wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:47

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. II Kongres Naukowy Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu

Od dziś skwer przy zbiegu ul. Kopernika i ul. Mickiewicza nosi imię wybitnego matematyka i wynalazcy pochodzącego z Breslau – Charlesa Proteusa Steinmetza. O godz. 9.00 uroczystego odsłonięcia tablicy poświęconej matematykowi dokonali prezydent Rafał Dutkiewicz w towarzystwie prof. Tomasza Arciszewskiego i prof. Łukasza Turskiego oraz grupy przedszkolaków i gimnazjalistów. Nadanie imienia skwerowi miało formę happeningu i poprzedziło otwarcie II Kongresu Naukowego Dzieci i Młodzieży. 

Reklama

Kongres to jednodniowa impreza, która odbywa się we Wrocławskim Centrum Kongresowym od godz. 10.00. Biorą w niej udział wrocławskie przedszkolaki oraz uczniowie wszystkich poziomów szkół. Kongres odbywa się po raz drugi (pierwsza edycja w 2013 r.). Oprawa kongresu jest bardzo nietypowa – jeden z wykładowców na salę wjedzie na motorze, a towarzyszyć mu będą... Rolling Stonesi.

Podczas Kongresu głos zabiorą wybitni naukowcy. Profesor Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN wygłosi wykład inauguracyjny zatytułowany „Elektryczność”. Natomiast prof. Tomasz Arciszewski z amerykańskiego George Manson University opowie o kreatywności, która jest kluczem do szczęścia.

Zajęcia w zoo, MPWiK i nie tylko

Równolegle z wykładami odbywać się będą praktyczne zajęcia. Sale we Wrocławskim Centrum Kongresowym, w Ogrodzie Zoologicznym oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji zapełnią uczestnicy warsztatów. Poprowadzą je naukowcy wrocławskich uczelni, pracownicy zoo i MPWiK, a uczestnikami będą przedszkolaki oraz uczniowie wszystkich poziomów szkół. Podobnie jak przekrój odbiorców, tak i tematyka warsztatów jest niezwykle szeroka i ciekawa. 

Dla przedszkolaków zorganizowano spotkania z fizyką oraz zabawy z przedsiębiorczości, a także warsztaty muzyczne. Uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w warsztatach młodych logistyków, warsztatach architektonicznych, zajęciach artystycznych „Guernika kids”. Gimnazjaliści będą mogli poznać drugie życie odpadów, dowiedzieć się, dlaczego transport szynowy jest wciąż bardzo ważny, sprawdzić, jak to jest być wynalazcą i spróbować wybiec w przyszłość – zaprojektować dom lub transport przyszłości. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przygotowano zajęcia z bioróżnorodności obszarów polarnych. Ponadto na zwiedzanie stacji badawczej MPWiK zaproszeni zostali uczniowie gimnazjum i szkół ponadpodstawowych.

A co dla dorosłych?

Podczas gdy młodzież będzie brała udział w warsztatach naukowych, na ich opiekunów również czekają nowe atrakcje. Należą do nich dwa otwarte wykłady i warsztaty z podstaw ekonomii i i przedsiębiorczości.

Organizatorzy zapraszają przede wszystkim przedstawicieli środowisk akademickich – studentów, wykładowców, pracowników naukowych. Uczestniczyć w nich może każdy zainteresowany.

  • Pierwszy wykład, pt.: „Wnioski dla edukacji: o przyszłości kultury życia codziennego i jakości życia w Polsce” wygłosi prof. Barbara Fatyga z Uniwersytetu Warszawskiego, zacznie się on o 12.30 w audytorium Wrocławskiego Centrum Kongresowego i potrwa ok. 40 min. 
  • Kolejny wykład pt. „Pełna moc możliwości” (o godz. 13.15) wygłosi psycholog biznesu Jacek Walkiewicz. Propozycja dedykowana jest wszystkim nauczycielom, którzy napotykają w codziennej pracy na różnego rodzaju bariery i ograniczenia, wypalające wewnętrzny ogień i studzące entuzjazm.
  • O godz. 14.00 warsztat „Podstawy ekonomii i przedsiębiorczości” – dr Dominika Fijałkowska – sala 353. Prowadząca przybliży podstawowe aspekty ekonomii i przedsiębiorczości tym wszystkim nauczycielom, którzy planują w kolejnych edycjach Kongresu  wykonywać wraz z uczniami następne, coraz lepsze projekty badawcze 

    Uwaga.  Ilość miejsc na warsztat ograniczona, zgłoszenia proszę przesyłać na adres: [email protected]

Matematyk patronem skweru

Inaugurację kongresu poprzedziła uroczystość nadania imienia skwerowi u zbiegu ulic Kopernika i Mickiewicza – patronem tego miejsca został wybitny matematyk i wynalazca pochodzący z Breslau Charles Proteus Steinmetz. Była to uroczystość kolorowa i wesoła, podczas której dzieci śpiewały piosenki i trzymaly specjalne balony.

Organizatorem Kongresu jest Departament Edukacji Urzędu Miejskiego – Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego wraz z partnerami – Biurem Współpracy z Uczelniami Wyższymi i Biurem Rozwoju Gospodarczego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl