53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Mottem tegorocznej 53. edycji festiwalu Wratislavia Cantans jest hasło Wyzwolenie. Ma nie tylko związek z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, ale znacznie szerszy wymiar. Od 7-16 września wybrzmią wielkie dzieła Haydna, Verdiego, Szymanowskiego, a wśród gwiazd dyrygent sir John Eliot Gardiner, baryton Mariusz Kwiecień, sopranistka Sandrine Piau. Bilety w przedsprzedaży można kupować do 31 maja.

Wyzwolenie na festiwalu

– Motto festiwalu jest wskazówką, która przewija się przez wszystkie wydarzenia, bo wyzwolenie kojarzy się w sposób oczywisty z rocznicą odzyskania niepodległości – przyznaje Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny festiwalu Wratislavia Cantans. Od razu jednak zaznacza, że program tak oczywisty nie jest.

Jego znaczenie wyjaśniają słowa Giovanniego Antoniniego, dyrektora artystycznego. – Program to zaproszenie do zastanowienia się nad tematem niezależności, samostanowienia – czy naprawdę chcemy być wolni? Od czego pragniemy się wyzwolić? Ile wysiłu jesteśmy w stanie włożyć w wywalczenie niepodległości? – pyta w tekście, jaki przygotowany został przed ogłoszeniem programu.

Opera Szymanowskiego na początek

Podczas inauguracji 7 września w Narodowym Forum Muzyki zabrzmi koncertowa wersja opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego. – Odnosi się do konfliktu zachodzącego wewnątrz człowieka, rozdarcia między racjonalnością a instynktem – wyjaśnia Andrzej Kosendiak.

Wprawdzie Giovanni Antonini nie znał wcześniej opery polskiego kompozytora, ale zainteresował go jej sycylijski kontekst, bo choć sam jest mediolańczykiem ma też dom w Palermo. – Zna historię nieco odrębnej wyspy, zaczął studiować „Króla Rogera” i zachwycił się Szymanowskim – przyznaje Andrzej Kosendiak.

W partiach wokalnych posłuchamy słynnego barytona Mariusza Kwietnia, gwiazdę Metropolitan Opera, świetnego tenora Arnolda Rutkowskiego i tenora Krystiana Adama Krzeszowiaka. Orkiestrą NFM zadyryguje Jacek Kaspszyk, dawny szef artystyczny zespołu.

Requiem Verdiego na koniec

Wyzwolenie ku wieczności, czyli Messa da Requiem Giuseppe Verdiego zakończy festiwal 16 września w NFM. Zapewne w wielkim stylu, bo przy pulpicie stanie sir John Eliot Gardiner, a ten projekt przedstawi tylko w trzech miastach w Europie – w tym we Wrocławiu z Orchestre Révolutionnaire et Romantique i solistami.

Jakie koncerty i gwiazdy

Program zaplanowano bardzo różnorodnie w oparciu o motto Wyzwolenie. Będzie „Historia żołnierza” Igora Strawińskiego (8.09), utwory sakralne Marcina Józefa Żebrowskiego, najbardziej znaczącego polskiego kompozytora XVIII wieku (8.09), koncert z kompozytorami niegdyś prześladowanymi (Webern, Schönberg, 15.09), opera współczesna „Madame Curie” Elżbiety Sikory (13.09)

Wśród niekwestionowanych gwiazd m.in. formacja wokalna graindelavoix (9.09), jak zawsze Il Giardino Armonico, tym razem w projekcie z „Paukenmesse” Josepha Haydna (gdzie zaśpiewają m.in. świetna sopranistka Sandrine Piau i tenor Krystian Adam Krzeszowiak, 14.09), ale i ukraiński Chór Dumka (15.09).

Gdzie posłuchamy koncertów

Koncert festiwalu Wratislavia Cantans odbywać się będą we Wrocławiu (m.in. w NFM, kolegiacie św. Krzyża, bazylice św. Elżbiety, kościele Uniwersyteckim, Oratorium Marianum) i w kościołach oraz salach miast na Dolnym Śląsku (pełną listę poznamy wkrótce).

Program

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 Wrocław

Komentarze