było zagospodarowanie wszystkich wód opadowych i zniwelowanie ich odpływu do kanalizacji deszczowej. W tym celu zaprojektowano ukształtowanie terenu, aby sprowadzać wody do środka podwórza, z dala od kamienic, które do tej pory były zalewane w czasie opadów nawalnych.
Obszar nr 5: skwer ludzi ze znakiem „P” oraz fragment Parku Tołpy przy przystanku tramwajowym na ul. NowowiejskiejObszar piąty obejmuje skwer ludzi ze znakiem „P” oraz skrajny fragment Parku Tołpy zlokalizowany przy przystanku tramwajowym na ul. Nowowiejskiej. Miejsca do tej pory były utrzymywane z dominującym udziałem koszonych trawników, dlatego zaproponowano wprowadzenie roślin okrywowych oraz ekstensywnych form użytkowania, które poprawią bioróżnorodność. Zrealizowano nowe nasadzenia roślinności okrywowej z płożących się krzewów lub bylin w miejscach zbyt zacienionych na utrzymanie trawników, dostosowanych do warunków siedliskowych, niewymagających wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W rejonie przystanku zlokalizowano zieloną poczekalnię pod koroną dużego buka.
Obszar nr 6: podwórze wewnątrz kwartału zabudowy pomiędzy ulicami Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i BarlickiegoKoncepcję opracowano dla całego podwórka. Do realizacji w ramach projektu GrowGreen wskazano wybrane elementy zagospodarowania. Skoncentrowano się na urządzeniu centralnej części podwórza. Pozostałe prace przewidziane są w ramach drugiego etapu. Realizacja prac etapu drugiego rozpocznie się w październiku/listopadzie 2021. Do tej pory przetarg został ogłoszony dwa razy, ale nie został wyłoniony wykonawca. Przetarg zostanie ponownie ogłoszony na przełomie września i października.
Obszar nr 7: podwórze wewnątrz kwartału zabudowy pomiędzy ulicami Wygodną, Nowowiejską i ŻeromskiegoPodwórze przy ulicy Wygodnej, z uwagi na otwarty charakter, pełni również funkcję skweru i odwiedzane jest przez mieszkańców spacerujących z psami. Urządzono dla nich niewielki „psi plac zabaw” otwarty w kierunku chodnika i otoczony krzewami. W centralnej części wnętrza urządzono również plac zabaw oraz przestrzeń rekreacyjną. Istniejąca zieleń została uzupełniona o nowe nasadzenia.
Zielona ulica Daszyńskiego
W ramach projektu GrowGreen na ulicy Daszyńskiego wprowadzono różne formy zieleni – w chodniku, przy budynkach, na ścianach i w donicach. Udało się rozszczelnić nawierzchnię ulicy i wygospodarować warunki bytowe dla roślin w połowie szerokości chodnika.


Galeria zdjęć
-
5 lat temu [Poniedziałek, 18/05/2020]
-
16:2018.05.2020
Na podwórkach powstały ogrody deszczowe, nasadzone zostały krzewy, bluszcze, które stworzą zielone ściany, posiane zostały trawy, posadzone drzewa, którym odpowiadają warunki śródmiejskie, ustawione są ławki, domki dla zapylaczy, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, powstały miejsca do zabawy dla najmłodszych i wybieg dla psów. Ostatnio oddane zostało podwórko przy ul. Ustronie, gdzie posadzonych zostało 16 drzew m.in. głogi i klony.
-
-
5 lat temu [Środa, 06/05/2020]
-
16:156.05.2020
Tworzenie parków kieszonkowych w ramach pilotażowego projektu Grow Green dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że całe przedsięwzięcie też się kończy. Teraz do pracy przystąpią naukowcy a miasto, odpowiadając na głosy mieszkańców, będzie - z własnego budżetu - uzupełniać projekt.
Większość prac przy adaptacji parków kieszonkowych na podwórzach zakończyła się pod koniec roku, ale dopiero wiosną można zobaczyć ich prawdziwe efekty. Parki powstawały w taki sposób, aby zaspokajały potrzeby mieszkańców, były „szyte na miarę”.
W miniparkach zamontowano też małą architekturę, której często brakowało, m.in. ławki, z których już chętnie korzystają mieszkańcy.
-
-
5 lat temu [Poniedziałek, 20/04/2020]
-
5 lat temu [Poniedziałek, 24/02/2020]
-
16:0824.02.2020
Wrocławskie Inwestycje wyłoniły w przetargu projektanta dla kolejnych czterech skwerów, które powstaną w następujących lokalizacjach:
- Zachodnia część podwórza pomiędzy ulicami Daszyńskiego, Żeromskiego i Orzeszkowej;
- Podwórze pomiędzy ulicami: Daszyńskiego, Lompy, Orzeszkowej i Jaracza;
- Podwórze pomiędzy ulicami: Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i Barlickiego;
- Przy ulicy Wygodnej między Nowowiejską i Żeromskiego.
-
-
5 lat temu [Wtorek, 14/01/2020]
-
15:5714.01.2020
Dobiega końca realizacja parków kieszonkowych na Ołbinie oraz zazielenianie ulicy Daszyńskiego w ramach projektu Grow Green. Te pierwsze parki kieszonkowe są już ukończone, za wyjątkiem jednego przy ul. Ustronie, którego realizacja potrwa do maja.
-
-
6 lat temu [Środa, 18/12/2019]
-
15:4118.12.2019 r.
Budowa kieszonkowych parków i „zielonej ulicy” w ramach projektu Grow Green już na finiszu. Powoli rozpoczynają się odbiory inwestycji. Pełne efekty prac będzie można podziwiać wiosną, ale już teraz widać, że zniszczone podwórka zmieniły się nie do poznania.
W ramach działań projektowych zmieniła się też ulica Daszyńskiego.
-
-
6 lat temu [Poniedziałek, 25/11/2019]
-
15:1425.11.2019 r.
Trwają zaawansowane prace na podwórkach i przy zielonej ulicy Daszyńskiego na Ołbinie. Powstały ogrody deszczowe, nasadzane są drzewa, rośliny dobrane do zmian klimatu. Odbyły się warsztaty z udziałem mieszkańców podczas których nasadzano roślinki. Kolejne warsztaty zaplanowane są wiosną. Obecnie trwa procedura przetargowa dotycząca projektowania II etapu Grow Green.
-
-
6 lat temu [Środa, 09/10/2019]
-
14:309.10.2019 r.
Obecnie w ramach projektu GrowGreen, powstają eksperymentalne rozwiązania w części Ołbina, czyli w dzielnicy z intensywną zabudową śródmiejską, gdzie mieszka wiele osób, które potrzebują kontaktu z zielenią.
Przy ul. Wygodnej w ramach Grow Green z pomocą mieszkańców posadzono rośliny w ogrodzie deszczowym.
Na podwórku przy ul. Walecznych, Prusa i Reja (2090 m2) prace są najbardziej zaawansowane. Powstają tu:
- ciąg pieszo-jezdny - główna oś komunikacyjna podwórza oraz chodniki prowadzące do wejść w kamienicach - zielona droga i zielone place z nawierzchni półprzepuszczalnych,
- nowe, pokryte pnączami wiaty śmietnikowe,
- wiaty rowerowe pokryte pnączami,
- nasadzenia drzew i krzewów w sąsiedztwie kamienic oraz centralnej części obszaru, drzewa zwiększające zacienienie terenu. Posadzimy tu wiosną 10 drzew m.in. dąb szkarłatny, grab, lipę drobnolistną, jarząb szwedzki, olszę szarą i czarną – nasadzenia wykonają Wrocławskie Mieszkania,
- teren rekreacyjny z „wyposażeniem naturalnym” (coś w stylu placu zabaw, ale nie możemy używać tego określenia),
- zagospodarowanie części wód opadowych poprzez rozsączanie na terenie zieleni zrealizowane w bezpiecznej odległości od zabudowań czyli stworzenie niecki retencyjnej wzdłuż utwardzonego placu oraz 3 ogrodów deszczowych.
Powstanie 6 parków kieszonkowych we wnętrzach podwórzowych, zazieleniona zostanie ulica Daszyńskiego i stworzona zielona poczekalnia dla pasażerów komunikacji miejskiej korzystających z przystanku pod dwóch stronach ul. Prusa.
Parki kieszonkowe – to optymalny sposób aby wprowadzić zieleń w zwartą, miejską zabudowę. Takie działania przystosowują też miasto do postępujących zmian klimatu. W przyszłym roku mieszkańcy w upalne dni będą mogli schronić się tam przed słońcem i spędzić czas wolny.
Co ważne, od początku projektu zaangażowani byli w niego mieszkańcy Wrocławia. Wskazali miejsca na swoim osiedlu (Ołbin), gdzie zieleń jest najbardziej potrzebna. Będą też wspólnie o nią dbali.
Parki powstają w następujących lokalizacjach:
- Teren ograniczony ulicami Rychtalską, Jedności Narodowej oraz fragmentem ulicy Ustronie
- Część podwórka pomiędzy ulicami Daszyńskiego, Żeromskiego i Orzeszkowej
- Część podwórka zlokalizowanego pomiędzy ulicami: Daszyńskiego, Lompy, Orzeszkowej i Jaracza
- Dziedziniec między kamienicami przy ulicy Walecznych pomiędzy ulicą Prusa i Reja
- Obszar przy skrzyżowaniu ulicy Nowowiejskiej i Prusa
- Podwórze ograniczone ulicami Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i Barlickiego
- Obszar przy ulicy Wygodnej między Nowowiejską a Żeromskiego
Oprócz parków kieszonkowych w ramach projektu "Grow Green" powstaną inne realizowane z WBO. W sierpniu nastąpi ogłoszenie postępowania przetargowego. W październiku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych, które potrwają planowo do II kwartału 2020 r. Parki w ramach WBO powstaną w następujących lokalizacjach:
1. Park kieszonkowy przy ul. Grabskiego
2. Park kieszonkowy przy ul. Kolistej
3. Park kieszonkowy przy ul. Mrągowskiej
4. Park kieszonkowy przy ul. Pereca
5. Park kieszonkowy przy ul. Szczytnickiej
6. Park kieszonkowy przy ul. Mikulicza - Radeckiego
-